Lekarze rodzinni apelują: nośmy maseczki!

2020-04-01 11:09 Katarzyna Hubicz, źródło PPOZ

- Odpowiedzialne noszenie maseczek pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazy i tym samym - o czym jesteśmy przekonani - uratuje niejedno ludzkie życie! - piszą lekarze w liście otwartym. I nawołują: nośmy maseczki!

O wprowadzenie obowiązkowego noszenia maseczek ochraniających nos i usta w miejscach publicznych i zakładach pracy do Mateusza Morawieckiego, Premiera RP, Łukasza Szumowskiego, Ministra Zdrowia oraz Jarosława Pinkasa, Głównego Inspektora Sanitarnego apelują lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

I zwracają uwagę, że obecnie obowiązek noszenia maseczek wprowadzono nie tylko w Chinach i innych azjatyckich krajach doświadczonych przez koronawirusa, ale również w państwach europejskich: - Obowiązek ten wprowadzają kolejne kraje, również i w Europie: Włosi, Czesi, Brytyjczycy. My natomiast ciągle słyszymy, że jest to niepotrzebne, maseczki przeznaczone są tylko dla chorych, osób, które się nimi opiekują i dla personelu medycznego, który styka się z chorymi. - podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Diety bez wychodzenia z domu, opieka dietetyka, ponad 2000 przepisów! Wejdź na JeszCoLubisz.pl >>>

Tymczasem zagrożenie sięgnęło zenitu. - czytamy w apelu. - Jesteśmy już w fazie transmisji poziomej koronawirusa, który zaraża drogą kropelkową wszystkich wokół: gdy zarażony, chory, a także nosiciel kicha, kaszle, a nawet tylko mówi. Wirus w otoczeniu może utrzymywać się do kilku godzin. Eksperci i naukowcy wskazują jak ważnym jest zasłonięcie ust i nosa. - dodała Bożena Janicka.

I wyjaśniła, że istotne jest zakrywanie ust, a maseczka nie musi być najwyższej jakości: - Skuteczne są zwykłe, kilkuwarstwowe, harmonijkowe, a nawet zrobione w warunkach domowych. Maski mają jeszcze jedną ważną zaletę: ograniczają ruchy mimowolne rąk: drapanie, pocieranie, dotykanie do ust oraz nosa.

To jest kolejne zagrożenie zarażenia. Maseczka - naszym zdaniem - jest ważniejsza niż rękawice jednorazowe. Ręce zawsze można umyć - podkreśla Bożena Janicka.

Zdaniem lekarzy z PPOZ tragiczne doświadczenia z innych krajów powinny być ważną nauką dla Polski i Polaków. PPOZ apeluje: Korzystajmy z każdego rozwiązania, które pozwoli zmniejszyć, czy ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazy i uratuje niejedno życie. Polacy zostańcie w domu! Starsi, młodsi! A jeżeli już musicie wyjść to zawsze w maseczce, zasłaniając nos i usta! Chrońmy siebie nawzajem!

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadza nowe zakazy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE