Wielka Sobota bez święcenia pokarmów. Nowe zalecenia biskupów polskich na Wielkanoc

2020-03-21 15:51

W wielkanocną Wielką Sobotę tym razem nie zaniesiemy tradycyjnych koszyków ze święconym do kościoła. W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemicznego, nowe instrukcje dotyczące sprawowania obrzędów podczas zbliżających się świąt Wielkiej Nocy wydało 21 marca br. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski (KEP).

Wielka Sobota bez święcenia pokarmów. Nowe zalecenia biskupów polskich na Wielkanoc
Autor: Getty Images KEP prosi diecezje i parafie, aby w miarę możliwości zorganizowały transmisje rekolekcji wielkopostnych i liturgii Wielkanocnych.

W związku z epidemią koronawirusa i koniecznością ograniczenia liczby wiernych, którzy mogą wziąć udział w zgromadzeniach religijnych, w specjalnym dokumencie Konferencja Episkopatu Polski radzi, aby dla wiernych korzystających z dyspensy diecezje i parafie wprowadziły dodatkowe rozwiązania, które pozwolą na godne, zgodne z kanonami kościoła przeżycie Świąt Wielkiej Nocy.

Nabożeństwa

KEP prosi diecezje i parafie, aby w miarę możliwości zorganizowały transmisje rekolekcji wielkopostnych i liturgii Wielkanocnych w regionalnych i lokalnych środkach masowego przekazu. Gdyby pojawiły się trudności w realizacji tego zalecenia, KEP prosi o informowanie wiernych o emisjach liturgii w mediach ogólnopolskich – spis dostępny na stronie Konferencji Episkopatu Polski.

Spowiedź

W swojej instrukcji KEP radzi, aby księża w parafiach stworzyli wiernym możliwość spowiedzi indywidualnej - jeśli nie będzie ku temu przeciwwskazań służb sanitarnych. Drugie przykazanie kościelne nakazuje wiernym przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty, a tradycyjnie wierni dokonują tego aktu zazwyczaj podczas rekolekcji wielkopostnych.

- Każdy wierny może jednak sam zdecydować, kiedy wypełni obowiązek wynikający z tego przykazania – podkreśla w swoich wytycznych KEP.

#zostań w domu i nastrój się pozytywnie! POSŁUCHAJ

Biskupi przypominają także, że choć miejscem tradycyjnym spowiedzi jest kościelny konfesjonał, to w uzasadnionych sytuacjach spowiedź może odbywać się także poza nim np. w kaplicy, zakrystii, sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub innym godnym miejscu, które pozwala na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa sakramentu spowiedzi.

Komunia Święta

Polscy biskupi przypomnieli, że zgodnie z trzeci przykazaniem kościelnym, które brzmi „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”, w 1985r. KEP ustaliła, że okres, w którym obowiązuje to przykazanie obejmuje czas od Środy Popielcowej ( w tym roku: 26 lutego 2020) do Niedzieli Trójcy Świętej – 7.06.2020.

Triduum Paschalne

W instrukcji Konferencji Episkopatu Polski znalazły się także zalecenia co do nowej organizacji Triduum Paschalnego i niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, a są one następujące:

  • w Wielki Czwartek – liczba uczestników mszy świętej Krzyżma została ograniczona do najbliższych współpracowników biskupa; obrzęd obmywania nóg nie będzie dokonywany;
  • w Wielki Piątek – nocna adoracja Najświętszego Sakramentu jest możliwa, ale w niewielkich grupach, podobnie jak adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim w Wielką Sobotę,
  • w Wielką Sobotę - nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach, ani innych miejscach publicznych; Konferencja Episkopatu Polski zachęca natomiast do zgodnego z kanonami kościelnymi obrzędu błogosławieństwa pokarmów/posiłku przed śniadaniem wielkanocnym (księga „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich", t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350").

W Wigilię Paschalną i w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, KEP zaleca, aby księża celebrujący nabożeństwa zrezygnowali z tradycyjnego pokropienia wiernych wodą święconą.

#RazemPrzeciwKoronawirusowi logotypy
Autor: Materiały prasowe

Dowiedz się wiecej na temat koronawirusa:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki