Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Konsultant:doc. Maciej Krzakowski, Centrum Onkologii, Warszawa
132 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów. Potem działa błyskawicznie i dziesiątkuje na pozór zdrowe osoby po czterdziestce. Główną przyczyną rozwoju raka płuc jest palenie papierosów.

W Polsce na raka płuca co roku zapada ok. 20 tys. osób. Prawie 80 proc. z nich to panowie. Rak płuca to jedna z niewielu chorób, które fundujemy sobie na własne życzenie. Jak się bowiem okazuje, zapadają na niego niemal w 90 proc. przypadków nałogowi palacze tytoniu. Ze statystyk wynika,  że są to przede wszystkim dojrzali panowie, którzy od 10–15 lat wypalają paczkę papierosów dziennie.

Niestety, w tym „wyścigu po śmierć" mężczyzn doganiają kobiety - coraz częściej palą. Oczywiście, dym tytoniowy to nie jedyna przyczyna powstania raka płuca. Te inne - np. zanieczyszczenie środowiska, praca przy wydobyciu rud metali radioaktywnych, przy azbeście, produkcji ropy naftowej i jej pochodnych - są jednak znacznie mniej istotne. U mężczyzn pewne znaczenie mają też hormony płciowe (androgeny). Niestety, prognozy onkologów są alarmujące - jeżeli nie odłożymy papierosów do lamusa, w ciągu  10 lat liczba zachorowań wzrośnie o 40 procent. W grupie tej będą też tzw. bierni palacze, czyli osoby zmuszone do wdychania dymu nikotynowego przez wiele godzin. Wiadomo bowiem, że osoba, która towarzyszy wypaleniu 20 papierosów dziennie, sama „wypala" pięć.

Nie przegap

Objawy raka płuc

Od powstania pierwszej komórki nowotworowej do ujawnienia się choroby mija zwykle kilkanaście lat. To z tego powodu często raka odkrywa się zbyt późno. Ponadto łatwo przeoczyć jego pierwsze objawy: kaszel (zwłaszcza poranny), chrypkę, duszności, krótki oddech ze świstem, złe samopoczucie, ogólne osłabienie, szybkie męczenie się, brak apetytu, nocne poty, kłucie i pobolewanie w klatce piersiowej, powtarzające się stany zapalne oskrzeli, odpluwanie żółto-białej wydzieliny czy obecność krwi w plwocinie - zwłaszcza gdy na zmianę nasilają się i ustępują, co nierzadko zdarza się przy tej chorobie. Ponieważ takie objawy mogą towarzyszyć „zwykłemu" przeziębieniu, często są przez chorych lekceważone. Pacjenci leczą się domowymi sposobami, zamiast szybko zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, by zbadał ich i zlecił wykonanie badania rentgenowskiego płuc. Trzeba pamiętać, że dopiero spory guz może uciskać duże naczynia krwionośne śródpiersia (przestrzeni dzielącej prawe i lewe płuco) i powodować obrzęk szyi, twarzy. Kiedy zacznie uciskać nerwy, pojawi się ból barku. Bywa też, że guz uciska przełyk, utrudniając połykanie. 

Ważne

Ważne

Badanie rentgenowskie płuc pozwala wykryć zmiany nowotworowe. Palacze powinni  je wykonywać raz w roku. Oblicza raka z  około 25 proc. przypadków nowotworów płuca to rak drobnokomórkowy. Reszta zaś to trudny do leczenia rak niedrobnokomórkowy, który ma trzy postacie: 

  • raka płaskokomórkowego  (najczęstszy u palących mężczyzn);  
  • gruczolakoraka (występuje częściej u kobiet i osób niepalących);  
  • raka wielkokomórkowego. 

Rak płuc - rozpoznanie

Żeby rozpoznać raka płuca, najpierw wykonuje się badanie rentgenowskie klatki piersiowej. Niestety, ta metoda diagnostyczna sprawdza się głównie przy stosunkowo dużych guzach, którym często towarzyszą już przerzuty do innych narządów - małe zmiany można przeoczyć, dlatego każde podejrzane miejsce widoczne na kliszy (nawet niewielki cień) powinno być wskazaniem do wykonania dodatkowych badań.  Należy do nich laboratoryjne badanie plwociny. Niekiedy analiza ta pozwala wykryć komórki nowotworowe we wczesnym okresie rozwoju choroby, ale nie można dzięki niej ustalić precyzyjnie umiejscowienia raka.  Z podejrzanych miejsc w płucach można też pobrać wycinki tkanki (biopsja) do badania histopatologicznego - pod mikroskopem ocenia się, czy komórki są prawidłowe, czy nowotworowe. 

Biopsję można zrobić w czasie bronchoskopii. Stosując znieczulenie miejscowe, choremu wprowadza się elastyczny wziernik (bronchoskop) i za jego pomocą ogląda się wnętrze dróg oddechowych. Są jednak takie miejsca, do których trudno jest dotrzeć wziernikiem i pobrać wycinki. Wówczas stosuje się tzw. biopsję aspiracyjną cienkoigłową  - przez ścianę klatki piersiowej albo oskrzela nakłuwa się guz i pobiera próbki tkanki. Czasem poszukuje się komórek nowotworowych, badając płyn wysiękowy z jamy opłucnej. Ale bywa również i tak, że diagnozę można postawić jedynie po chirurgicznym otwarciu śródpiersi (mediastinoskopia) lub klatki piersiowej (torakotomia). Obie operacje wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 03.12.2014 11:19
jezeli jest cos takiego to i tak sie nie dowiesz bo jak czlowiek chce nawet zaplacic za badanie to i tak ma problem zeb uzyskac informacje w naszym kochanym kraju mozna tylko godnie albo i nie czekac na koniec swojego zywota pozdrawiam Polecam serwis p.dr.Gordon tel:0049-1737434076 ,tam dostaniesz informacje dot.leczenia raka PLUC lub innych nowotworòw. Korzystam z tego,bo mi Mamusia choruje,ma nawet polecenie na terapie w domu.Za porady nic nie placisz,dopiero,jak chcesz aby ci przepisali leki w formie zastrzyków,czyli terapia biologiczna.POIlecono mnie tego polskiego lekarza w roku 2009 ,to chyba jest moja najlepsza inwestycja,bo bardzo jestem z tej terapii dla Mamusi zadowolona.
Nie zarejestrowany, 11.11.2014 14:48
Poczytajcie sobie o tej metodzie,ktòra jest na zachodzie od dawna znana i praktykowana,ale nasi poscy lekarze nic na ten temat nie wiedza,zero zaineresowania nowymi metodami,a pacjent przez taka ignorancje UMIERA po chemioterapi,radioterapii zastosowano u mnie w Klinice dr.Gordona w Niemczech ORGANOTERAPIE.To trwalo okolo 10mies.ale z przerwami,czyli 3 x po 3 mies. Dzisiaj jestem zdrowa,nikt w to nie chce jeszcze dzisiaj wierzyc,a jednak ..... Czytajcie o tej metodzie,ale nie bardzo wiem gdzie jest cokolwiek napisane w jez.polskim,niestety !!! Istnieje wielekrytyk od ludzi,ktòrzy nie maja na ten temat najmniuejszego pojecia,ale pisza na ten temat same bzdury.
 

Diagnostyka raka - bronchoskopia fluorescencyjna

Podczas „zwykłej" bronchoskopii łatwo można przeoczyć raka in situ (zmiany niedostrzegalne gołym okiem, w najwcześniejszej postaci raka), który powoduje jedynie delikatne zmatowienie błony śluzowej. By uniknąć pomyłki, onkolodzy mogą skorzystać z niezwykle czułej metody diagnostycznej - bronchoskopii fluorescencyjnej. Dzięki niej w ponad 94 proc. przypadków rozpoznaje się raka płuc w początkowym stadium tworzenia.  Naukowcy odkryli, że oświetlone specjalnym światłem tkanki prawidłowe świecą inaczej niż te zmienione chorobowo. Zdrowe - świecą mocniej i emitują widmo o barwie zielonej. Skonstruowano więc urządzenie LIFE (z ang. lung imaging flurescence endoscope), które pozwala odróżnić prawidłowe tkanki od nowotworowych.  System LIFE SCAN (dysponuje nim m.in. Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie) wykorzystuje do oświetlenia dróg oddechowych promienie świetlne o barwie niebieskiej emitowane przez laser helowo-kadmowy. Do wprowadzonego do dróg oddechowych bronchoskopu podłączona jest bardzo czuła kamera, która rejestruje emitowaną fluorescencję, a cyfrowy analizator obrazu przetwarza to w obraz widoczny na monitorze. Miejsca słabiej świecące - a więc tkanki nowotworowe - widoczne są na ekranie w postaci rdzawo-czerwonych plam. Bronchoskopia fluorescencyjna przydaje się nie tylko do diagnostyki, ale także do nadzorowania postępów w leczeniu.

Leczenie raka płuc

Wybór terapii zależy od rozległości i rodzaju nowotworu. Jeśli guz zostanie wykryty we wczesnym stadium, bez przerzutów - zwykle usuwa się zajęty przez raka płat płuca. Ze względu na ryzyko nawrotu część chorych poddawana jest napromienianiu (radioterapii) po operacji. W niektórych przypadkach operację poprzedza chemioterapia. Bywa i tak, że chory nie kwalifikuje się do zabiegu. Wtedy zwykle pozostaje tzw. leczenie zachowawcze: radio- lub chemioterapia. Czasem obie te metody stosuje się łącznie co pozwala ok. 30 - 40 proc. ciężko chorych przeżyć ponad rok.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: PhotoSpin

Aktualizacja: 17.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 132)
M., 18.12.2014 15.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
to, że twoja mama zmarła, nie znaczy, że inni też umierają, dlaczego odbierasz im nadzieję? jakim prawem?
 
Koman, 15.12.2014 00.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rak płuc jest chorobą charakteryzującą się niekontrolowanym wzrostem komórek w tkance płuc. Nieleczony, wzrost ten może rozprzestrzeniać się poza płuca w procesie zwanym przerzuty do pobliskich tkanek lub innych części ciała. Większość nowotworów, które rozpoczynają się w płucach, znane jako pierwotne nowotwory płuc, są to raki, które wywodzą się z komórek nabłonkowych. Główne rodzaje raka płuc to drobnokomórkowy rak płuc (SCLC), zwany także i nie drobnokomórkowy rak płuc (NSCLC). Najczęstszymi objawami są kaszel (w tym odkrztuszanie krwi), utrata masy ciała i duszność.
 
dora, 13.12.2014 08.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moja mamusia tez miala raka pluc meczyla sie bardzo tez miala chemie .po chemi rak tylko przyspieszyl zmarla w maju . w domu opiekowalam sie nia .nie zycze nikomu ogladania smierci ragiczne .meczarnia.przewaznie nie wygrywa sie z ta choroba nie oszukujmy sie pozd dora
 
tubulin, 21.11.2014 20.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mi sie wydaje że choroba jest uleczalna do momentu w którym rak nie uszkodzi rdzenia przedłużnego w pniu mózgu odpowiedzialnego za oddychanie
 
omotek, 20.11.2014 13.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
1) Lekarz nie kieruje 65-latka na badania 2) 65-latek umiera 3) Lekarz ma sprawe w sadzie o zaniedbanie Proste?
 
majka, 11.11.2014 19.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ludzie" lekarze" tylko sie na nas ucza,nawet nie wiedza jak z nami rozmawiac gdy wykryja u nas raka.Jezeli dowiedza sie o tym ze czlowiek ma nowotwor to wysylaja cie od kajfasza do anasza(bo sami nie maja pojecia co takiemu pajentowi powiedziec).Powiedzcie mi po jaka cholere zalecaja czlowiekowi w wieku 65 lat zrobic przeswietlenie np.pluc skoro i tak DOBRZE o tym wiedz ze jak cos wykryja to i tak nic mu juz nie pomoga.Chyba ze swojej "lekarskiej"bezsilnosci chca "wypelnic takiemu czlowiekowi czas (wysylajac go od jednej poradni do drugiej) ktory i tak jest bardzo krotki......
 
Jola, 05.11.2014 22.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szanowni Państwo, W wyszukiwarce badań klinicznych na stronie [url]http://www.bliscyzdrowiu.pl/badania-kliniczne[/url] pojawiło się 5 aktualnie trwających, nowych badań onkologicznych w raku płuc, które mogą być dla osób chorych opcją leczenia. Do badań można się zapisać przez serwis. Badań klinicznych w portalu będzie z czasem coraz więcej dlatego zachęcamy już teraz do zapisania się w serwisie. pozdrawiam :) Jola
 
maria 19.10.2014, 18.10.2014 16.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mój syn ma raka w jamie ustnej, od trzech tygodni jest po operacji przebywa w domu i za trzy tygodnie będzie miał radioterapię mamy to szczęście że szybka była diagnoza i operacja .Aktualnie przebywa w domu przychodzi do niego dietetyczka oraz cały czas jest kontrolowany przez lekarza który go operował ,bardzo ładnie został przygotowany do dalszego leczenia radioterapią,chcę poinformować że za darmo dostał wszystkie odżywki kaloryczne oraz wszystko co potrzeba do odżywiania.Mieszkamy w Londynie i dlatego opieka chorego na raka jest wprost nie do uwierzenia jak wszystko otrzymuje za darmo oraz troska lekarzy jest nie do opisania.Wierzę że syn wyzdrowieje i będziemy się cieszyć z dalszego życia ja powierzyłam go Matce Boskiej w niej nadzieja,pozdrawiam i życzę wiary i zdrowia
 
ania, 05.09.2014 21.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam...mam ten sam problem moja mamunia choruje na raka pluc bylam u lekarza rak pluc nie jest dziedziczny tylko wynika z czynnikow zewnetrznych
 
Eva, 05.09.2014 09.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Może trochę odbiegnę od głównego tematu... U mojego ojca zdiagnozowano w styczniu ubiegłego roku raka jelita grubego z przerzutami do wątroby. Był tak zaawansowany, że lekarze dawali mu 2 - 3 tygodnie życia. Termin operacji za 6 tyg. (może nie doczeka...) Doczekał, przeżył operację, mimo, że szanse były w granicach 5%. Teraz jest już po 18 cyklach chemioterapii i 2 radioterapii. Moje spostrzeżenia: silna wola pomaga walczyć, zastosowanie amigdaliny spowolniło rozwój raka, chemia spowodowała powstanie pierwotnego raka płuca - zajęta połowa lewego płuca (lekarze nie ukrywają, że to częste "powikłanie" po chemii). Czekamy na bronchoskopie, bo nawet prof. medycyny nie wie co zrobić z moim ojcem. Jedyny komentarz: "to cud, że tak długo żyje" Postanowiliśmy zwiększyć dawki amigdaliny ... będziemy walczyć! NADZIEJA UMIERA OSTATNIA
 
następne »
strona 1 z 14
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
RAK KRTANI zaczyna się od CHRYPY. Objawy i leczenie raka krtani RAK KRTANI zaczyna się od CHRYPY. Objawy i leczenie raka krtani

Chrypka utrzymująca się dłużej niż 2-3 tygodnie może być objawem raka krtani. To rodzaj nowotworu,...

więcej

18618

Szpiczak mnogi (choroba Kahlera) - nowotwór szpiku kostnego Szpiczak mnogi (choroba Kahlera) - nowotwór szpiku kostnego

Szpiczak mnogi (inaczej choroba Kahlera) to choroba, którą na początku łatwo pomylić z...

więcej

22218

Rak mózgu: jak wygrać z guzem mózgu Rak mózgu: jak wygrać z guzem mózgu

Guzy mózgu najczęściej zdarzają się u dzieci i osób starszych. Od wczesnego rozpoznania raka mózgu...

więcej

19451

Rak gardła: objawy. Jak rozpoznać raka gardła? Rak gardła: objawy. Jak rozpoznać raka gardła?

Objawy raka gardła przypominają symptomy infekcji górnych dróg oddechowych i z tego powodu...

więcej

19469

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

W przypadku łuszczycy nie jest zalecane mechaniczne oczyszczanie skóry (są to mikrourazy, które mogą sprowokować wysiew grudek łuszczycowych). Łuszczyca jest chorobą ogólnoustrojową, z tego względu...

Jajniki są ruchome, mogą zmieniać swoje położenia. Wynik badania USG nalezy interpretować łącznie z badaniem klinicznym.

Wymieniony preparat nie może być stosowany przewlekle. Niestety, w celu ustalenia właściwego postępowania, konieczne jest wykonanie badania lekarskiego i jednoznacznego rozpoznania. Z opisu zmian i...

Grupy wsparcia
data

Grudzień 22, 2014

Witam Ten sposób żywienia jest bardzo dobry dla osób,którym brakuje enzymów odpowiedzialnych za strawienie węglowodanów.DO jest stosunkowo nową dietą w porównaniu do np.diety stosowanej wg ajurwedy czy medycyny chińskiej.W naszym klimacie większości ludzi może służyć jedzenie...

data

Grudzień 21, 2014

Chyba też zaczynam wątpić w działanie wszelkich suplementów. Może jedynie dają efekt placebo...

data

Grudzień 21, 2014

Dieta w święta to u mnie rzecz niemożliwa :D

data

Grudzień 21, 2014

to naprawdę działa. pije się w małych ilościach, a kilogramy powoli ubywają. jestem pozytywnie zaskoczona.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.