5 pozytywnych skutków pandemii

2020-07-29 12:21

Jak się okazuje, pandemia może mieć również pozytywne skutki dla naszego zdrowia. Lekarze donoszą, że dzięki zwiększonej higienie i dystansowi społecznemu zmniejszyła się liczba palaczy, zatruć pokarmowych oraz przypadków chorób zakaźnych.

5 pozytywnych skutków pandemii koronawirusa
Autor: Getty Images

Lekarze i sanepid są zgodni, że dawno w naszym kraju nie było tak spokojnej wiosny i lata, jeśli chodzi o zachorowalność na pewne choroby. Aby uniknąć zakażenia koronawirusem w czasie lockdownu rzadziej wychodziliśmy z domu, unikaliśmy kontaktów społecznych, zaczęliśmy częściej myć ręce i nosić maseczki - statystyki pokazują, że to wszystko wyszło nam na zdrowie.

Spis treści

  1. 1. Mniej palaczy
  2. 2. Mniej zatruć pokarmowych
  3. 3. Mniej chorób zakaźnych
  4. 4. Mniej chorób wenerycznych
  5. 5. Więcej porodów naturalnych

1. Mniej palaczy

Według danych z Wielkiej Brytanii w dobie koronawirusa liczba palaczy w tym kraju spadła aż o milion. O czym to świadczy? Palacze przestraszyli się zapewne doniesień naukowców, którzy przestrzegali, że u osób z płucami zniszczonymi nikotyną przebieg COVID-19 może być znacznie cięższy. Teraz czekamy na dane z Polski - oby efekt pandemii był w naszym kraju podobny.

Czytaj też:

2. Mniej zatruć pokarmowych

- Ostatnie pół roku to jest ogromny spadek, jeśli chodzi o zatrucia pokarmowe, na przykład takie jak salmonella. Tutaj jest spadek o 50 procent - komentuje Jan Bondar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Sanepid odnotował również kilkukrotny spadek zatruć wirusowych oraz ostrych biegunek (prawie o połowę). Dla porównania - w 2019 roku do połowy lipca było 45 tysięcy zakażeń jelitowych wywołanych przez wirusy (głównie rotawirusy, ale nie tylko), a w tym samym okresie w 2020 roku było ich zaledwie 11 tysięcy.

Zatrucia pokarmowe są najczęściej spowodowane spożywaniem niedomytego czy źle przygotowanego jedzenia lub brakiem higieny. Czas pandemii pokazał, że częste mycie i dezynfekowanie rąk oraz spożywanie staranniej przygotowywanego jedzenia (zwykle samodzielnie) ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Oby te przyzwyczajenia zostały z nami na dłużej.

Czytaj też: Zatrucie pokarmowe - co robić, gdy się zatrujesz?

3. Mniej chorób zakaźnych

To samo tyczy się chorób zakaźnych. Dzięki izolacji społecznej, przejściu wielu osób na tryb pracy zdalnej, zamknięciu żłobków, przedszkoli i szkół w naszym kraju odnotowano ogromny spadek zachorowalności na choroby zakaźne, takie jak szkarlatyna, choroby meningokokowe, ospa wietrzna czy borelioza.

Wirusy i bakterie wywołujące te choroby rozprzestrzeniają się głównie drogą kropelkową lub za pośrednictwem brudnych rąk, dlatego tak ważne w zapobieganiu im okazało się częste mycie rąk, noszenie maseczek i rękawiczek w miejscach publicznych oraz zachowywanie bezpiecznego odstępu od innych osób.

Jak przekonuje dr Jacek Gleba, internista i pediatra: - Noszenie maseczek pozwoli zmniejszyć zachorowalność na choroby zakaźne w przyszłych latach. Wszelakie choroby zakaźne. 

Czytaj też: Choroby, które dziecko może przynieść z przedszkola

4. Mniej chorób wenerycznych

W wyniku lockdownu i ograniczonych kontaktów społecznych spadła też liczba przygodnych kontaktów seksualnych, które mogły skutkować chorobami wenerycznymi, takimi jak kiła i rzeżączka.

Czytaj też: 15 chorób przenoszonych drogą płciową

5. Więcej porodów naturalnych

Z powodu pandemii odwołano również większość planowanych cięć cesarskich, przez co zwiększyła się liczba porodów naturalnych, a to - jak zgodnie twierdzą lekarze - znacznie bezpieczniejsze i zdrowsze rozwiązanie dla matki i dziecka niż cesarka.

Według statystyk na całym świecie liczba cesarskich cięć spadła średnio aż o jedną czwartą!

Czytaj też: Poród - co czuje rodząca kobieta?

Sonda
Boisz się kolejnego wzrostu zachorowań jesienią?
Znikają kolejne obostrzenia związane z koronawirusem