PADACZKA - normalne, codzienne życie z EPILEPSJĄ jest możliwe

Konsultant: dr n. med. Beata Zwolińska, epileptolog
89 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Padaczka (epilepsja) kojarzona jest z wyprężeniem ciała, drgawkami, utratą przytomności. Odmian padaczki jest blisko 70 i jej ataki przebiegają różnie - czasem prawie niezauważalnie. 400 tys. chorych na padaczkę Polaków próbuje żyć normalnie. Większości się to udaje. Jakie są przyczyny i objawy padaczki? Jak przebiega leczenie epilepsji?

Padaczka nazywana jest też w Polsce epilepsją. Zawsze była uważana za schorzenie tajemnicze. Ponieważ i dziś trudno jest ją prawidłowo zdiagnozować, a leczenie nie zawsze bywa skuteczne - padaczka budzi niepokój chorych i ich otoczenia.

Napady padaczki

Padaczka to choroba neurologiczna. Polega na tym, że chwilowo zostają zaburzone funkcje grupy neuronów (komórek nerwowych) skupionych w określonej części mózgu, czyli w tzw. ognisku padaczkowym. Doprowadza to do wystąpienia napadu. Normalnie neurony przekazują sobie informacje za pomocą impulsów elektrycznych. Kiedy jednak komórki nerwowe są nadmiernie pobudzone, dochodzi do zakłóceń w przekazywaniu impulsów i do wyładowania. To tak, jakby w instalacji elektrycznej nastąpiło spięcie, które ogranicza się do niewielkiego obszaru i znika lub rozszerza się na cały mózg. Grupa neuronów odpowiedzialnych za napady padaczki jest w swej budowie taka sama jak inne, zdrowe, ma tylko “popsute” właściwości bioelektryczne. I dlatego dochodzi do wyładowań. Mogą one rozpoczynać się w różnych częściach mózgu, zwykle jednak dzieje się to w płacie skroniowym lub czołowym, rzadziej w ciemieniowym i potylicznym.

Padaczka: przyczyny

Epilepsja może się ujawnić w każdym wieku, ale najczęściej rozpoczyna się przed 20. rokiem życia. W jednakowym stopniu dotyczy obu płci. Niestety, przyczynę padaczki udaje się ustalić u niespełna połowy chorych. Może ona być np. wynikiem uszkodzenia mózgu jeszcze w okresie życia płodowego lub w czasie nieprawidłowego porodu czy tuż po nim. Padaczka bywa też skutkiem niektórych chorób (np. zapalenia mózgu, guzów mózgu czy chorób naczyniowych), schorzeń uwarunkowanych genetycznie, ale również urazów głowy przebiegających z utratą przytomności (np. po wypadku drogowym). We wszystkich tych przypadkach występują zmiany strukturalne w mózgu, tzn. uszkodzenia jego tkanki, i tam właśnie tworzą się ogniska padaczkorodne. Gdy nie udaje się dojść przyczyny choroby, fachowcy mówią o tzw. idiopatycznej postaci padaczki.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 05.11.2015 23:01
W wieku 20 lat w lutym 2014 r. dostalem pierwszego z wielu atakow EPILEPSY-(Padaczki) puznie objawy tych atakow byly telepanie, obracanie podczas snu do tego przepocenie oraz jak juz wstalem to mnie bolaly miesnie w calym ciele. Wtedy pracowalem 7 dni po 12h dziennie przez kilka tygodni wiec postanowilem tylko wziasc 14 dni chorobowego bo myslalem ze to tylko cos z powodu przemeczenia i nie wyspania lecz te objawy zaczely do mnie wracac z miesiaca na miesiac puzniej tygodna na tydzien az z nocy na noc. W koncu poddalem sie do sprawdzenia u dr. przez EEG i X-RAY kture niz nie wykazaly. Nastepnie po przekazaniu do mojego dr. filmikow pokazujacych co mi dolega on mnie skierowal do dr. zamjmujacego sie ludzmi z EPILEPSY ktory mi powiedzial christoff masz Epilepsy. i dal mi leki do ustne typu (EPILIM CHRONO 300). Tabletki mam brac co 12h. Ten nocny atak ktory opisalem ustal mam nadzieje ze nazawsze, lecz tabletki mi pozostana na zawsze. Ps. Pare miesiecy pszed znalezieniem tego co mi dolegalo zaczelo mi dolegac cos jeszcze i nie wiem co to jest (objawy tego to kilka razy dziennie dziwne miny na twazy i wykrecanie nadgarstkow wraz zacisnietom dloniom) to sie dzieje pzez kilka sec. a ja nawet o tym nie zadnej swiadomosci raz to nawet wziolem goracego kotleta z taleza i go zgniotlem. To mi Dr. Epilepsy powiedzial ze nie jest pewien ze to jest w100% Epilepy ale mi na to dal tabletki (LEVETIRACETAM 250) i mam to zazywac co 12h. Ataki ustaly lecz co jakis czas sie one powtazaja raz na 2-3 miesiace dr. Mi powiedzial ze moge podniesc dawke do max 6 tabletek co12h ale to jest bez zman jak podniose dawke to ustanom ataki na troche dluzej ale wracajom one z czasem do tego co bylo. co to moze byc???
Nie zarejestrowany, 29.12.2014 19:53
Sensacja! Choroba Parkinsona, ALS, MS, raka trzustki, Miopatia i choroby neurologiczne są leczone w EAML! https://www.youtube.com/watch?v=rwQi2AAssuE Sensacja! Miopatia i choroby neurologiczne są leczone w EAML https://www.youtube.com/watch?v=kCWXC60i0-I Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) i stwardnienie rozsiane (MS) można już uleczyć! część 2 https://www.youtube.com/watch?v=wIyA7SnP6tI Sensacja! Choroba Parkinsona jest uleczalna w EAML! https://www.youtube.com/watch?v=mS-vy7unTf8
 

Rodzaje napadów padaczki

W zależności od tego, w jakim obszarze mózgu znajduje się ognisko padaczkowe, napady choroby wyglądają różnie. Specjaliści dzielą je na uogólnione (takie, które rozpoczynają się w obu półkulach mózgu) i ogniskowe.
Podczas uogólnionych następuje nagła utrata przytomności. Dochodzi do napięcia mięśni całego ciała (to faza toniczna), podczas którego chory często odgina głowę do tyłu i wypręża ręce i nogi. Ma kłopoty z oddychaniem, zaczyna sinieć. Po kilkunastu sekundach ciałem wstrząsają drgawki (to faza kloniczna). Chory może wtedy przygryźć język, a także bezwiednie oddać mocz. Po napadzie jest rozkojarzony, zdezorientowany i zwykle chce mu się spać. Taki napad trwa ok. 4-5 minut.
Do napadów uogólnionych należą także napady nieświadomości. Występują one jedynie u dzieci i polegają na kilkunastosekundowym “wyłączeniu się”, które wygląda tak, jakby dziecko się zagapiło. Potem wraca ono do wykonywanej czynności i nawet nie wie, że miało napad. Przy nieleczonej padaczce takie stany mogą pojawiać się wiele razy w ciągu dnia.
W czasie napadów ogniskowych - które są najbardziej rozpowszechnioną postacią padaczki i mogą wystąpić w każdym wieku - chory na chwilę przerywa wykonywaną czynność i na moment zupełnie się wyłącza. Może np. patrzeć w jeden punkt i nie nawiązywać kontaktu z otoczeniem. Nie ma drgawek, nie upada, może wykonywać automatyczne ruchy, przypominające np. zapinanie guzików czy szukanie czegoś. Po napadzie wraca do swego zajęcia i czasem nawet nie zdaje sobie sprawy z chwilowego zaniku świadomości. Zwykle jednak występuje krótki okres dezorientacji i splątania ponapadowego.
Przebieg padaczki może być bardzo zróżnicowany. U jednych napady pojawiają się nawet kilka razy dziennie, a u innych - kilka razy w ciągu całego życia.

To może wywołać napad padaczki

Wystąpienie napadu padaczkowego trudno jest przewidzieć (niekiedy poprzedza go tzw. aura). Wiadomo jednak, że napady mogą być prowokowane np. przez:

  • przemęczenie, a zwłaszcza brak snu
  • silny stres, emocje
  • duży wysiłek fizyczny (umiarkowany działa korzystnie)
  • picie alkoholu l zażywanie narkotyków
  • błyski świetlne
  • wahania hormonalne u kobiet (ataki częstsze są np. przed miesiączką)

Stan padaczkowy

Napady trwają od kilkunastu sekund do kilku minut. Ale bywa, że są długie (10 minut i więcej), następują po sobie, a chory nie odzyskuje między nimi świadomości. To tzw. stan padaczkowy. Jeśli występuje u osoby, która do tej pory nie miała epilepsji - zwykle jest skutkiem poważnych urazów głowy (np. po wypadku) lub rozwijającej się choroby mózgu (np. nowotworu, zapalenia mózgu, naczyniowego udaru).

Częściej jednak stan padaczkowy występuje u tych, którzy mają stwierdzoną epilepsję. W takim przypadku bywa skutkiem np. nagłego odstawienia leków bez konsultacji z lekarzem czy zespołu odstawiennego u osób nadużywających alkoholu. Niezależnie od przyczyny, stan taki zagraża życiu, dlatego chory zawsze wymaga szybkiej pomocy medycznej.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
PADACZKA: jak się zachować w czasie ataku epilepsji

PADACZKA: jak się zachować w czasie ataku epilepsji

NAPAD PADACZKI – co robić w sytuacji napadu padaczkowego? Jak pomóc w napadzie padaczki?

NAPAD PADACZKI – co robić w sytuacji napadu padaczkowego? Jak pomóc w napadzie padaczki?

Stymulacja (stymulator) nerwu błędnego w leczeniu padaczki

Stymulacja (stymulator) nerwu błędnego w leczeniu padaczki

PADACZKA - chorzy na padaczkę w pracy. Czy z padaczką można pracować?

PADACZKA - chorzy na padaczkę w pracy. Czy z padaczką można pracować?

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 18.11.2014

Komentarze (1 - 10 z 89)
Magdalena, 29.04.2016 22.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam ja również mam padaczkę i chciałabym moc kogoś poznać z ta sama choroba, jestem ponoć w tej nie licznej liczbie optymistą, choć różne bywało ,oto jest mój nr kontaktowy: 666-466-368 , proszę i czekam na telefon od wszystkich was chorych na ta chorobę. Uważam , że trzeba o tym rozmawiać i razem jest lepiej i żyć ,jak również być na tym świecie,pozdrawiam bardzo serdecznie :) :)
 
cbdoil, 05.02.2016 15.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam produkty Charlottes Web z Colorado. Można nabyć w Krakowie w sklepie Wokół Natury
 
Tong Po, 08.01.2016 16.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
na forum bedzie wiele odpowiedzi a zadna nie musi byc trafna. Najlepiej skonsultuj to z dobrym lekarzem. Moge Ci polecic prof. Tadzeusza Bacie z Warszawy lub dr Marię Zubiel z Łodzi. Oboje są wybitnymi specjalistami. Gwarantuje Ci że pomogą. Ja miałem podobne objawy tyle że rezonans z kontrastem 3T wykazał guza mózgu w lewej czesci skroniowej. Po jego usunieciu ataki ustaly, ale nadal musze przyjmowac leki. Lecze sie u prof. Baci
 
mcys, 13.12.2015 22.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czesc, mam pytanie. od długiego czasu probuja mnie diagnozowac, regularna migrena i utraty przytomnosci. sklaniaja sie ku epilepsji. EEG wykazuje zaburzenia fal mozgowych, wystepowanie ostrych w platach skroniowych, jednak rezonans nie wykazuje zadnych zmian, wszystko w normie. Czy ktoś miał taki przypadek?
 
mlody , 25.11.2015 19.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja choruje od urodzenia na padaczke , ja jestem mlody lat 20 choruje na padaczke od urodzenia , moje obiawy padaczki jest inny ja dostaje ataku padaczki robie sie jak zgumy sztywny i trace prztomnosc , ja chetnie poznam osobe chora na padaczke w polsce calej ...
 
mlody , 25.11.2015 16.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja terz choruje na padaczke od urodzenia chetnie poznam kolege chorego na padaczke w polsce calej , ja mlody chlopak chorujacy na padaczke od urodzenia poznam kolege z polski calej , ja jestem z mazowsza - ja mam lat 20 mlody chlopak chory na padaczke od urodzenia choruje na padaczke mlodego kolege na padaczke z polski calej nawet z poznania czy zielonej gory z calej polski
 
mlody , 25.11.2015 14.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witajcie jestem z mazowsza choruje na padaczke od urodzenia ja fukcjinuie normalnie chodze do pracy , chetnie poznma kolege chlopaka chorego na padaczke z polski , ja nieraz jezdze do rodziny na wies pod janow podlaski do rodziny spedzma tam czas urodziny zwiedzam treny nadburzanskie nad bugiem rzeka , jak serpelice , sarnaki , borsuki , gnojno , janow podl stawina konij arabskiej krwij pelnej , chetnie poznam osobe mloda chora na padaczke z polski calej chetnie porozmawiam o swoiej chorobie i wymienimy sie tym wszystkim o tej chorobie osoba mloda chlopakiem z polski , pozdrawiam mlody ..
 
Dendryt, 26.10.2015 18.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy myślicie ze za napadami moimi może stać wykryta cysta w móżdżku?
 
Kasia 82, 08.09.2015 16.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Odkąd stosujemy aminokwasy to Adam zaczyna robić postępy w rehabilitacji, napięcie mięśniowe się poprawiło, zaczyna kontrolować trzymanie głowy, jest wesoły, coraz lepiej reaguje na otoczenie. Liczba ataków też się zmniejszyła, ale nadal są codziennie. Ogólnie Adam jest dużo lepszy niż wcześniej zanim zaczeliśmy stosować aminokwasy!!!! Klinika w Pradze, można rozmawiać po Polsku i wspaniała Pani Doktor. Naprawde wszystkim polecam
 
bracka, 29.07.2015 14.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
koniecznie umów sie na wizytę w gamma knife, możesz się tam leczyć za darmo musisz mieć tylko skierowanie z NFZ. walcz o siebie i szukaj możliwości zwalczenia choroby.
 
następne »
strona 1 z 9
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję? DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem...

więcej

27457

Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej...

więcej

27310

Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie opaczne. Określa się je też nazwami...

więcej

23760

Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy? Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować,...

więcej

22437

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Jeśli korzeń zęba jest zdrowy, to można za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego osadzić koronę. Jeśli nie ma takiej możliwości, bo korzeń jest pęknięty, radzę zabieg wszczepienia implantu.

Opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o wielu zaburzeniach, od zwykłej nieuwagi po uszkodzenie jakiegoś obszaru mózgu. W takiej sytuacji każdy przypadek należy zbadać indywidualnie. Polecałabym...

Preparat ten jest przeciwwskazany w łuszczycy, może spowodować zaostrzenie choroby.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.