Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Konsultant: doc. Maciej Krzakowski, Centrum Onkologii, Warszawa
140 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów. Potem działa błyskawicznie i dziesiątkuje na pozór zdrowe osoby po czterdziestce. Główną przyczyną rozwoju raka płuc jest palenie papierosów.

W Polsce na raka płuca co roku zapada ok. 20 tys. osób. Prawie 80 proc. z nich to panowie. Rak płuca to jedna z niewielu chorób, które fundujemy sobie na własne życzenie. Jak się bowiem okazuje, zapadają na niego niemal w 90 proc. przypadków nałogowi palacze tytoniu. Ze statystyk wynika,  że są to przede wszystkim dojrzali panowie, którzy od 10–15 lat wypalają paczkę papierosów dziennie.

Niestety, w tym „wyścigu po śmierć" mężczyzn doganiają kobiety - coraz częściej palą. Oczywiście, dym tytoniowy to nie jedyna przyczyna powstania raka płuca. Te inne - np. zanieczyszczenie środowiska, praca przy wydobyciu rud metali radioaktywnych, przy azbeście, produkcji ropy naftowej i jej pochodnych - są jednak znacznie mniej istotne. U mężczyzn pewne znaczenie mają też hormony płciowe (androgeny). Niestety, prognozy onkologów są alarmujące - jeżeli nie odłożymy papierosów do lamusa, w ciągu  10 lat liczba zachorowań wzrośnie o 40 procent. W grupie tej będą też tzw. bierni palacze, czyli osoby zmuszone do wdychania dymu nikotynowego przez wiele godzin. Wiadomo bowiem, że osoba, która towarzyszy wypaleniu 20 papierosów dziennie, sama „wypala" pięć.

Nie przegap

Objawy raka płuc

Od powstania pierwszej komórki nowotworowej do ujawnienia się choroby mija zwykle kilkanaście lat. To z tego powodu często raka odkrywa się zbyt późno. Ponadto łatwo przeoczyć jego pierwsze objawy: kaszel (zwłaszcza poranny), chrypkę, duszności, krótki oddech ze świstem, złe samopoczucie, ogólne osłabienie, szybkie męczenie się, brak apetytu, nocne poty, kłucie i pobolewanie w klatce piersiowej, powtarzające się stany zapalne oskrzeli, odpluwanie żółto-białej wydzieliny czy obecność krwi w plwocinie - zwłaszcza gdy na zmianę nasilają się i ustępują, co nierzadko zdarza się przy tej chorobie. Ponieważ takie objawy mogą towarzyszyć „zwykłemu" przeziębieniu, często są przez chorych lekceważone. Pacjenci leczą się domowymi sposobami, zamiast szybko zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, by zbadał ich i zlecił wykonanie badania rentgenowskiego płuc. Trzeba pamiętać, że dopiero spory guz może uciskać duże naczynia krwionośne śródpiersia (przestrzeni dzielącej prawe i lewe płuco) i powodować obrzęk szyi, twarzy. Kiedy zacznie uciskać nerwy, pojawi się ból barku. Bywa też, że guz uciska przełyk, utrudniając połykanie. 

Ważne

Ważne

Badanie rentgenowskie płuc pozwala wykryć zmiany nowotworowe. Palacze powinni  je wykonywać raz w roku. Oblicza raka z  około 25 proc. przypadków nowotworów płuca to rak drobnokomórkowy. Reszta zaś to trudny do leczenia rak niedrobnokomórkowy, który ma trzy postacie: 

  • raka płaskokomórkowego  (najczęstszy u palących mężczyzn);  
  • gruczolakoraka (występuje częściej u kobiet i osób niepalących);  
  • raka wielkokomórkowego. 

Rak płuc - rozpoznanie

Żeby rozpoznać raka płuca, najpierw wykonuje się badanie rentgenowskie klatki piersiowej. Niestety, ta metoda diagnostyczna sprawdza się głównie przy stosunkowo dużych guzach, którym często towarzyszą już przerzuty do innych narządów - małe zmiany można przeoczyć, dlatego każde podejrzane miejsce widoczne na kliszy (nawet niewielki cień) powinno być wskazaniem do wykonania dodatkowych badań.  Należy do nich laboratoryjne badanie plwociny. Niekiedy analiza ta pozwala wykryć komórki nowotworowe we wczesnym okresie rozwoju choroby, ale nie można dzięki niej ustalić precyzyjnie umiejscowienia raka.  Z podejrzanych miejsc w płucach można też pobrać wycinki tkanki (biopsja) do badania histopatologicznego - pod mikroskopem ocenia się, czy komórki są prawidłowe, czy nowotworowe. 

Biopsję można zrobić w czasie bronchoskopii. Stosując znieczulenie miejscowe, choremu wprowadza się elastyczny wziernik (bronchoskop) i za jego pomocą ogląda się wnętrze dróg oddechowych. Są jednak takie miejsca, do których trudno jest dotrzeć wziernikiem i pobrać wycinki. Wówczas stosuje się tzw. biopsję aspiracyjną cienkoigłową  - przez ścianę klatki piersiowej albo oskrzela nakłuwa się guz i pobiera próbki tkanki. Czasem poszukuje się komórek nowotworowych, badając płyn wysiękowy z jamy opłucnej. Ale bywa również i tak, że diagnozę można postawić jedynie po chirurgicznym otwarciu śródpiersi (mediastinoskopia) lub klatki piersiowej (torakotomia). Obie operacje wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 22.01.2015 13:52
Polecam serwis p.dr.Gordon tel:0049-1737434076 ,tam dostaniesz informacje dot.leczenia raka PLUC lub innych nowotworòw. Korzystam z tego,bo mi Mamusia choruje,ma nawet polecenie na terapie w domu.Za porady nic nie placisz,dopiero,jak chcesz aby ci przepisali leki w formie zastrzyków,czyli terapia biologiczna.POIlecono mnie tego polskiego lekarza w roku 2009 ,to chyba jest moja najlepsza inwestycja,bo bardzo jestem z tej terapii dla Mamusi zadowolona. Witaj, przeprowadzam od 2 mies.Organoterapie,idzie mi coraz lepiej ,pracuje jestem o wiele silniejsza.Wierze w ta terapie,bo moje wyniki krwi sa O`k.Serdeczne dzieki za to polecenie !
Nie zarejestrowany, 03.12.2014 11:19
jezeli jest cos takiego to i tak sie nie dowiesz bo jak czlowiek chce nawet zaplacic za badanie to i tak ma problem zeb uzyskac informacje w naszym kochanym kraju mozna tylko godnie albo i nie czekac na koniec swojego zywota pozdrawiam Polecam serwis p.dr.Gordon tel:0049-1737434076 ,tam dostaniesz informacje dot.leczenia raka PLUC lub innych nowotworòw. Korzystam z tego,bo mi Mamusia choruje,ma nawet polecenie na terapie w domu.Za porady nic nie placisz,dopiero,jak chcesz aby ci przepisali leki w formie zastrzyków,czyli terapia biologiczna.POIlecono mnie tego polskiego lekarza w roku 2009 ,to chyba jest moja najlepsza inwestycja,bo bardzo jestem z tej terapii dla Mamusi zadowolona.
 

Diagnostyka raka - bronchoskopia fluorescencyjna

Podczas „zwykłej" bronchoskopii łatwo można przeoczyć raka in situ (zmiany niedostrzegalne gołym okiem, w najwcześniejszej postaci raka), który powoduje jedynie delikatne zmatowienie błony śluzowej. By uniknąć pomyłki, onkolodzy mogą skorzystać z niezwykle czułej metody diagnostycznej - bronchoskopii fluorescencyjnej. Dzięki niej w ponad 94 proc. przypadków rozpoznaje się raka płuc w początkowym stadium tworzenia.  Naukowcy odkryli, że oświetlone specjalnym światłem tkanki prawidłowe świecą inaczej niż te zmienione chorobowo. Zdrowe - świecą mocniej i emitują widmo o barwie zielonej. Skonstruowano więc urządzenie LIFE (z ang. lung imaging flurescence endoscope), które pozwala odróżnić prawidłowe tkanki od nowotworowych.  System LIFE SCAN (dysponuje nim m.in. Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie) wykorzystuje do oświetlenia dróg oddechowych promienie świetlne o barwie niebieskiej emitowane przez laser helowo-kadmowy. Do wprowadzonego do dróg oddechowych bronchoskopu podłączona jest bardzo czuła kamera, która rejestruje emitowaną fluorescencję, a cyfrowy analizator obrazu przetwarza to w obraz widoczny na monitorze. Miejsca słabiej świecące - a więc tkanki nowotworowe - widoczne są na ekranie w postaci rdzawo-czerwonych plam. Bronchoskopia fluorescencyjna przydaje się nie tylko do diagnostyki, ale także do nadzorowania postępów w leczeniu.

Leczenie raka płuc

Wybór terapii zależy od rozległości i rodzaju nowotworu. Jeśli guz zostanie wykryty we wczesnym stadium, bez przerzutów - zwykle usuwa się zajęty przez raka płat płuca. Ze względu na ryzyko nawrotu część chorych poddawana jest napromienianiu (radioterapii) po operacji. W niektórych przypadkach operację poprzedza chemioterapia. Bywa i tak, że chory nie kwalifikuje się do zabiegu. Wtedy zwykle pozostaje tzw. leczenie zachowawcze: radio- lub chemioterapia. Czasem obie te metody stosuje się łącznie co pozwala ok. 30 - 40 proc. ciężko chorych przeżyć ponad rok.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: PhotoSpin

Aktualizacja: 17.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 140)
teresin555@wp.pl, 29.01.2015 13.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
lLudzie nie pala,nie pija i maja raka pluc,tu jest potrzebna profilaktyka nie spirometria,bo nic nie wykaze.Moj maz mial przeswietlenie,spirometrie i nic nie wykazalo,dopiero bol w klatce piersiowej i zrobienie tomografii wykazalo raka pluc drobnokomorkowego z diagnoza wyroku smierci,nieoperacyjny prawie 10 cm.bez zadnych wczesniej objawow.przezyl 9 miesiecy,nigdy w zyciu nie chorowal.nie pomogla chemia nic, 4 stopien zawansowania,ale winne jest panstwo,bo nie troszczy sie o ludzi,nie ma badan nie ma nic,bo zawszystko trzeba placic,moj maz 41 lat placil skladki,i co z tego.Zostalam wdowa,dostalam 85% jego emerytury,a ja wypracowalam swja,i z niej nie zkorzystam bo w polsce nie mozna brac dwoch swiadczen,i po co pracowac? a ktos inny cale zycie kombinuje i udaje sie mu,ludziom chorym odbieraja renty a daja kombinatorom ktorzy umia klamac.
 
B 17 , 22.01.2015 22.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ludzie jedzcie pestki moreli ja zjadam od tygodnia 25sztuk dziennie 1 na 4kg wagi (plotka,bzdura,propaganda farmaceutyczna ze po dwóch się umiera) dlatego ze wyszły mi podwyższone markery na płuca. Nie palę a jednak cos się przyplątało.Dwóch lekarzy powiedziało ze to normalne ze się zwiekszają markery ale strach jest.Za 2 tygodnie powtarzam wyniki zobaczymy czy sie zmniejszą po pestkach.
 
Marysia, 17.01.2015 11.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zawsze sie balam ze od papierosow mozna dostac tego swinstwa i teraz moj tata z 25 letnim stażem palenia papierosow zachorwal... Ciezko uwierzyc ze jeszcze da sie cos zrobic ;( zapisalam go do badania lekowego zobaczymy czy sie zakwalifukuje ale jestem dobrej nadzieji. Czy ktos z was korzystal juz z takich badan? jak oceniacie? ja znalazlam kilka tutaj http://www.bliscyzdrowiu.pl/badania-kliniczne?query=rak+pluc dajcie znac. Ściskam mocno
 
grzmil, 15.01.2015 08.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, największa przyczyna tej "choroby" ma podłoże emocjonalne, nie będę się rozpisywał sami zdobywajcie wiedzę. Sprawdźcie Germańską Nową Medycynę, podam jeszcze ciekawostkę, że coś jest na rzeczy, skoro Izraelczycy leczą swoich obywateli tą metodą, a Palestyńczyków "leczą" według starych zasad. Pozdrawiam.
 
grzmil, 15.01.2015 08.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, procentowo największą przyczyną tej "choroby" jest podłoże emocjonalne- stres, problem czasami banalny dla innych, ale nie "dla mnie". Podam przykład, chłopaki grają w piłkę jest końcówka meczu decydujący strzał i piłkarz nie trafia wszyscy z niego się śmieją, oczywiście on tak to odbiera, dla niego świat się wali, a to nie koniec, bo za tydzień będzie następny mecz, co dzieje się później? okazuje się, że chłopak dostaje raka kości, grozi mu amputacja nogi. Dowiedzcie się więcej o zwalczanej przez oficjalną medycynę Germańskiej Nowej Medycynie. Podam jeszcze ciekawostkę, tego wam nikt nie poda, cały Izrael leczy się tą metodą. Pozdrawiam.
 
Lidka, 14.01.2015 10.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Prosty sposób na określenie swoich predyspozycji do wystąpienia raka płuc można znaleźć na monogen life. Ciekawe informacje dla zainteresowanych i chcących świadomie zadbać o swoje zdrowie.
 
Adam, 11.01.2015 16.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hmmm,moi mili co wam mam powiedzieć......prze........mam obok ojczyma,,,po raku krtani,gardła 1 sza oeracja 1994 roku,a teraz lipa lipa ,,,jest wszędzie a na płucach jest ich mnogo!!!!!rura tracheotomijna w gardl,leje sie i zapach bardzo przykry ,facet gasnie w oczachi i co????/ jest po 2 zawalach nery nie pracują ,boże daj siłę!!!!!sorry wygadalam się http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/rak-pluc-przyczyny-objawy-diagnostyka_34061.html?cpage=3#comment_container
 
misia, 28.12.2014 09.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam jestem przerazona dowiedziałam sie ze moj wojek ma raka płuc zaawansowanewgo w stadium i grozny co to oznacza juz ma wszystkie obiawy co w tekscie powyrzej na pierwsza chemie idzie w styczniu mamy tylko nadzieje ze pomoze bo jest młoduy ma zaledwie 44 lata i ma 8 cm ten rak czy ktos moze cos napisac na ten temat POMOCY....
 
M., 18.12.2014 15.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
to, że twoja mama zmarła, nie znaczy, że inni też umierają, dlaczego odbierasz im nadzieję? jakim prawem?
 
Koman, 15.12.2014 00.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rak płuc jest chorobą charakteryzującą się niekontrolowanym wzrostem komórek w tkance płuc. Nieleczony, wzrost ten może rozprzestrzeniać się poza płuca w procesie zwanym przerzuty do pobliskich tkanek lub innych części ciała. Większość nowotworów, które rozpoczynają się w płucach, znane jako pierwotne nowotwory płuc, są to raki, które wywodzą się z komórek nabłonkowych. Główne rodzaje raka płuc to drobnokomórkowy rak płuc (SCLC), zwany także i nie drobnokomórkowy rak płuc (NSCLC). Najczęstszymi objawami są kaszel (w tym odkrztuszanie krwi), utrata masy ciała i duszność.
 
następne »
strona 1 z 14
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ziarnica złośliwa - jeden z chłoniaków. Objawy ziarnicy złośliwej Ziarnica złośliwa - jeden z chłoniaków. Objawy ziarnicy złośliwej

Ziarnica złośliwa jest jednym z rodzajów chłoniaka - nowotworu układu limfatycznego. Jej objawy...

więcej

30748

Rak prostaty - objawy i leczenie nowotworu stercza Rak prostaty - objawy i leczenie nowotworu stercza

Rak prostaty dotyka sedna męskości i dlatego, mimo że jest jednym z najczęściej występujących...

więcej

23719

Rak jądra - przyczyny, profilaktyka, objawy Rak jądra - przyczyny, profilaktyka, objawy

Bez jąder - dwóch niewielkich gruczołów płciowych - nie byłoby życia. Jądra są bowiem fabryką...

więcej

28598

Rak jelita grubego – objawy, leczenie i rokowania Rak jelita grubego – objawy, leczenie i rokowania

Rak jelita grubego to jeden z  najczęściej występujących nowotworów. Rak jelita grubego rozwija się...

więcej

27866

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Przeskakiwanie w stawie to klikanie, które związane jest ze zmianami, które zachodzą w stawie skroniowo-żuchwowym. Kolejnym objawem dysfunkcji jest wrażenie zatkanego ucha, szumy uszne, bóle ucha....

W przypadku planowania ciąży, jeśli nie ma bezwzględnej konieczności stosowania preparatu Zyx, wskazane jest odstawienie go.

Radzę głosić się do lekarza, powiedzieć, jaki ma pani problem i wtedy zostanie zaplanowane badanie USG. Owulacja ma miejsce na około 14 dni przed miesiączką, a więc to, kiedy nastąpi, jest nie do...

Grupy wsparcia
data

Luty 27, 2015

Zdecydowałąm się na suplement Novoslim bo bardzo opornie mi szło odchudzanie nie wiem z czego to wynika i nie wiem skąd te moje błędy żywieniowe sprawdziłą wszystko z dietetyczką czekam też na wyniki badań z traczycą. Zaczynam brać od 1 marca, jakieś sugestie? brać przed czy po...

data

Luty 27, 2015

Odkąd zainteresowałam się tabletkami na odchudzanie szukałam odpowiedniego środka, który nie będzie działał jak placebo, który faktycznie pomoże mi w mojej kuracji odchudzającej. 2 tygodnie wybierałam odpowiedni środek i w końcu zdecydowałam się na Slimcea. Nie do końca byłam przekonana....

data

Luty 27, 2015

Ja mam totalną alergię na chemię w suplementach oraz produktach .Zawsze trzy razy sprawdzę co zamierzam wziąć. Od stycznia piję Aloe Live Bio - jest to w 100% sok z aloesu, bez żadnych dodatków. Całkowite przeciwieństwo do tych sklepowych, w których aloesu jest jedynie niewielki procent....

data

Luty 27, 2015

jak slimcea jest sprzedawana tylko w sklepie u producenta :) nie ma go w aptekach. Jak ja zamawiałam to tylko na piekna24 albo na allegro na sklepowym profilu.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.