Wiadomości medyczne - aktualności i newsy

Medycyna to bardzo dynamiczna dziedzina nauki, a każdy dzień przynosi nowe odkrycia. Codziennie dowiadujemy się o wynalezieniu nowego leku lub nowej metody terapii choroby, której dotąd uznawano za trudną lub wręcz niemożliwą do wyleczenia, o nieznanych przyczynach zachorowań czy metodach profilaktyki, a nawet o nowo odkrytych chorobach. Trzymamy rękę na pulsie i o tym wszystkim piszemy w dziale Aktualności Poradnika Zdrowie.

O astmie w sporcie powiedziano już wiele - zwykle w kontekście doszukiwania się nielegalnego dopingu, gdy ktoś ze sportowców przyznawał, że zmaga się z astmą i zażywa leki w celu zmniejszania dolegliwości towarzyszących tej chorobie. To tylko jedna ze stron astmy - bo doping w sporcie, choć medialnie nagłaśniany i choć stale stanowi pewien problem - to tylko margines tego, co stanowi sedno sportu: czyli zwykłe aktywności amatorów sportu: rodzinne przejażdżki rowerowe, zabawy z wnukami czy z dziećmi. To właśnie w tych sytuacjach astma może dawać się we znaki i utrudniać realizowanie pasji. Czy sport i astma współdziałają, czy się wykluczają? Jak pogodzić aktywność z astmą? Wyjaśniamy.
Emerytury kobiet mogą wzrosnąć nawet o 71 procent. Dr Tomasz Lasocki i dr hab. Monika Domańska ujawnili lukę w systemie. Ponowne przeliczenie świadczenia po 65. roku życia pozwala kobietom z roczników 1949–1968 uzyskać wyraźnie wyższe wypłaty niż przy wcześniejszym przejściu na emeryturę.
Lekarz zaatakowany nożem w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie zmarł. Napastnik został zatrzymany na miejscu przez ochronę. Informację o śmierci potwierdziła minister zdrowia Izabela Leszczyna, nazywając akt przemocy barbarzyństwem wymagającym najwyższego wymiaru kary.
Ochrona zdrowia stała się jednym z najgorętszych tematów kampanii prezydenckiej 2025. Kandydaci prześcigają się w obietnicach: większe nakłady na leczenie, likwidacja NFZ, nowoczesna profilaktyka, decentralizacja finansowania i udogodnienia dla pacjentów. Czy nadchodzą zmiany, które wreszcie naprawią polski system zdrowia? Jakie reformy proponują?
W 714. odcinku „Na sygnale” ratownicy muszą zmierzyć się z dramatyczną sytuacją. Mężczyzna na peronie dostaje zawału serca, a w pobliżu brakuje defibrylatora. Każda sekunda może zadecydować o życiu pacjenta. Czy wiesz, jak w takiej chwili udzielić pierwszej pomocy i użyć AED?
Z wiekiem tyjemy w talii – to smutna prawda, którą większość osób zauważa obserwując swój obwód pasa. To problem związany nie tylko z wyglądem. Tłuszcz brzuszny – o czym często zapominamy - przyspiesza proces starzenia się i spowalnia metabolizm, zwiększając ryzyko wystąpienia cukrzycy, problemów z sercem i innych chorób przewlekłych. Jednak to, w jaki sposób nasz wiek przekształca sześciopak w bardziej miękki brzuch, wciąż pozostaje niejasne. Nowe badania wskazują, jak starzenie się powoduje, że komórki macierzyste przechodzą metamorfozy, tworząc więcej tłuszczu brzusznego.
Czy będzie więcej operacji z użyciem robotów? Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że trwają prace nad zmianami, które umożliwią finansowanie większej liczby robotycznych zabiegów przez NFZ. Takie operacje cechuje wysoka skuteczność, a także krótsza rekonwalescencja, co oznacza, że są bardzo korzystne dla pacjentów. Na przeszkodzie stoją więc "tylko" (i aż) koszty. Co dalej z refundacją operacji z użyciem robotów?
Szpitale powiatowe toną w długach. Te, które jeszcze jakoś spinają budżet, są na granicy rentowności. Dlatego ich przedstawiciele wystosowali apel do premiera, z prośbą o zwiększenie finansowania m.in. celem podwyżek wynagrodzeń, do których placówki zgodnie z przepisami będą zobowiązane, a na które nie mają środków. O co jeszcze zabiegają szpitale powiatowe?
Liczba rodziców, którzy przypomnieli sobie o szczepieniach dzieci, wzrasta – zauważył dr Paweł Grzesiowski. W niektórych placówkach pojawiają się nawet... kolejki po szczepionki. Taka sytuacja cieszy, z perspektywy dbania o zdrowie społeczne, gdyż w ostatnich latach obserwowano wzrost odmów, jeśli chodzi o szczepienia. W efekcie obserwowano też wzrost liczby przypadków zachorowań na choroby zakaźne, które wcześniej wydawały się już wyeliminowane. Jakie szczepienia cieszą się teraz zainteresowaniem?
W Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach dokonano nowatorskiego zabiegu. Zespół chirurgów II Oddziału Chirurgii Onkologicznej, którym kieruje dr n med. Ryszard Szumniak, przeprowadził pierwszą w tym ośrodku endoskopową mastektomię, czyli podskórną amputację piersi z jednoczasową rekonstrukcją implantem z wykorzystaniem techniki laparoskopowej.
Bliźnięta syjamskie niepokoją i fascynują zarazem. Ich życie budzi wiele pytań: od wątpliwości w kwestii codziennych czynności, po zainteresowanie ich życiem intymnym. Niektóre z bliźniąt syjamskich zawierały małżeństwa. Niektóre miały własne dzieci. Współcześnie część z nich dzieli się swoim życiem w social mediach. Oto sylwetki najsłynniejszych bliźniąt syjamskich.
Po blisko 60 latach dominacji pomiaru cholesterolu jako głównego wskaźnika ryzyka chorób serca, nowe badanie sugeruje prostszą i dokładniejszą metodę. Pomiar dwóch markerów lipoproteinowych we krwi może skuteczniej identyfikować osoby zagrożone, potencjalnie ratując życie.
W Polsce bez wprowadzenia programu testów przesiewowych na wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) eliminacja tej choroby w ciągu najbliższych 500 lat będzie niemożliwa – alarmują eksperci. W przeciwnym razie, systematycznie będziemy zmagać się z rosnącą liczbą przypadków marskości wątroby, raka wątrobowokomórkowego oraz zgonów spowodowanych wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Zakażenie wirusem HCV, który przenosi się głównie przez kontakt z zakażoną krwią, może nastąpić podczas zabiegów medycznych, wykonywania tatuaży, kolczykowania czy manicure, w sytuacjach, gdzie dochodzi do zranienia.
Rehabilitacja osób w śpiączce to codzienna walka o najmniejsze reakcje i poprawę funkcji neurologicznych. Ewa Błaszczyk pokazała córkę Aleksandrę po 25 latach opieki i rehabilitacji w stanie śpiączki. Jak wygląda leczenie w klinice Budzik i jakie są nowe metody terapii neurologicznej?
Jak Polacy korzystają ze zwolnień lekarskich? Okazuje się, że nieco częściej zwolnienia biorą kobiety – głównie z uwagi na ciążę, poród i połóg. Choć to osoby starsze najbardziej narzekają np. na trudności ze znalezieniem nowej pracy, okazuje się, że to młodzi przed 40 r.ż. korzystają ze zwolnień najwięcej. Liczba zwolnień w 2024 r. wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim – ale ma to swoje uzasadnienie. Na co najczęściej chorują Polacy i ile czasu spędzają na zwolnieniach?
W odcinku nr 713 serialu "Na sygnale" zespół ratowników zostaje wezwany do mężczyzny, który dostaje drgawek i traci przytomność. Jego stan budzi poważne obawy - nie wiadomo, co wywołało objawy i czy zagrożone jest jego życie. Pacjent musi zostać szybko przewieziony do szpitala.
Według danych NFZ kwota refundacji świadczeń u pacjentów z rozpoznaniem zatrucie alkoholem lub uzależnienie od alkoholu wyniosła 993,6 mln zł. Koszty społeczno-ekonomiczne spożywania alkoholu są nawet 100-krotnie wyższe - zwraca uwagę Łukasz Pietrzak, Główny Inspektor Farmaceutyczny.
Joanna Kołaczkowska pierwszy raz zabrała głos po ujawnieniu informacji o chorobie nowotworowej. Po kilku dniach milczenia artystka opublikowała krótką wiadomość na Instagramie, odnosząc się do nagrania wsparcia od Szymona Majewskiego.
Otyłość, szczególnie wśród dzieci i młodzieży to jeden z istotnych problemów, jeśli chodzi o zdrowie publiczne. Perspektywy nie są optymistyczne: dzieci z otyłością jest coraz więcej, a to oznacza poważne konsekwencje dla zdrowia na resztę życia. Dlaczego dzieci są coraz grubsze? Okazuje się, że jedną z przyczyn otyłości może być stosowanie antybiotyków we wczesnym dzieciństwie.
Od 1 maja wszyscy, którzy skończyli 20 lat, będą mogli przebadać się za darmo na NFZ w ramach nowego programu profilaktycznego "Moje zdrowie". Program obejmie nie tylko diagnostykę – po zrobieniu badań pacjent spotka się z lekarzem lub pielęgniarką na analizę wyników i otrzyma indywidualny plan zdrowotny.
Naukowcy ostrzegają: szkodliwe nawyki zaczynają zbierać swoje żniwo już w okolicach 35. roku życia. Apelują o jak najszybsze porzucenie palenia, nadmiernego spożycia alkoholu i siedzącego trybu życia w trosce o długotrwałe zdrowie. "Pomoże to zapobiec kumulowaniu się szkód, które te nawyki powodują przez lata, prowadząc do złego zdrowia psychicznego i fizycznego w późniejszym życiu".

Zawsze wiarygodne aktualności zdrowotne

Jeśli interesujesz się tematyką zdrowotną, to jesteś w dobrym miejscu, bo na naszej stronie znajdziesz najbardziej aktualne informacje. Aktualności zdrowotne to wymagająca tematyka. Aby być na bieżąco, śledzimy światowe i polskie media naukowe oraz agencje informacyjne, czerpiemy również wiedzę z innych wiarygodnych źródeł eksperckich. Zależy nam na tym, by nasi czytelnicy jako pierwsi otrzymali najważniejsze informacje o tym, co w zdrowiu piszczy - niezależnie od tego, czy chodzi o skuteczny lek na raka, czy o nowe objawy znanych chorób. Bardzo dbamy o sprawdzanie faktów, a każdy tekst z kategorii aktualności Poradnika Zdrowie odsyła do wyników recenzowanych badań naukowych. Najważniejsze doniesienia naukowe komentują znani polscy eksperci.

Piszemy też o tym, co dzieje się w Polsce

Chcemy być jak najbliżej naszych czytelników, dlatego w dziale aktualności nie pomijamy tematów, które dzieją się tuż obok nas: problemach polskiego systemu ochrony zdrowia, braku lekarzy i ciągle zbyt długich kolejkach w przychodniach, o prozdrowotnych akcjach i wydarzeniach. Piszemy też o tym, co nas i naszych czytelników bulwersuje lub drażni w ochronie zdrowia.

Dlatego jeśli chcesz być na bieżąco, regularnie odwiedzaj dział Aktualności, możesz nas także obserwować w mediach społecznościowych i włączyć powiadomienia push, dzięki którym będziesz otrzymywać najważniejsze informacje - nie tylko z działu aktualności - które pojawią się w serwisie poradnikzdrowie.pl