Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Konsultant: doc. Maciej Krzakowski, Centrum Onkologii, Warszawa
147 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów. Potem działa błyskawicznie i dziesiątkuje na pozór zdrowe osoby po czterdziestce. Główną przyczyną rozwoju raka płuc jest palenie papierosów.

W Polsce na raka płuca co roku zapada ok. 20 tys. osób. Zachorowalność i umieralność na raka płuca mężczyzn w młodszych grupach wiekowych maleje, natomiast wśród kobiet we wszystkich grupach rośnie. Kobieta, która pali tyle samo papierosów, co mężczyzna, jest bardziej zagrożona nowotworem niż panowie.

W Polsce zabójcą numer jeden kobiet jest właśnie rak płuca, nie, jak się powszechnie sądzi, rak piersi. Z powodu nowotworu płuca umiera rocznie ok. 6,5 tys. Polek – aż trzy raz więcej niż w latach 70. i 80.

Rak płuca to jedna z niewielu chorób, które fundujemy sobie na własne życzenie. Jak się bowiem okazuje, zapadają na niego niemal w 90 proc. przypadków nałogowi palacze tytoniu.

Oczywiście, dym tytoniowy to nie jedyna przyczyna powstania raka płuca. Te inne - np. zanieczyszczenie środowiska, praca przy wydobyciu rud metali radioaktywnych, przy azbeście, produkcji ropy naftowej i jej pochodnych - są jednak znacznie mniej istotne. U mężczyzn pewne znaczenie mają też hormony płciowe (androgeny). Niestety, prognozy onkologów są alarmujące - jeżeli nie odłożymy papierosów do lamusa, w ciągu  10 lat liczba zachorowań wzrośnie o 40 procent. W grupie tej będą też tzw. bierni palacze, czyli osoby zmuszone do wdychania dymu nikotynowego przez wiele godzin. Wiadomo bowiem, że osoba, która towarzyszy wypaleniu 20 papierosów dziennie, sama "wypala" pięć.

Nie przegap

Dlaczego palę?

Każdy czerpie z palenia nieco inną przyjemność, delektuje się czym innym. Jeden niebanalną wonią i smakiem, drugi elegancję lub energią, jaka bije ruchu palacza, trzeci ceni palenie jako okazję spotkań towarzyskich. Sprawdź, jak jest z Tobą.

Objawy raka płuc

Od powstania pierwszej komórki nowotworowej do ujawnienia się choroby mija zwykle kilkanaście lat. To z tego powodu często raka odkrywa się zbyt późno. Ponadto łatwo przeoczyć jego pierwsze objawy:

 • kaszel (zwłaszcza poranny)
 • chrypka
 • duszności
 • krótki oddech ze świstem
 • złe samopoczucie
 • ogólne osłabienie
 • szybkie męczenie się
 • brak apetytu
 • nocne poty
 • kłucie i pobolewanie w klatce piersiowej
 • powtarzające się zapalenia oskrzeli
 • odpluwanie żółto-białej wydzieliny
 • obecność krwi w plwocinie

Takie objawy są szczególnie podejrzane, gdy na zmianę nasilają się i ustępują, co nierzadko zdarza się przy tej chorobie. Ponieważ takie objawy mogą towarzyszyć "zwykłemu" przeziębieniu, często są przez chorych lekceważone. Pacjenci leczą się domowymi sposobami, zamiast szybko zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, by zbadał ich i zlecił wykonanie badania rentgenowskiego płuc. Trzeba pamiętać, że dopiero spory guz może uciskać duże naczynia krwionośne śródpiersia (przestrzeni dzielącej prawe i lewe płuco) i powodować obrzęk szyi, twarzy. Kiedy zacznie uciskać nerwy, pojawi się ból barku. Bywa też, że guz uciska przełyk, utrudniając połykanie.

Ważne

Ważne

Badanie rentgenowskie płuc pozwala wykryć zmiany nowotworowe. Palacze powinni  je wykonywać raz w roku. Oblicza raka z  około 25 proc. przypadków nowotworów płuca to rak drobnokomórkowy. Reszta zaś to trudny do leczenia rak niedrobnokomórkowy, który ma trzy postacie:

 • raka płaskokomórkowego  (najczęstszy u palących mężczyzn);
 • gruczolakoraka (występuje częściej u kobiet i osób niepalących);
 • raka wielkokomórkowego.

Rak płuc - rozpoznanie

Żeby rozpoznać raka płuca, najpierw wykonuje się badanie rentgenowskie klatki piersiowej. Niestety, ta metoda diagnostyczna sprawdza się głównie przy stosunkowo dużych guzach, którym często towarzyszą już przerzuty do innych narządów - małe zmiany można przeoczyć, dlatego każde podejrzane miejsce widoczne na kliszy (nawet niewielki cień) powinno być wskazaniem do wykonania dodatkowych badań.  Należy do nich laboratoryjne badanie plwociny. Niekiedy analiza ta pozwala wykryć komórki nowotworowe we wczesnym okresie rozwoju choroby, ale nie można dzięki niej ustalić precyzyjnie umiejscowienia raka.  Z podejrzanych miejsc w płucach można też pobrać wycinki tkanki (biopsja) do badania histopatologicznego - pod mikroskopem ocenia się, czy komórki są prawidłowe, czy nowotworowe.

Biopsję można zrobić w czasie bronchoskopii. Stosując znieczulenie miejscowe, choremu wprowadza się elastyczny wziernik (bronchoskop) i za jego pomocą ogląda się wnętrze dróg oddechowych. Są jednak takie miejsca, do których trudno jest dotrzeć wziernikiem i pobrać wycinki. Wówczas stosuje się tzw. biopsję aspiracyjną cienkoigłową  - przez ścianę klatki piersiowej albo oskrzela nakłuwa się guz i pobiera próbki tkanki. Czasem poszukuje się komórek nowotworowych, badając płyn wysiękowy z jamy opłucnej. Ale bywa również i tak, że diagnozę można postawić jedynie po chirurgicznym otwarciu śródpiersi (mediastinoskopia) lub klatki piersiowej (torakotomia). Obie operacje wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 19.03.2015 17:55
Teraz opinii lekarskiej w sprawie choroby onkologicznej można zaczerpnąć nie tylko w przychodni. Od 1 lutego rozpoczęła działalność pierwsza Uzdrowiskowa Poradnia Onkologiczna w Kudowie-Zdroju : www.zuk-sa.pl Lekarze specjaliści będą tam udzielać porad i konsultacji specjalistycznych w zakresie onkologii klinicznej. Na początek konsultacje będą odbywały się w każdy czwartek tygodnia, po wcześniej dokonanej rejestracji pod numer tel. 74 86 80 439
Nie zarejestrowany, 22.01.2015 13:52
Polecam serwis p.dr.Gordon tel:0049-1737434076 ,tam dostaniesz informacje dot.leczenia raka PLUC lub innych nowotworòw. Korzystam z tego,bo mi Mamusia choruje,ma nawet polecenie na terapie w domu.Za porady nic nie placisz,dopiero,jak chcesz aby ci przepisali leki w formie zastrzyków,czyli terapia biologiczna.POIlecono mnie tego polskiego lekarza w roku 2009 ,to chyba jest moja najlepsza inwestycja,bo bardzo jestem z tej terapii dla Mamusi zadowolona. Witaj, przeprowadzam od 2 mies.Organoterapie,idzie mi coraz lepiej ,pracuje jestem o wiele silniejsza.Wierze w ta terapie,bo moje wyniki krwi sa O`k.Serdeczne dzieki za to polecenie !
 

Diagnostyka raka - bronchoskopia fluorescencyjna

Podczas "zwykłej" bronchoskopii łatwo można przeoczyć raka in situ (zmiany niedostrzegalne gołym okiem, w najwcześniejszej postaci raka), który powoduje jedynie delikatne zmatowienie błony śluzowej. By uniknąć pomyłki, onkolodzy mogą skorzystać z niezwykle czułej metody diagnostycznej - bronchoskopii fluorescencyjnej. Dzięki niej w ponad 94 proc. przypadków rozpoznaje się raka płuc w początkowym stadium tworzenia.  Naukowcy odkryli, że oświetlone specjalnym światłem tkanki prawidłowe świecą inaczej niż te zmienione chorobowo. Zdrowe - świecą mocniej i emitują widmo o barwie zielonej. Skonstruowano więc urządzenie LIFE (z ang. lung imaging flurescence endoscope), które pozwala odróżnić prawidłowe tkanki od nowotworowych.  System LIFE SCAN (dysponuje nim m.in. Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie) wykorzystuje do oświetlenia dróg oddechowych promienie świetlne o barwie niebieskiej emitowane przez laser helowo-kadmowy. Do wprowadzonego do dróg oddechowych bronchoskopu podłączona jest bardzo czuła kamera, która rejestruje emitowaną fluorescencję, a cyfrowy analizator obrazu przetwarza to w obraz widoczny na monitorze. Miejsca słabiej świecące - a więc tkanki nowotworowe - widoczne są na ekranie w postaci rdzawo-czerwonych plam. Bronchoskopia fluorescencyjna przydaje się nie tylko do diagnostyki, ale także do nadzorowania postępów w leczeniu.

Leczenie raka płuc

Wybór terapii zależy od rozległości i rodzaju nowotworu. Jeśli guz zostanie wykryty we wczesnym stadium, bez przerzutów - zwykle usuwa się zajęty przez raka płat płuca. Ze względu na ryzyko nawrotu część chorych poddawana jest napromienianiu (radioterapii) po operacji. W niektórych przypadkach operację poprzedza chemioterapia. Bywa i tak, że chory nie kwalifikuje się do zabiegu. Wtedy zwykle pozostaje tzw. leczenie zachowawcze: radio- lub chemioterapia. Czasem obie te metody stosuje się łącznie co pozwala ok. 30-40 proc. ciężko chorych przeżyć ponad rok.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 09.09.2015

Komentarze (1 - 10 z 147)
~ Życie nie ma sensu, 19.01.2016 17.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No, więc... Nawet fajna stronka. Nie wierzę, że to tutaj piszę, ale sama mam raka płuc, a mam dopiero 13 lat. Nie trzeba było tyle palić. Możecie mi nie uwierzyć, ale zastanówcie się - nie miałabym, po co sobie tego wymyślać, a raczej mi się nie nudzi. c;
 
danka, 29.12.2015 23.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wspolczuje, szczerze. Ja dowiedzialam sie przypadkiem, ze mam raka , bo wymusilam na lekarzu ortopedzie badania tom ograficznego kregoslupa....... Wyszedl guz 3,4 cm/ 3 cm.... z naciekiem..... miewalam " spontaniczne" bole, jednak bardzo bolesne...myslalam , ze to kolejny zawal.....eh ...szkoda slow. Okazuje sie, ze my pacjenci musimy dbac o siebie, przez cale zycie !!! Gdfybym nie naciskala ortopede, by dal mi jakiekolwiek dodatkowe badania, np tk...., to do dzisiaj nie wiedzialabym, ze mam raka. Stalo sie, jest juz za pozno, ale wiem , ze mam troche czasu na zrobienie porzadku w "papierach".... Chemia mnie tylko by zabila ...wczesniej!!!!! Prosze nie oceniajcie mojej decyzji, chce zyc, tak , jakbym o niczym nie wiedziala. Pozdrawiam serdecznie .
 
MAREK, 05.09.2015 11.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przeżyc ponad rok,to sukces ? To jaja z ludzi
 
dyzio, 13.06.2015 15.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Owoc mojej rocznej pracy, nad dietą w nowotworach serdecznie, polecam na chomiku: http://chomikuj.pl/diesel34/Dokumenty
 
Magda , 02.06.2015 21.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hey wszystkim którzy zmagają się rakiem - jakimkolwiek. Na stronę które chcę polecić trafiłam z polecenia znajomego. Początkowo podchodziłam sceptycznie do leczenia dietą, suplementami i witaminami. Wierzyłam tylko w medycynę i lekarzy. Do momentu gdy straciłam zdrowie. Kompletnie wypłukany magnez, żelazo, kwas foliowy, a lekarze Ci w białych fartuchach z dyplomami leczyli tak by nie wyleczyć, czyli zamiast zbadać mi poziom ferrytyny to badali żelazo, ktore było w normie. Dopiero na tym forum otrzymałam dokładne zalecenia, co robic a czego nie. Zdałam sobie sprawę, jak działa ten system w którym żyjemy i się ocknęłam. Teraz już wiem, że koncernom farmaceutycznym zależy na tym, by nas leczyć ale nie wyleczyć do końca, bo wyleczony pacjent oznacza koniec przychodów. Z czasem zaczęłam sobie wszystko składać w całość, że przecież organizm daje nam znać, gdy coś jest nie tak, ale współczesna medycyna polega na tym, by te znaki zniwelować, zniszczyć, a nie na tym by wyleczyć przyczynę. Oni leczą skutki. Organizm ma niesamowita zdolność samoleczenia, jedyne co trzeba zrobić to podać mu to czego brakuje : witaminy, pierwiastki. Sam olej lniany potrafi zdziałać cuda o czym piszę dr Budwig i co zostało udowodnione. Tutaj jest link do strony http://www.nowotwory.lekiznatury.net.pl/ Autor jest chętny do pomocy, można zadawac pytania. Porady są bezpłatne i nie sprzedaje się tam żadnych leków! :) Autor storny wyleczył ludzi ze stwardnienia rozsianego, chorób autoimmunologicznych i osobę jedną z raka. Ma niesamowite sukcesy, są ludzie którzy zawdzięczają mu życie. Stronę o nowotworach stworzył niedawno, ale jego poprzednie leczenie ludzi okazało się bezkonkurencyjne. Lekarze nie dawali szans, a on wyleczył naturalnie! Zachęcam wszystkich do przeczytania, leczmy się dietą, to naprawdę o to w tym chodzi :) Dużo zdrowia życzę i piszcie gdy już będą efekty :) Pozdrawiam, Magda
 
Pacjent, 03.04.2015 12.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Prosze poczytaj na:"organoterapia-opinie" To jest POMOC z mojej strony. Pozdrawiam
 
Pacjent dr.Gordona, 03.04.2015 12.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem pacjentem dr.Gordona z Niemiec,polskiego lekarza,ktòry stosuje terapie biomolekularna.Jest to organoterapia,stosowana razem z chemioterapia a nawet z radoterapia.Nie mam ochoty na pisanie,bo i tak nie jestem w stanie wszystkiego dot.tej terapii opisac.Czytajcie na necie ""organoterapia,opinie"".Obecnie jest jedynie serwis dr.Gordon czynny pod nr.tel:0049-1737434076.
 
poradnia.onkologiczna.KZ, 19.03.2015 17.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Obecnie czas oczekiwania na wizytę u onkologa jest stanowczo za długi… Na szczęście, niedawno ruszył nowatorski projekt PGU – pierwsza Uzdrowiskowa Poradnia Onkologiczna w Kudowie-Zdroju (www.zuk-sa.pl ). Tu czas oczekiwania na wizytę wynosi tylko około 2 tygodni! Zapisów można dokonać dzwoniąc pod numer tel. 74 86 80 439
 
teresin555@wp.pl, 29.01.2015 13.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
lLudzie nie pala,nie pija i maja raka pluc,tu jest potrzebna profilaktyka nie spirometria,bo nic nie wykaze.Moj maz mial przeswietlenie,spirometrie i nic nie wykazalo,dopiero bol w klatce piersiowej i zrobienie tomografii wykazalo raka pluc drobnokomorkowego z diagnoza wyroku smierci,nieoperacyjny prawie 10 cm.bez zadnych wczesniej objawow.przezyl 9 miesiecy,nigdy w zyciu nie chorowal.nie pomogla chemia nic, 4 stopien zawansowania,ale winne jest panstwo,bo nie troszczy sie o ludzi,nie ma badan nie ma nic,bo zawszystko trzeba placic,moj maz 41 lat placil skladki,i co z tego.Zostalam wdowa,dostalam 85% jego emerytury,a ja wypracowalam swja,i z niej nie zkorzystam bo w polsce nie mozna brac dwoch swiadczen,i po co pracowac? a ktos inny cale zycie kombinuje i udaje sie mu,ludziom chorym odbieraja renty a daja kombinatorom ktorzy umia klamac.
 
B 17 , 22.01.2015 22.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ludzie jedzcie pestki moreli ja zjadam od tygodnia 25sztuk dziennie 1 na 4kg wagi (plotka,bzdura,propaganda farmaceutyczna ze po dwóch się umiera) dlatego ze wyszły mi podwyższone markery na płuca. Nie palę a jednak cos się przyplątało.Dwóch lekarzy powiedziało ze to normalne ze się zwiekszają markery ale strach jest.Za 2 tygodnie powtarzam wyniki zobaczymy czy sie zmniejszą po pestkach.
 
następne »
strona 1 z 15
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rak jelita grubego – profilaktyka, objawy, leczenie

Rak jelita grubego objawia się krwią w kale, zaparciami, krwawieniami z odbytu, a także bólem w...

więcej

49354

Rak mózgu: jak wygrać z guzem mózgu Rak mózgu: jak wygrać z guzem mózgu

Guzy mózgu najczęściej zdarzają się u dzieci i osób starszych. Od wczesnego rozpoznania raka mózgu...

więcej

24232

Gruczolak przysadki mózgowej: rodzaje i objawy Gruczolak przysadki mózgowej: rodzaje i objawy

Gruczolak przysadki mózgowej to łagodna zmiana nowotworowa i najczęstsza postać guza przysadki...

więcej

25231

RAK PROSTATY: objawy, badania, leczenie RAK PROSTATY: objawy, badania, leczenie

Rak prostaty jest jednym z częściej rozpoznawanych nowotworów u mężczyzn. Nowotwór prostaty rozwija...

więcej

20830

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

IPL jest jedną z uznanych metod leczenia rumienia naczynioruchowego (napadowego). Kurację laserem wspomóc można kosmetykami. W przypadku rumienia naczynioruchowego korzystne działanie mają kremy...

Przyczyny poronień są niestety bardzo zróżnicowane, nie zawsze są to choroby genetyczne; trudno mi się wypowiadać na temat wyniku badania genetycznego (bez przeczytania), jednak pomyłka jest raczej...

Sugeruję konsultację u dentysty. Na podstawie zdjęcie pantomograficznego specjalista oceni prawidłowości stawu skroniowo-żuchwowego. Zdjęcie pokaże stan ósemek (zębów mądrości). Jeśli jest tam stan...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.