PADACZKA - normalne, codzienne życie z EPILEPSJĄ jest możliwe

Konsultant:dr n. med. Beata Zwolińska, epileptolog
52 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Padaczka (epilepsja) kojarzona jest z wyprężeniem ciała, drgawkami, utratą przytomności. Odmian padaczki jest blisko 70 i jej ataki przebiegają różnie - czasem prawie niezauważalnie. 400 tys. chorych na padaczkę Polaków próbuje żyć normalnie. Większości się to udaje. Jakie są przyczyny i objawy padaczki? Jak przebiega leczenie epilepsji?

Padaczka nazywana jest też w Polsce epilepsją. Zawsze była uważana za schorzenie tajemnicze. Ponieważ i dziś trudno jest ją prawidłowo zdiagnozować, a leczenie nie zawsze bywa skuteczne - padaczka budzi niepokój chorych i ich otoczenia.

Napady padaczki

Padaczka to choroba neurologiczna. Polega na tym, że chwilowo zostają zaburzone funkcje grupy neuronów (komórek nerwowych) skupionych w określonej części mózgu, czyli w tzw. ognisku padaczkowym. Doprowadza to do wystąpienia napadu. Normalnie neurony przekazują sobie informacje za pomocą impulsów elektrycznych. Kiedy jednak komórki nerwowe są nadmiernie pobudzone, dochodzi do zakłóceń w przekazywaniu impulsów i do wyładowania. To tak, jakby w instalacji elektrycznej nastąpiło spięcie, które ogranicza się do niewielkiego obszaru i znika lub rozszerza się na cały mózg. Grupa neuronów odpowiedzialnych za napady padaczki jest w swej budowie taka sama jak inne, zdrowe, ma tylko “popsute” właściwości bioelektryczne. I dlatego dochodzi do wyładowań. Mogą one rozpoczynać się w różnych częściach mózgu, zwykle jednak dzieje się to w płacie skroniowym lub czołowym, rzadziej w ciemieniowym i potylicznym.

Padaczka: przyczyny

Epilepsja może się ujawnić w każdym wieku, ale najczęściej rozpoczyna się przed 20. rokiem życia. W jednakowym stopniu dotyczy obu płci. Niestety, przyczynę padaczki udaje się ustalić u niespełna połowy chorych. Może ona być np. wynikiem uszkodzenia mózgu jeszcze w okresie życia płodowego lub w czasie nieprawidłowego porodu czy tuż po nim. Padaczka bywa też skutkiem niektórych chorób (np. zapalenia mózgu, guzów mózgu czy chorób naczyniowych), schorzeń uwarunkowanych genetycznie, ale również urazów głowy przebiegających z utratą przytomności (np. po wypadku drogowym). We wszystkich tych przypadkach występują zmiany strukturalne w mózgu, tzn. uszkodzenia jego tkanki, i tam właśnie tworzą się ogniska padaczkorodne. Gdy nie udaje się dojść przyczyny choroby, fachowcy mówią o tzw. idiopatycznej postaci padaczki.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 15.01.2014 13:14
hej! choruję na epi od 23 lat,zdiagnozowano u mnie w 10 roku zycia,choc ponoć pierwszy atak miałam jako niemowle w wieku 15 miesięcy.no cóz nie będe narzekać i mówic jak mi ciezko,bo tak się nie czuję.Epilepsja to nie choroba na która sie umiera,więc plus:) mozna miec raka to jest zmartwienie jak wiadomo.moje zycie niczym nie rózni sie od innych a może bardziej jest wyjątkowe:)no bo co nie każdy może byc chory jak ja,a żeby było mało mam dwa rodzaje epi.Takze jak tu nie czuc sie wyjątkowym co?żarcik:) Nigdy z powodu mej choroby nie czułam się gorzej,zawsze wokoł mnie było duzo ludzi,którzy mi pomagali gdy miałam duże ataki jako dziecko.Nigdy nie dano mi odczuć ze jestem gorsza.chodziłam do szkoły podstawowej,średniej,policealnej,a teraz pracuje w firmie jak pracownik biurowy i dobrze daję sobie rade,jedynie nie mam prawka ale nad tym sie zastanawiam. Ta choroba to nie jakis wyrok,da sie z tym zyć.Mam też lekooporną i wiem że do końca zycia będe sie leczyc,bo chciałam się zoperowac w Warszawie ale niestety mi sie nie udało bo mam wyładowania na całej głowie,trudno,nie rozpaczam.choć jak wiadomo wolałabym być zdrowa.może nie skacze na bandżi itd.....ale uprawiam sporty,czyli np pływanie,ćwiczenia na siłowni,Takze prosze wszystkich nie uwązajcie ze jesteście jacys ograniczeni,jesli ktoś Was nie zaakceptuje z powodu tej choroby tzn ze nie był wart Was.Bo przecież w każdy mwieku mozna zachorować i nitk nigdy nie zagwarantuje ci zdrowia prawda?Takze trzymajcie sie i nie martwcie,życie jest tylko jedno i zbyt krótkie.Trzeba sie cieszyć i docenia z tego co się ma,a reszta jakos sie ułoży.Ludzie kiedyś miałam takie okropne ataki że myslałam że sie wykoncze,ale okres dorastania minął i mam bardzo rzadko.Trzeba nad soba pracować i mysleć pozytywnie na serio,wiem ze to banalnie brzmi ale taka prawda,zamartwianie nic nie pomoże tylko pogorszy.Pamiętajcie co nas nie zabije to nas wzmocni:)głowa do góry...............
Redakcja, 28.03.2013 10:36
Tylko 40% osób chorych na padaczkę pracuje zawodowo! Przyczyną może być obawa przed brakiem uzyskania odpowiedniej pomocy. Czy możecie podzielić się przydatnymi poradami dla innych czytelników? Jak radzić sobie w takich sytuacjach i czy konieczne jest informowanie pracodawcy o chorobie? http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/dusza/padaczka-chorzy-na-padaczke-w-pracy-zrozumiec-padaczke-i-wiesc-aktywne-zycie_41076.html
 

Rodzaje napadów padaczki

W zależności od tego, w jakim obszarze mózgu znajduje się ognisko padaczkowe, napady choroby wyglądają różnie. Specjaliści dzielą je na uogólnione (takie, które rozpoczynają się w obu półkulach mózgu) i ogniskowe.
Podczas uogólnionych następuje nagła utrata przytomności. Dochodzi do napięcia mięśni całego ciała (to faza toniczna), podczas którego chory często odgina głowę do tyłu i wypręża ręce i nogi. Ma kłopoty z oddychaniem, zaczyna sinieć. Po kilkunastu sekundach ciałem wstrząsają drgawki (to faza kloniczna). Chory może wtedy przygryźć język, a także bezwiednie oddać mocz. Po napadzie jest rozkojarzony, zdezorientowany i zwykle chce mu się spać. Taki napad trwa ok. 4-5 minut.
Do napadów uogólnionych należą także napady nieświadomości. Występują one jedynie u dzieci i polegają na kilkunastosekundowym “wyłączeniu się”, które wygląda tak, jakby dziecko się zagapiło. Potem wraca ono do wykonywanej czynności i nawet nie wie, że miało napad. Przy nieleczonej padaczce takie stany mogą pojawiać się wiele razy w ciągu dnia.
W czasie napadów ogniskowych - które są najbardziej rozpowszechnioną postacią padaczki i mogą wystąpić w każdym wieku - chory na chwilę przerywa wykonywaną czynność i na moment zupełnie się wyłącza. Może np. patrzeć w jeden punkt i nie nawiązywać kontaktu z otoczeniem. Nie ma drgawek, nie upada, może wykonywać automatyczne ruchy, przypominające np. zapinanie guzików czy szukanie czegoś. Po napadzie wraca do swego zajęcia i czasem nawet nie zdaje sobie sprawy z chwilowego zaniku świadomości. Zwykle jednak występuje krótki okres dezorientacji i splątania ponapadowego.
Przebieg padaczki może być bardzo zróżnicowany. U jednych napady pojawiają się nawet kilka razy dziennie, a u innych - kilka razy w ciągu całego życia.

To może wywołać napad padaczki

Wystąpienie napadu padaczkowego trudno jest przewidzieć (niekiedy poprzedza go tzw. aura). Wiadomo jednak, że napady mogą być prowokowane np. przez:

  • przemęczenie, a zwłaszcza brak snu
  • silny stres, emocje
  • duży wysiłek fizyczny (umiarkowany działa korzystnie)
  • picie alkoholu l zażywanie narkotyków
  • błyski świetlne
  • wahania hormonalne u kobiet (ataki częstsze są np. przed miesiączką)

Stan padaczkowy

Napady trwają od kilkunastu sekund do kilku minut. Ale bywa, że są długie (10 minut i więcej), następują po sobie, a chory nie odzyskuje między nimi świadomości. To tzw. stan padaczkowy. Jeśli występuje u osoby, która do tej pory nie miała epilepsji - zwykle jest skutkiem poważnych urazów głowy (np. po wypadku) lub rozwijającej się choroby mózgu (np. nowotworu, zapalenia mózgu, naczyniowego udaru).

Częściej jednak stan padaczkowy występuje u tych, którzy mają stwierdzoną epilepsję. W takim przypadku bywa skutkiem np. nagłego odstawienia leków bez konsultacji z lekarzem czy zespołu odstawiennego u osób nadużywających alkoholu. Niezależnie od przyczyny, stan taki zagraża życiu, dlatego chory zawsze wymaga szybkiej pomocy medycznej.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 08.10.2014

Komentarze (1 - 10 z 52)
epi, 16.10.2014 13.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witaj DG!! U mnie jest raczej tak jak opisujesz. Po ataku powoli przypominam sobie co było przed i w trakcie. Jednak w trakcie nie mogę nic zrobić. A wiem że coś jest nie tak. Po ataku jednak przychodzi coś takiego jak niepewność , lęk , wstyd. I po 40 latach życia z tą chorobą widzę że ludzie kompletnie nie chcą mieć do czynienia z epileptykami. W autobusie na ulicy normalka . Każdy uważa że to choroba zaraźliwa lub najczęściej nietrzeźwość. A w pracy dziesiątki ludzi zna mnie , nie licząc znajomych i szkoły to setki żyją świetnie. I jak teraz dostałem zwolnienie z pracy , ponieważ nie pasuje do reszty zdrowych. No cóż nie żale się ale tak mi to dosłownie określono. Dawano mi do zrozumienia że tu i tam nie pasuje. Mam żal o to w tym kraju. Ale żyć trzeba dalej.
 
DG, 15.10.2014 14.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cześć Mam pytanie do chorych na padaczkę - czy podczas ataków towarzyszy wam coś w rodzaju "halucynacji"? Podczas moich napadów bardzo często słyszę głosy, mam natarczywe myśli, które, gdy tylko atak po kilku sekundach ustępuje, wydają mi się zupełnie irracjonalnie (czasem sny potrafią takie być). Dodam, że poza jednym przypadkiem nigdy nie tracę świadomości - wiem, że mam atak i wiem co się ze mną dzieje,ba mogę nawet szybko zapisać te myśli, czy na głos je powtórzyć, aby ktoś trzeci mógł je usłyszeć. Czasami mnie to przeraża, bo nie mogę w czasie aury np. słuchać muzyki czy wąchać mocnych perfum bo czuję, jakbym miał zaraz odlecieć (jak na jakichś narkotykach...)
 
ei, 28.09.2014 14.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich na forum. Mam 40+lat.Choruję od drugiego roku życia.Przyczyną padaczki było wypadnięcie z łóżeczka. I tak do dzisiaj kulam się z TYM. W młodości były ataki z 10-15 minutową utratą świadomości. W wielu 20-35 było różnie. Leki przypisywano mi od różnych specjalistów. Pamiętam mizodin amizepin. Teraz mam clonazepam levetra......,,Gabitril i Depakina . Z atakami różnie około dwa tygodniowo. Nie mogę tego załagodzić. I tak jak wszystko pięknie..Jestem już w związku małżeńskim. Mamy wspaniałą i zdrową córkę.We dwoje pracujemy za najniższą .Jednak przy relacji jak jedno traci pracę leżymy. I tutaj właśnie jest sedno sprawy. Pracodawcy możliwie jeszcze patrzą. Jednak do pierwszego ataku. Później nawet nie mówią dlaczego nie pracujesz. Podobnie jest z przyjaciółmi w okolo i w pracy. Tam już NIE MA GRANIC . LUDZIE WALCZĄ . Mam akurat taki okres .Po prostu wymyślają po pierwszym ataku i nawołują mnie do zwolnienia TAKZE JA UWAŻAM ZE PADACZKA TO ZWYKŁA CHOROBA . DA SIĘ ŻYĆ. BEZ alkoholu nawet długo. JEDNAK GORZEJ JEST Z TOLERANCJA PRZEZ INNYCH LUDZI. ZNAJOMYCH CZY NIE PRACODAWCÓW RODZINĘ OBOJĘTNIE. WIELU LUDZI NAS ODPYCHA A TO WYKAŃCZA GORZEJ NIŻ SAMA PADACZKA.
 
epi, 28.09.2014 12.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ponownie goszczę na forum. W pierwszej części nie opisane PRZYCZYNY padaczkI U mnie to POGODA, ZMIANY , SKOKI CIŚNIENIA ATMOSFERYCZNEGO.
 
anna, 23.09.2014 12.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeśli masz napady których nie kontrolujesz to może dodatkowo masz tężyczkę utajoną. Ja tak miałam. Po kilku latach męczenia zaczęłam leczyć dodatkowo tężyczkę. Dobrym lekarzem jest Katarzyna Toruńska z Warszawy. Ona jest neurologiem i świetnie leczy tężyczkę. Zanim pójdziesz do niej sprawdź poziom witaminy D3 w organizmie, wapń zjonizowany, magnez i badanie Emg (to badanie neurologiczne) jak będą dobre to nie masz tężyczki. Z najlepszych epileptologów to prof. Majkowski, dr Joanna Jędrzejczak .dr Beata Zwolińska . pozdrawiam.
 
aniol, 01.09.2014 22.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Prędzej znajdziesz demona który Cię popchnie w otchłań niż znajdziesz tu kogoś kto ci cokolwiek odpiszę sensownego . forum istnieje tylko dla reklam i g ó w n o wielkie jest warte w kapitalistycznym świecie!
 
Szema, 19.08.2014 17.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam takie pytanie ...ile kosztuje operacja epilepsji ? Jeśli ktoś wie, to proszę też o odpowiedź JAKIE SĄ WARUNKI aby przejść taką operację i gdzie ona jest wykonywana ? Proszę o pisanie na maila : lidia1994@o2.pl
 
Ewka, 16.07.2014 16.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wejdź sobie na portal tacyjakja.pl tam poznasz dużo ludzi, chorujących na padaczkę. Oczywiście, tez musisz trochę patrzeć przez palce na niektórych, ale prowadzony jest dość profesjonalnie.
 
Ewka, 16.07.2014 16.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam ci dr Elzbiete Cieslak, przyjmuje na Bitwy Warszawskiej 10/23 (tego nie jestem pewna) bo idę na pamięć, ale znajdziesz w internecie. Nazywa się to Kaarmed. Lecze się u niej od ponad 20 lat. Jest cudownym człowiekiem.
 
Margot, 05.07.2014 22.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mialam tak samo, leki nie pomagaly ale u mnie przed porodem byly duze ataki a po porodzie zostaly tylko male. Niestety leki nie pomagaly wiec tez podjelam decyzje o calkowitym odstawieniu lekow. Minelo juz 30 lat ataki male sie zdarzaja ale kontroluje swoje zycie na tyle ze wyeliminowalam z niego prawie wszystko co moze powodowac ataki- spie duzo, panuje nad swoimi nerwami ( niektorzy maja mnie za zimna osobe bo nie wpadam w nerwy ani nie okazuje mocno uczuc). Dzieki temu nikt w moim otoczeniu nawet nie wie ze jestem chora. mam prawo jazdy ale kiedy wiem ze czeka mnie stres albo czuje sie gorzej poprostu jade autobusem.. Jestem zadowolona bo ataki mam rzadko i nikt nawet ich nie zauwaza. Mysle ze osoby ktorz sie nie poddaja ale walcza na wszystkie sposoby maja mozliwosc chociaz czesciowej kontroli. Czyzby Malgoski mialy gen nie poddawania sie? ;)
 
następne »
strona 1 z 6
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Depresja: przyczyny, objawy, rodzaje depresji, leczenie Depresja: przyczyny, objawy, rodzaje depresji, leczenie

Przyczyny depresji są różne. Czasem chorobę wywołuje przeżycie bardzo przykrego zdarzenia – ...

więcej

7915

Wstrząśnienie mózgu - objawy, leczenie i następstwa wstrząsu mózgu Wstrząśnienie mózgu - objawy, leczenie i następstwa wstrząsu mózgu

Wstrząśnienie mózgu jest częstym następstwem urazu głowy. Może się zdarzyć po upadkach czy...

więcej

26810

NEUROBORELIOZA - objawy. Jak rozpoznać boreliozę układu nerwowego? NEUROBORELIOZA - objawy. Jak rozpoznać boreliozę układu nerwowego?

Neuroborelioza to choroba, której objawy są bardzo podobne do objawów depresji. Atakuje ona układ...

więcej

12412

Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej...

więcej

24943

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Grupy wsparcia
data

Październik 31, 2014

słuchajcie jak można dostać się na taki ppokaz?

data

Październik 31, 2014

Dieta!

data

Październik 30, 2014

Schudłam i zmieniłam nawyki żywieniowe dzięki kuracji z tabletkami Foreverslim.Schudłam a dzięki zmianą jakie wprowadziłam potrafię do dnia dzisiejszego utrzymać wagę.Dla mnie to jest olbrzymi sukces bo nigdy wcześniej na żadnej diecie nie udało mi się schudnąc aż tyle.

data

Październik 31, 2014

Przy olbrzymich wątpliwościach .......podjęlam sie do zastosowania nowej dla mnie diety Bodykey. Polega ona na dostosowaniu diety / na podstawie badań genetycznych - wyk. w Austrii/ indywidualnie dla mnie. Znam osoby takie jak ja /po 60-tce/ktore stosują te zalecenia i powoli...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.