Powstała lista najbardziej śmiercionośnych patogenów. Na liście m.in. zagadkowa "choroba X"

2022-11-22 11:40

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowuje nową listę priorytetowych patogenów, które mogą potencjalnie wywołać pandemie lub wybuchy epidemii. Te, które znajdą się w wykazie, będą podlegały ścisłej obserwacji.

WHO: Oto najbardziej śmiercionośne patogeny. Na liście m.in. choroba X
Autor: Getty Images WHO: Oto najbardziej śmiercionośne patogeny. Na liście m.in. choroba X

WHO uznała, że konieczna jest aktualizacja listy używanej do kierowania globalnymi badaniami i rozwojem (R&D) oraz inwestycjami, zwłaszcza w szczepionki, testy i leczenie.

W ramach tego procesu, agencja zdrowia ONZ zwołuje ponad 300 naukowców, którzy mają przyjrzeć się bliżej ponad 25 rodzinom wirusów i bakterii.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

WHO aktualizuje listę śmiercionośnych patogenów

Badacze wezmą pod lupę m.in. nieznany patogen, tzw. ''chorobę X", która może wywołać poważną epidemię. Wszystko po to, aby opracować skuteczne metody zapobiegania ich rozwojowi.

„Ukierunkowanie na priorytetowe patogeny i rodziny wirusów w celu badań i rozwoju środków zaradczych ma zasadnicze znaczenie dla szybkiej i skutecznej reakcji na epidemię i pandemię ” – powiedział Michael Ryan, dyrektor ds. sytuacji kryzysowych WHO.

Eksperci zauważają, że tego typu inwestycje sprawdziły się już w przypadku pandemii koronawirusa. Bez nich skutki zarazy mogłyby być jeszcze bardziej poważne.

„Bez znacznych inwestycji w badania i rozwój przed pandemią COVID-19 nie byłoby możliwe opracowanie bezpiecznych i skutecznych szczepionek w rekordowym czasie”.

Na liście m.in. tajemnicza "choroba X"

Lista została po raz pierwszy została opublikowana w 2017 roku. Obecnie w wykazie znajdują się:

Zadaniem ekspertów jest wyłonienie i wskazanie błędów oraz zalecenie działań i priorytetów badawczych, co umożliwi w kolejnych krokach przygotowanie niezbędnych specyfikacji szczepionek, leczenia i testów diagnostycznych.

Zaktualizowana lista ma zostać opublikowana przed kwietniem 2023 r.

Czym jest choroba X i jakie są jej potencjalne przyczyny?

Choroba X znajduje się na liście dziesięciu najgroźniejszych chorób zakaźnych WHO. Choć na jej temat niewiele wiadomo, prognozy wskazują, że stanowi realne zagrożenie, ponieważ może wywołać kolejną światową pandemię. Naukowcy wiedzą to, dzięki skrupulatnym symulacjom. 

Tajemniczą chorobę X może spowodować postępujące ocieplenie klimatu, które powoduje migracje zwierząt w cieplejsze rejony. To z kolei zwiększa ryzyko przeniesienia groźnych patogenów na ludzi. 

Traktat dotyczący zwalczania pandemii

Tego typu działania podejmowane są, gdy WHO przygotowuje się do kolejnej rundy rozmów w sprawie traktatu pandemicznego. To z tego powodu ponownej ocenie poddawane są zagrożenia patogenami. Wszystko po to, aby uzyskać globalne porozumienie dotyczące regulacji sposobu, w jaki narody przygotowują się i zareagują na przyszłe zagrożenia związane z pandemią.

W dniach 5-7 grudnia w Genewie odbędzie się spotkanie, mające na celu opracowanie i wynegocjowanie konwencji WHO lub innego rodzaju międzynarodowego porozumienia w sprawie gotowości i reagowania na pandemię.

Sprawozdanie z postępów zostanie przedstawione państwom członkowskim WHO w przyszłym roku, a ostateczny wynik zostanie przedstawiony w 2024 r.

Opracowanie nowych metod działania ma ustalić harmonogramy ostrzegania i reagowania, aby uniknąć szkodliwych konsekwencji w przypadku wybuchu epidemii.

„Po wykryciu epidemii często jest kilka krytycznych godzin na zgłoszenie, ocenę i podjęcie działań w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby, zanim stanie się ona praktycznie nie do powstrzymania” – powiedziano w oświadczeniu.