Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Konsultant: doc. Maciej Krzakowski, Centrum Onkologii, Warszawa
154 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów. Potem działa błyskawicznie i dziesiątkuje na pozór zdrowe osoby po czterdziestce. Główną przyczyną rozwoju raka płuc jest palenie papierosów.

W Polsce na raka płuca co roku zapada ok. 20 tys. osób. Zachorowalność i umieralność na raka płuca mężczyzn w młodszych grupach wiekowych maleje, natomiast wśród kobiet we wszystkich grupach rośnie. Kobieta, która pali tyle samo papierosów, co mężczyzna, jest bardziej zagrożona nowotworem niż panowie.

W Polsce zabójcą numer jeden kobiet jest właśnie rak płuca, nie, jak się powszechnie sądzi, rak piersi. Z powodu nowotworu płuca umiera rocznie ok. 6,5 tys. Polek – aż trzy raz więcej niż w latach 70. i 80.

Rak płuca to jedna z niewielu chorób, które fundujemy sobie na własne życzenie. Jak się bowiem okazuje, zapadają na niego niemal w 90 proc. przypadków nałogowi palacze tytoniu.

Oczywiście, dym tytoniowy to nie jedyna przyczyna powstania raka płuca. Te inne - np. zanieczyszczenie środowiska, praca przy wydobyciu rud metali radioaktywnych, przy azbeście, produkcji ropy naftowej i jej pochodnych - są jednak znacznie mniej istotne. U mężczyzn pewne znaczenie mają też hormony płciowe (androgeny). Niestety, prognozy onkologów są alarmujące - jeżeli nie odłożymy papierosów do lamusa, w ciągu  10 lat liczba zachorowań wzrośnie o 40 procent. W grupie tej będą też tzw. bierni palacze, czyli osoby zmuszone do wdychania dymu nikotynowego przez wiele godzin. Wiadomo bowiem, że osoba, która towarzyszy wypaleniu 20 papierosów dziennie, sama "wypala" pięć.

Nie przegap

Dlaczego palę?

Każdy czerpie z palenia nieco inną przyjemność, delektuje się czym innym. Jeden niebanalną wonią i smakiem, drugi elegancję lub energią, jaka bije ruchu palacza, trzeci ceni palenie jako okazję spotkań towarzyskich. Sprawdź, jak jest z Tobą.

Objawy raka płuc

Od powstania pierwszej komórki nowotworowej do ujawnienia się choroby mija zwykle kilkanaście lat. To z tego powodu często raka odkrywa się zbyt późno. Ponadto łatwo przeoczyć jego pierwsze objawy:

 • kaszel (zwłaszcza poranny)
 • chrypka
 • duszności
 • krótki oddech ze świstem
 • złe samopoczucie
 • ogólne osłabienie
 • szybkie męczenie się
 • brak apetytu
 • nocne poty
 • kłucie i pobolewanie w klatce piersiowej
 • powtarzające się zapalenia oskrzeli
 • odpluwanie żółto-białej wydzieliny
 • obecność krwi w plwocinie

Takie objawy są szczególnie podejrzane, gdy na zmianę nasilają się i ustępują, co nierzadko zdarza się przy tej chorobie. Ponieważ takie objawy mogą towarzyszyć "zwykłemu" przeziębieniu, często są przez chorych lekceważone. Pacjenci leczą się domowymi sposobami, zamiast szybko zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, by zbadał ich i zlecił wykonanie badania rentgenowskiego płuc. Trzeba pamiętać, że dopiero spory guz może uciskać duże naczynia krwionośne śródpiersia (przestrzeni dzielącej prawe i lewe płuco) i powodować obrzęk szyi, twarzy. Kiedy zacznie uciskać nerwy, pojawi się ból barku. Bywa też, że guz uciska przełyk, utrudniając połykanie.

Ważne

Ważne

Badanie rentgenowskie płuc pozwala wykryć zmiany nowotworowe. Palacze powinni  je wykonywać raz w roku. Oblicza raka z  około 25 proc. przypadków nowotworów płuca to rak drobnokomórkowy. Reszta zaś to trudny do leczenia rak niedrobnokomórkowy, który ma trzy postacie:

 • raka płaskokomórkowego  (najczęstszy u palących mężczyzn);
 • gruczolakoraka (występuje częściej u kobiet i osób niepalących);
 • raka wielkokomórkowego.

Rak płuc - rozpoznanie

Żeby rozpoznać raka płuca, najpierw wykonuje się badanie rentgenowskie klatki piersiowej. Niestety, ta metoda diagnostyczna sprawdza się głównie przy stosunkowo dużych guzach, którym często towarzyszą już przerzuty do innych narządów - małe zmiany można przeoczyć, dlatego każde podejrzane miejsce widoczne na kliszy (nawet niewielki cień) powinno być wskazaniem do wykonania dodatkowych badań.  Należy do nich laboratoryjne badanie plwociny. Niekiedy analiza ta pozwala wykryć komórki nowotworowe we wczesnym okresie rozwoju choroby, ale nie można dzięki niej ustalić precyzyjnie umiejscowienia raka.  Z podejrzanych miejsc w płucach można też pobrać wycinki tkanki (biopsja) do badania histopatologicznego - pod mikroskopem ocenia się, czy komórki są prawidłowe, czy nowotworowe.

Biopsję można zrobić w czasie bronchoskopii. Stosując znieczulenie miejscowe, choremu wprowadza się elastyczny wziernik (bronchoskop) i za jego pomocą ogląda się wnętrze dróg oddechowych. Są jednak takie miejsca, do których trudno jest dotrzeć wziernikiem i pobrać wycinki. Wówczas stosuje się tzw. biopsję aspiracyjną cienkoigłową  - przez ścianę klatki piersiowej albo oskrzela nakłuwa się guz i pobiera próbki tkanki. Czasem poszukuje się komórek nowotworowych, badając płyn wysiękowy z jamy opłucnej. Ale bywa również i tak, że diagnozę można postawić jedynie po chirurgicznym otwarciu śródpiersi (mediastinoskopia) lub klatki piersiowej (torakotomia). Obie operacje wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
selkie, 18.05.2016 18:44
Nie rezygnujcie z standardowego leczenia a jak jesteście zdrowi to badajcie się regularnie żeby wykryć nowotwór. Dokładnie, zdjęcie rtg pozwala wykryć wcześnie raka płuc. Palacze powinni wykonywać je corocznie, a niepalący co dwa lata :) I tak nic nie przebije wpływu prowadzenia zdrowego trybu życia, odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych.
Anna89, 28.04.2016 12:23
widzę że tutaj dużo propozycji alternatywnego leczenia. Pamiętajcie, że gdyby był skuteczny lek na raka to ludzie by nie nie umierali mimo alternatywnych terapii. Nie rezygnujcie z standardowego leczenia a jak jesteście zdrowi to badajcie się regularnie żeby wykryć nowotwór.
 

Diagnostyka raka - bronchoskopia fluorescencyjna

Podczas "zwykłej" bronchoskopii łatwo można przeoczyć raka in situ (zmiany niedostrzegalne gołym okiem, w najwcześniejszej postaci raka), który powoduje jedynie delikatne zmatowienie błony śluzowej. By uniknąć pomyłki, onkolodzy mogą skorzystać z niezwykle czułej metody diagnostycznej - bronchoskopii fluorescencyjnej. Dzięki niej w ponad 94 proc. przypadków rozpoznaje się raka płuc w początkowym stadium tworzenia.  Naukowcy odkryli, że oświetlone specjalnym światłem tkanki prawidłowe świecą inaczej niż te zmienione chorobowo. Zdrowe - świecą mocniej i emitują widmo o barwie zielonej. Skonstruowano więc urządzenie LIFE (z ang. lung imaging flurescence endoscope), które pozwala odróżnić prawidłowe tkanki od nowotworowych.  System LIFE SCAN (dysponuje nim m.in. Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie) wykorzystuje do oświetlenia dróg oddechowych promienie świetlne o barwie niebieskiej emitowane przez laser helowo-kadmowy. Do wprowadzonego do dróg oddechowych bronchoskopu podłączona jest bardzo czuła kamera, która rejestruje emitowaną fluorescencję, a cyfrowy analizator obrazu przetwarza to w obraz widoczny na monitorze. Miejsca słabiej świecące - a więc tkanki nowotworowe - widoczne są na ekranie w postaci rdzawo-czerwonych plam. Bronchoskopia fluorescencyjna przydaje się nie tylko do diagnostyki, ale także do nadzorowania postępów w leczeniu.

Leczenie raka płuc

Wybór terapii zależy od rozległości i rodzaju nowotworu. Jeśli guz zostanie wykryty we wczesnym stadium, bez przerzutów - zwykle usuwa się zajęty przez raka płat płuca. Ze względu na ryzyko nawrotu część chorych poddawana jest napromienianiu (radioterapii) po operacji. W niektórych przypadkach operację poprzedza chemioterapia. Bywa i tak, że chory nie kwalifikuje się do zabiegu. Wtedy zwykle pozostaje tzw. leczenie zachowawcze: radio- lub chemioterapia. Czasem obie te metody stosuje się łącznie co pozwala ok. 30-40 proc. ciężko chorych przeżyć ponad rok.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 14.04.2016

Komentarze (1 - 10 z 154)
efb, 30.09.2016 07.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
teść mijegi syna",chłop jak dąb" dbającu o swoje zdrowie leży dziś w klinice i czeka na miejsce w innej,Nigdy nie miał papierosa w ustach.na Rak płuc.Od trzech miesięcy błąkał się po lekarzach już był tak słaby,że na ostatnią wizytę pojechał taksówką Gastrolog skasował za wizyte wypisał leki za200 zł. Na drugi dzień z 40 stopniami gorączki ledwo przyjęli go do szpitala. Tego samego w który pótora miesiąca przed, powiedziano mu,że jest zdrowy jak koń.Nie wiedziałam o tym,nie jesteśmy zbyt blisko Nie mogę sobie darować,gdyby synowa powiedziała mi wczesniej wywrzexsxzała bym na siłe tomografię.Tak sie u nas leczy Człowiek schudł w ciągu 3 miesięcy 20 kg. Nikogo to nie zastanowiło??
 
Taka prawda, 17.09.2016 23.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Prawda jest taka, że kek na raka już jest, ale koncerny farmaceutyczne nie pozwolą na to żeby ludzie byli zdrowi. Bo przecież chory człowiek to biznes a zdrowy człowiek to stracony człowiek. Masoni i illuminaci tego nie chcą
 
Synowa, 25.08.2016 13.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę niech ktoś odpisze.
 
Synowa, 25.08.2016 10.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. U mojego teścia (63l) wykryto raka płuc. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo jakiego typu to rąk bo niema jeszcze wyniku bronchoskopii. Wiemy tylko a może aż że zajęte jest całe prawe płuco, węzły chłonne, śródpiersie, naczynia, wszędzie w obrębie tego płuca są nacieki, guzki w lewym płucu i w nadnerczach.  Wczoraj po TK lekarz poinformował nas że jest bardzo ale to bardzo źle (T4, N3) i że śmierć poprzez ucisk bądź np. zatrzymanie krążenia może nastąpić w każdej chwili. Jutro mamy go zabrać z oddziału pulmunologicznego. Ma dostać skierowanie do poradni i czekać na konsylium, gdzie mają ustalić czy i jak dalej go leczyć.  Operacja wykluczona bo zapóźno. Radioterapii również bo jest już jakiś rozpad w tym płucu, więc może ewentualnie chemioterapia (i pewnie paliatywna) I tu jest problem i prośba do was o pomoc! Teść ogólnie czuje się dobrze (nie cierpi z powodu raka) więc może niech tak zostanie. Boimy się że po chemii pogorszy się stan jego zdrowia. Że ona mu tylko zaszkodzi, że spowoduje iż będzie cierpiał z powodu powikłań, i nie daj Bóg przyśpieszy ta co najgorsze. :'( POMÓŻCIE!!!
 
Dywan, 30.06.2016 20.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja teściowa chorowała 10 miesięcy. Ostatni miesiąc to cierpienie aż żal było patrzeć. Straszna choroba
 
Ela, 18.06.2016 06.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moj tata miał raka płuca w wieku 53 lat. Wycięli mu całe jedno na wszelki wypadek. Miał chemoterapię i radio. Przeżył w dobrej formie, choc bez włosów, jeszcze 10 lat. Zmarł na zupełnie cos innego. Był pogodny i bardzo chciał to przezwyciężyć, nie chciał zostawić nas samych. Papierosy rzucił w dniu operacji i nigdy wiecej nie zapalił. Pogody ducha zycze. Zawsze trzeba żyć dla kogos, stad siła.
 
, 01.04.2016 04.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Skoro taki dobry, to dlaczego tylko jedna osobę wyłączył z raka? Nadzieja zawsze umiera ostatnia.
 
~ Życie nie ma sensu, 19.01.2016 17.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No, więc... Nawet fajna stronka. Nie wierzę, że to tutaj piszę, ale sama mam raka płuc, a mam dopiero 13 lat. Nie trzeba było tyle palić. Możecie mi nie uwierzyć, ale zastanówcie się - nie miałabym, po co sobie tego wymyślać, a raczej mi się nie nudzi. c;
 
danka, 29.12.2015 23.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wspolczuje, szczerze. Ja dowiedzialam sie przypadkiem, ze mam raka , bo wymusilam na lekarzu ortopedzie badania tom ograficznego kregoslupa....... Wyszedl guz 3,4 cm/ 3 cm.... z naciekiem..... miewalam " spontaniczne" bole, jednak bardzo bolesne...myslalam , ze to kolejny zawal.....eh ...szkoda slow. Okazuje sie, ze my pacjenci musimy dbac o siebie, przez cale zycie !!! Gdfybym nie naciskala ortopede, by dal mi jakiekolwiek dodatkowe badania, np tk...., to do dzisiaj nie wiedzialabym, ze mam raka. Stalo sie, jest juz za pozno, ale wiem , ze mam troche czasu na zrobienie porzadku w "papierach".... Chemia mnie tylko by zabila ...wczesniej!!!!! Prosze nie oceniajcie mojej decyzji, chce zyc, tak , jakbym o niczym nie wiedziala. Pozdrawiam serdecznie .
 
MAREK, 05.09.2015 11.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przeżyc ponad rok,to sukces ? To jaja z ludzi
 
następne »
strona 1 z 16
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

58527

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

51227

Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe) - wykrywacze raka Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe) - wykrywacze raka

Większość z nas podświadomie boi się raka. Strach jest większy, jeśli ktoś w najbliższej rodzinie...

więcej

50270

Rak jelita grubego – profilaktyka, objawy, leczenie

Rak jelita grubego objawia się krwią w kale, zaparciami, krwawieniami z odbytu, a także bólem w...

więcej

43574

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Jeśli opryszczka się nie uogólni i wirus nie przejdzie z krwią do płodu, to opryszczka u Pani nie będzie miała wpływu na rozwój płodu. W przypadku zakażenia płodu wirusem opryszczki może rozwinąć...

Wada wrodzona jest często genetycznie uwarunkowana. Natomiast, jeśli opisywany objaw występuje u przynajmniej 2 osób w rodzinie, to jest ryzyko, że będzie również u potomstwa męża, czyli Państwa...

Półpasiec nie zawsze wiąże się z bólem, choć jest to bardzo częsty objaw w tej chorobie. Niestety nie jest możliwe zweryfikowanie rozpoznania lekarskiego bez badania dermatologicznego. Sugeruję w...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.