Czy już zawsze będziemy nosić maski? To bardzo możliwe

2020-04-14 11:43

Zdaniem naukowców, nawet po zakończeniu pandemii i zniesieniu zakazów związanych z zapobieganiem COVID-19, świat nie rozstanie się z maskami. Dlaczego maseczki zostaną z nami na dłużej?

Czy noszenie masek za kilka lat będzie koniecznością?
Autor: Getty images

Światowa pandemia koronawirusa zmieniła wiele, między innymi nasz styl życia. Zrezygnowaliśmy z wychodzenia z domu, zmieniliśmy swoje zwyczaje dotyczące spotkań towarzyskich, zakupów, uprawiania aktywności fizycznej itd.

Socjologowie twierdzą, że wiele przyzwyczajeń nabytych w czasach epidemii pozostanie z nami na długo. Być może część z nas nie wróci już do swoich biur, tylko będzie nadal pracowała zdalnie, bo ten model pracy sprawdził się w ciągu ostatnich tygodni.

Prawdopodobnie gałąź usług, jaką są zakupy on line, również nadal będzie się rozwijała, a wzrost liczby zakupów robionych przez internet, obserwowany w ostatnim miesiącu, nie spadnie, tylko się utrzyma.  

Maski - moda czy konieczność?

W to wszystko wpisuje się też nowy w Polsce trend noszenia masek. O ile w Chinach czy Japonii maski od dawna służyły ochronie przed smogiem, o tyle u nas widok człowieka w masce był na ulicy raczej rzadkością. Teraz to się może zmienić.

Nie jest bowiem dla nikogo tajemnicą, że koronawirus pozostanie z nami na lata. Dr David Nabarro ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zasugerował, że gdy świat dostosuje się do życia z COVID-19, powszechne stosowanie masek stanie się „normą”. 

Od 16 kwietnia Polacy będą musieli nosić maseczki w przestrzeni publicznej. I choć pewnie nakaz ten za jakiś czas zostanie uchylony, to jednak, czy będzie to oznaczać, że jesteśmy już całkowicie bezpieczni? 

Jak zrobić maseczkę w kilka sekund?

Koniec pandemii to nie koniec zagrożenia

Część specjalistów twierdzi, że koronawirus zmutuje i nadal będzie niebezpieczny. Być może będzie siał spustoszenie sezonowo, jak teraz grypa czy rotawirus. To nie wszystko. Naukowcy są przekonani, że to, co dzieje się w tej chwili na świecie to tylko zapowiedź tego, z czym ludzkość będzie musiała zmierzyć się już wkrótce.

Badania pokazują, że ciągle pojawiają się nieznane dotąd wirusy lub takie, które mutują i z patogenów zwierzęcych zamieniają się w patogeny zagrażające gatunkowi ludzkiemu. Przykładem może być ptasia czy świńska grypa, a także koronawirus, który – jeśli naukowcy się nie mylą – również ma odzwierzęce źródło.

W raportach WHO czytamy, że choroby zakaźne tego typu rozprzestrzeniają się obecnie szybciej niż kiedykolwiek i są trudniejsze od leczenia. Zdaniem światowej Organizacji Zdrowia co miesiąc dochodzi do 7 000 sygnałów potencjalnych epidemii, a Ebola, HIV, SARS co roku zabija tysiące osób.

Coraz częstsze epidemie

A może być gorzej. Od wielu lat lekarze ostrzegają, że epidemie na świecie będą występować coraz częściej, a rozprzestrzenienie się każdej z nich jest tylko kwestią czasu. I to coraz krótszego. Widać to na przekładzie obecnej pandemii, która jeszcze kilka miesięcy temu była „chińską sprawą”, a dziś jest międzynarodowym problemem.

Jak czytamy w raporcie World Economic Forum w globalnym społeczeństwie wybuchy chorób zakaźnych mogą przenieść się z odległej wioski do dużego miasta po drugiej stronie świata w mniej niż 36 godzin. Podróżujemy zawodowo lub da przyjemności częściej niż kiedykolwiek w historii. 

W 2018 r. 4,2 miliarda osób skorzystało z transportu lotniczego - w porównaniu z 310 milionami podróżujących w 1970 r. Ta mobilność przyczyniła się do błyskawicznego przeniesienia koronawirusa z Chin do ponad 60 krajów w ciągu zaledwie dwóch miesięcy – czytamy na stronie WEF.

W obliczu tego wszystkiego noszenie masek przestaje być czymś niezwykłym, a staje się koniecznością. Choć oczywiście opinie na ten temat są podzielone, jak zwykle. Część naukowców twierdziła i twierdzi nadal, że zwykłe maseczki nie chronią nas przed wirusami. Z drugiej jednak strony wiadomo, że zatrzymują przynajmniej część wirusów, które wydostają się z ust czy nosa  osoby chorej. Z uwagi na to, że część chorób przebiega bezobjawowo, ma to więc sens.

Czytaj również:

Koronawirus w Polsce: jak zrobić filtr do maseczki w domu

Małe dziecko z maską na twarzy. Lekarze protestują: "To szkodliwy pomysł"

Jak myć ręce? Instrukcja mycia rąk

Maseczki wielokrotnego użytku. Jak o nie dbać? Te zasady są bardzo ważne

Gdzie kupisz dobre i tanie maseczki na twarz?

Lekarze rodzinni apelują: nośmy maseczki!

Nosić maseczki czy nie? Dr Paweł Grzesiowski tłumaczy

Maska kontra koronawirus - czy maseczki na twarz chronią przed koronawirusem?

Naczelny lekarz USA pokazuje, jak zrobić najprostszą maseczkę

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki