Rak jądra - przyczyny, profilaktyka, objawy

50 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Bez jąder - dwóch niewielkich gruczołów płciowych - nie byłoby życia. Jądra są bowiem fabryką plemników. Niestety, jądra też chorują. Choroby jąder grożą niepłodnością, a w przypadku raka - nawet śmiercią. Dowiedz się, co jest przyczyną raka jąder i jak się ochronić przed tym nowotworem.

Rak jądra atakuje głównie ludzi młodych przed 40. rokiem życia. W Polsce wykrywa się co roku ok. 700 przypadków zachorowań na nowotwór jądra.

Przyczyny raka jądra

Podobnie jak w przypadku innych chorób nowotworowych nie do końca wiadomo, co sprzyja rozwojowi raka jądra. Z pewnością ma to związek z dziedziczeniem. Jak się jednak okazuje, wystąpieniu nowotworu sprzyjają też:

 • Niezstąpienie jądra do moszny. Jeszcze w życiu płodowym chłopca jądra z jamy brzusznej przedostają się przez kanał pachwinowy do moszny. U noworodka oba gruczoły powinny być już na miejscu. Ale zdarza się, że jądro podczas wędrówki zatrzymuje się. Na szczęście często samo dociera do moszny, zanim chłopiec ukończy pierwszy rok życia.
  Jeśli to nie nastąpi, lekarz zleca odpowiednią terapię: leczenie hormonalne albo chirurgiczne. Jądro trzeba bowiem sprowadzić, zanim dziecko skończy 2 lata. Daje mu to szansę na posiadanie własnych dzieci w przyszłości oraz zapobiega rozwojowi raka jądra (wnętrostwo aż 17-krotnie zwiększa ryzyko zachorowania).
 • Powtarzające się infekcje. Do zapalenia jąder lub najądrzy może dojść, gdy bakterie lub wirusy dotrą do nich wraz z krwią z innego ogniska zapalnego. Inna droga wiedzie przez nasieniowód, a przyczyną w tym przypadku są najczęściej infekcje układu moczowego. U młodych mężczyzn zapalenie jądra jest często powikłaniem po śwince. W przypadku infekcji bakteryjnych czy wirusowych jąder (zwłaszcza nieleczonych lub źle leczonych) ryzyko powstania raka wzrasta 5-10-krotnie.
 • Przebyta operacja przepukliny pachwinowej. W tym przypadku ryzyko zachorowania wzrasta prawie 3 razy.
 • Nietypowy przebieg ciąży u matki. Chłopcu szkodzi nadmiar estrogenów w organizmie matki w momencie kształtowania się u niego jąder, czyli ok. 7 tygodnia życia płodowego dziecka. Ten nadmiar hormonów może być związany np. z leczeniem niepłodności u kobiety.

Lekarze zwracają również uwagę na to, że rak jądra częściej pojawia się u mężczyzn, których matki rodząc ich miały więcej niż 35 lat. Pewien wpływ na rozwój choroby może także mieć zanieczyszczenie środowiska, siedzący tryb życia, niska waga urodzeniowa noworodka czy zakażenie wirusem HIV.

Ważne

Ważne

Nie każdy guzek w jądrze wskazuje na nowotwór. Istnieje wiele chorób wywołujących obrzęk i zapalenie jądra, np. wodniak, czyli nagromadzenie się płynu w mosznie między jądrem a samą moszną. Wodniaki takie mogą być bardzo duże. Nie są niebezpieczne. Leczy się je operacyjnie bez szkodliwych następstw zabiegu. W każdym przypadku wykrycia guzka czy powiększenia się jądra należy szybko zwrócić się do lekarza, który postawi diagnozę i wybierze terapię.
Niektóre guzy nasilają cechy męskie (zwiększa się owłosienie skóry, zwłaszcza twarzy, oraz objętość mięśni), mogą również powodować feminizację organizmu (powiększa się objętość gruczołów piersiowych, podwyższa się wysokość głosu).

Doświadczony lekarz może z dużym prawdopodobieństwem rozpoznać nowotwór w czasie badania palpacyjnego (poprzez dotyk). Potwierdzeniem diagnozy jest wynik USG, a także poziom markerów nowotworowych AFP, beta-hCG i LDH w surowicy krwi. Czasem zleca się dodatkowo tomografię komputerową jamy brzusznej.
Pamiętaj: wcześnie wykryty rak jądra jest dzisiaj niemal w 100 proc. uleczalny. Dlatego nie należy zwlekać z rozpoczęciem leczenia.
Jedyny skuteczny sposób terapii to usunięcie jądra i - jeśli trzeba - okolicznych węzłów chłonnych. Potem usunięty guz bada się histopatologicznie pod mikroskopem i zaleca ewentualną dalszą kurację. Czasem jako leczenie uzupełniające potrzebna jest jeszcze chemioterapia lub/i radioterapia.
Usunięcie jednego jądra nie wpływa istotnie na płodność mężczyzny. Drugie jądro potrafi wyprodukować wystarczającą do zapłodnienia ilość plemników. Mężczyzna po operacji może też prowadzić życie seksualne. Jedynym widocznym efektem zabiegu jest brak jądra. Jeśli mężczyźnie to przeszkadza, może poddać się operacji wszczepienia sztucznego jądra do worka mosznowego. Zabieg nie jest refundowany przez NFZ, a za protezę trzeba zapłacić ok. 1000 zł.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
olkafasolka, 10.01.2017 13:26
Nie każdy guzek jest rakiem. Najlepiej zgłoś się do lekarza rozwieje twoje wątpliwości.
Nie zarejestrowany, 30.12.2016 3:27
Witam ,mam 14 lat i wykryłem guzka na lewym jądrze ,gdy nie dotykam to nie boli ,jeśli dotknę ,czuję dyskomfort ,czy to pewne że jest to rak ?
 

Leczenie raka jądra

Mężczyźni, u których wykryto raka jądra często obawiają się o potencję i płodność. Chemioterapia może wywołać zaburzenia erekcji i niepłodność - zwykle przejściową, która ustępuje zazwyczaj w ciągu 2 lat od zakończenia kuracji. Nieco gorzej bywa z radioterapią. Jej skutkiem może być trwała niepłodność. O takim następstwie leczenia musi być poinformowany każdy pacjent. Może bowiem wcześniej, przed zabiegiem, skorzystać z tzw. banku nasienia i zdeponować swoje komórki rozrodcze nawet na wiele lat.

 • zwracaj się do lekarza, gdy zauważysz jakiekolwiek zmiany w jądrach,
 • przed leczeniem z powodu raka jądra, jak i po nim, zgłaszaj się regularnie na kontrole lekarskie,
 • nie rezygnuj z leczenia raka jądra z obawy przed niepłodnością.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Jak najszybciej zgłoś się do lekarza - rodzinnego lub urologa - jeżeli:

 1. wyczuwasz jakiekolwiek stwardnienie w jądrze (rak występuje najczęściej w jednym gruczole),
 2. zauważysz powiększenie lub obrzęk jądra,
 3. jądro jest twarde, a jego powierzchnia gładka lub podejrzanie chropowata,
 4. czujesz ciężar w mosznie i dyskomfort w podbrzuszu,
 5. jądra są bolesne w czasie dotykania (często chory nie odczuwa bólu i lekceważy inne objawy. To błąd!).

Samobadanie jąder

Rak jądra to nieprawidłowy rozrost komórek tego gruczołu. Ponieważ w tym przypadku łatwo dochodzi do przerzutów nieprawidłowych komórek przez naczynia krwionośne oraz chłonne do odległych narządów (np. płuc, wątroby, kości), bardzo ważne jest, by nie lekceważyć żadnych zmian, jakie zachodzą w obrębie jąder, i szybko rozpocząć leczenie.

Każdy mężczyzna powinien co miesiąc sam badać sobie jądra (jak to robić – czytaj niżej) i przynajmniej raz w roku chodzić na badania kontrolne do urologa. Trzeba wykonywać je co miesiąc. Na badanie wystarczy poświęcić ok. 3 minut.

 • Badaj jądra pod prysznicem lub biorąc ciepłą kąpiel. Skóra worka mosznowego jest wtedy miękka i rozluźniona, łatwiej więc wyczuć wszelkie nieprawidłowości.
 • Badaj każde jądro osobno.
 • Najpierw przetaczaj jądro delikatnie między kciukiem a palcem wskazującym, sprawdzając, czy wyczuwasz pod skórą jakiekolwiek zgrubienia, grudki.
 • Zwracaj uwagę na to, czy od czasu poprzedniego samobadania jądra nie zmieniły swego wyglądu, np. czy któreś się nie powiększyło, czy skóra nie jest napięta albo jej powierzchnia chropowata.
 • Teraz uciśnij delikatnie palcami jądro - zdrowe będzie w dotyku miękkie i gładkie. Twarde i chropowate wymaga konsultacji lekarskiej.
 • Nie wpadaj w panikę, jeżeli na tylnej ścianie wyczujesz małe, twarde zgrubienie połączone z jądrem - to najądrza oraz nasieniowód.

Rola jąder

Męskie gruczoły płciowe, czyli jądra znajdują się w worku mosznowym. Jedno waży 10,5-14 gramów. W miąższu obu jąder jest blisko 200 tzw. zrazików. Każdy z nich wytwarza plemniki - komórki rozrodcze, które wędrują do najądrzy, gdzie dojrzewają i przygotowują się do dalszej drogi. W trakcie stosunku płciowego plemniki wydostają się na zewnątrz przez nasieniowód i cewkę moczową. Po połączeniu się plemnika z dojrzałą komórką jajową (zwykle dochodzi do tego w organizmie kobiety, w jajowodach) powstaje zygota - prapoczątek nowego życia. Niestety, mężczyzna, który nie ma jąder, jest niepłodny.

Nowotwory jąder i prostaty to temat tabu. Polscy mężczyźni zbyt rzadko się badają

Źródło: biznes.newseria.pl

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 07.11.2016

Komentarze (1 - 10 z 50)
Małgorzata , 16.01.2017 14.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Mój mąż ma problemy z jednym jądrem znajduje sie w nim dziwna kaszka a przy dotyranii za mocno to go boli. A do lekarza nie chce iść poradzcie co robic?
 
Tomi, 01.09.2016 05.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Strasznie swędza mnie jądra musze się co chwile poprawiać no i jewr jądro jest 3 razy większej lekarz 1 temu mówił ze to Wodnak a ja i tak się boję.
 
Groszek, 30.07.2016 19.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
WItam mam 13 lat i mam problem Duzo problemow z czlonkiem i jadrami 1. dziwne chrostki które wyskoczyły kolo napletka na skórze 2. Mam wrazenie jakby 1 jadro bylo przedzielone na 3 czesci moze 4 czesci 3.nad tym peknietym jadrem jest jakby 3 jadro ale 4x mniejsze od tego normalnego chodzi mi o to ze jest tam jakas kuleczka ale naprawde mala
 
maturzysta, 15.03.2016 22.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, mam pewien problem. Ostatnimi czasy często bolą mnie pachwiny. Podczas grania w piłkę jedno jądro robi się dwa razy większe niż drugie, występuje na nim coś twardego, jednak po cieplej kąpieli jest to nie wyczuwalne. Co to może być? Dziękuję z góry za odpowiedź
 
Magi, 14.07.2012 15.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Pania Pauline , po przeczytaniu pani kilku slow i wnioskujac z tego , ze maz juz was zostawil na "Laske Boza" to ja na pani miejscu bym nie trzymala jego choroby w sekrecie jak on zada ! jezeli on nie ma sumienia dla swoich dzieci i zony , to z jakiej racji ma pani miec wobec niego LITOSC zatrzymujac ten (sekret) dla siebie , najpierw powiedzialabym jego rodzinie i nastepnie swojej i jak to sie mowi (jak Kuba Bogu tak Bog Kubie ) zobaczy pani jak zaraz pani ulzy !!! prosze sie "zatruwac" swoich nerwow takim samolubem ! niech pani raczej patrzy na przyszlosc dzieci i swoja
 
Malgosia, 13.07.2012 16.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Paulino , nie rozumie Twego meza ! jest po prostu (nie dijzaly do ojcostwa i malzenstwa) poprostu "wypieszczony dzieciak" od tego raku sie nie umiera , chyba ze on do tego dazy To jest osoba "niedorozwineta ! teraz MLODZI sa o byle co obrazeni i zaraz (rozwod) ,lub jak w Waszym przypadku WSTYD , jaki wstyd ? choroba nie wybiera , nasz syn mial tego gatunku raka , majac 19-scie lat i zyje , lecz teraz gdy ma prawie 38-em lat ma problemy z zalozeniem rodziny , poniewaz zaauwzono za pozno jego chorobe i prosze przekazac mezowi , ze jezeli chce widziec na jakie osoby Wasze dzieci wyrosna to niech jak najszybciej podda sie operacji , poniewaz ten rak bedzie inne organy atakowal jak u naszego syna , z ta roznica , ze on nie wiedzial , ze ma raka w przeciwienstwie u Pani meza ! wytna mu jedno jadro i po wszystkim , nastepnie czeka go radio-terapia , lub chemio-terapia , to zalezy w jakim stopniu jest juz skazony ? Ja wnioskuje z Pani opisu , ze on nie kochl ani Pani ani swoich dzieci jak i swoich bliskich to typowy EGOISTA , jezeli ma Pani jakis wplyw na niego i jezeli on ma jakies uczucia wobec Pani i dzieci to prosze dopoki jest czas zanim sie nie rozpowszchni dalej meza wciaz namawiac , poniewaz pozniej bedzie przchodzil OKROPNE meczarnie jak pewne osoby ktore poznalam , prosze mu wytlumaczyc , ze byc chorym to nie jest WSTYD , bo choroba nie wybiera !!! zycze Pani duzo odwagi i powodzenia na ktore (ten DZIECIAK° sobie nie zasluzyl , czytajac Pani komentarz .
 
paula, 11.07.2012 18.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
maz mnie zostawil z 2 dzieci bo dowiedzial sie ze ma raka jadra najgorsz jest to ze nikt o tym niewie i on prosil mnie bym nikomu nie mowila bo on niechce litosci i niechce tez podjac sie jakiego kolwiek leczenia jest mi zle z tym faktem ze mimo wszystko nie moge mu pomoc
 
Malgosia , 25.06.2012 16.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam , chce sie podzielic z wami nasza historia otoz , nasz syn zachorowal na raka jadra majac 19-cie lat to jest choroba CICHA MESKA choroba , on nawet nie wiedzial i nie czul zadnego bolu , az pewnego dnia maz prosil go o pomoc , by unosl razm z nim duzy kawal betonu i w tym momencie mial taki bol , ze nie wiedzaial co to jest ? poszlismy do lekarza i on poczatkowo przypuszczal , ze to CYSTA , ale po 1-szej operacji stwierdzili , ze to cos powaznego (to byl 1993 rok) , dzis ma 38 lat zycie seksualne ma normalne , lecz problem z zamlozeniem rodziny (chemi nie mial lecz RADIOTERAPIE , na dodatek w tych dniach robil USG i przy tym ostatnim jadrze ma CYSTE , ktora trzega obserwowac (pod lupa) , ten "dzieciak" naprawda nie ma szczescia i jest osoba bardzo lubiana przez wszystkich , nie tylko nas , ale i swoja dziewczyne i jego otoczenie , ale jak on to mowi (nie poddaje sie ) , teraz nie ma takiego problemu jak w tamtych latach i prosze nie zapomnie to sie dotyczy mezczyzn od 18- 45 lat , kazdy z was moze ta chorobe miec , nawet nie wiedzac , ze ja ma ,u naszego syna to byla juz ostatnia chwila wedlug lekrza on mial do zycia jeszcze dwa miesiace , wiec chlopcy uwazajcie na siebie , to mowi mama JEDYNAKA .
 
Bedzieokej, 23.03.2012 09.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Z tego co wiem wczesne usunięcie jądra i zabieg chemii wylecza, badać się trzeba,bo szanse na powodzenie leczenia naprawę są prawie 100%. Ważne jest aby było szybko. Przeszczep nie jest konieczny. Można się kochać, mieć dzieci, zawsze istnieje ryzyko, może bariera psychiczna. Nie wpływa to zupełnie na pożycie, chyba ze ktos ma jakeis uprzedzenie to mógłby wstawic sobie implant ;)
 
Gościnnie, 18.03.2012 00.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przepraszam, że zadaję takie pytanie ale szukam i szukam i znaleźć nie mogę. Co może być przyczyną zgrubienia, guzka na jądrze, oprócz raka? Proszę o odpowiedzi. Z góry dziękuję.
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

742

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

697

Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe) - wykrywacze raka Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe) - wykrywacze raka

Większość z nas podświadomie boi się raka. Strach jest większy, jeśli ktoś w najbliższej rodzinie...

więcej

671

Rak jelita grubego – objawy, leczenie i rokowania Rak jelita grubego – objawy, leczenie i rokowania

Rak jelita grubego to jeden z  najczęściej występujących nowotworów. Rak jelita grubego rozwija się...

więcej

648

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W pierwszej kolejności sugeruję zastosowanie preparatu natłuszczającego w postaci np. bazy dermatologicznej dostępnej w aptece bez recepty. Jeśli objawy nie ustąpią, konieczna będzie wizyta u...

Biopsja szyjki macicy jest zabiegiem o niewielkim ryzyku powikłań w tym zatorowości, można go wykonać w znieczuleniu miejscowym co dodatkowo minimalizuje ryzyko powikłań.

Z doświadczenia wydaje mi się, że ma Pani za małą, niedoczynną tarczycę. Pewnie kobiety w rodzinie też mają. Nie wiem, czy ma Pani mięśniaki, ale pewnie to by też się zgadzało. Jeśli są więc...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.