WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

78 komentarze
Autor: Monika Majewska

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej witaminy to również sprawne funkcjonujący układ krążenia, szczupła sylwetka, a także mniejsze ryzyko rozwoju raka. W związku z tym zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy D w organizmie może zaszkodzić. Sprawdź, jakie są objawy nadmiaru i niedoboru witaminy D.

Witamina D pełni bardzo wiele ważnych funkcji w organizmie. Aby mogła je pełnić prawidłowo, musi być dostarczana do organizmu w odpowiednich dawkach. Zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy D w organizmie może zaszkodzić. Do przedawkowania witaminy D zwykle dochodzi w wyniku przyjęcia w nadmiarze (dawki cztery razy większej niż zalecana) preparatów witaminowo-mineralnych.

Z kolei niedobór zwykle jest powodowany niewystarczającą ekspozycją na słońce. By powstała właściwa ilość witaminy D, wystarczy 20-minutowy spacer po słońcu. Jednak wiosną i latem zwykle używa się kremów z wysokim filtrem, chroniąc się przed poparzeniem. Z kolei jesienią i zimą z oczywistych powodów proces produkcji witaminy D w skórze jest niewystarczający, stąd jej niedobory.

Spis treści:

  1. Witamina D - objawy nadmiaru
  2. Witamina D - skutki nadmiaru
  3. Witamina D - objawy niedoboru
  4. Witamina D - skutki niedoboru

Witamina D - objawy nadmiaru

Witamina D - skutki nadmiaru

Przedawkowanie witaminy D doprowadza do gromadzenia się wapnia w tkankach, m.in. w sercu, a w szczególności w tętnicach i nerkach. W konsekwencji dochodzi do zaburzenia pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto zwiększa się zapadalność na kamicę pęcherzyka żółciowego oraz nerek. Przedawkowanie witaminy D jest również niebezpieczne dla płodu, gdyż może powodować jego deformacje, a także choroby kości u noworodka.

Sprawdź jakie są objawy niedoboru witaminy D? [WIDEO]

Witamina D - objawy niedoboru

U niemowląt pojawia się nadmiernie płaska główka z tyłu (na skutek rozmiękania kości czaszki), a na czole mogą pojawić się wypukłe guzy czołowe. Opóźnia się także proces zrastania ciemiączka. Z kolei na skutek krzywicy żeber i słabości mięśni brzucha dziecko może mieć tzw. „żabi” brzuszek (gdy leży, brzuszek rozlewa się na boki).

Witamina D - skutki niedoboru

Niedostateczna ilość tej witaminy przyczynia się do rozwoju krzywicy u małych dzieci, a u dorosłych do osteoporozy i tzw. osteomalacji, która jest właściwie tym samym co krzywica – rozmiękaniem kości. Poza tym słabnie siła mięśni, w związku z tym mogą się pojawiać problemy z chodzeniem, a prawie zawsze występują bolesne kurcze.

Ponadto niedobór witaminy D zwiększa ryzyko rozwoju otyłości, chorób układu krążenia (szczególnie nadciśnienia tętniczego), cukrzycy, chorób zapalnych, autoimmunologicznych (np. stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń) oraz nowotworów (piersi, prostaty, jelita grubego). Niedobór witaminy D może także przyśpieszyć proces starzenia.

Z kolei niedobór witaminy D w czasie życia płodowego może doprowadzić do zaburzenia rozwoju mózgu dziecka i być przyczyną trwałego uszkodzenia funkcji mózgowych, przez co zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii czy autyzmu.

Niedobór witaminy D może być bardzo groźny

Źródło: lifestyle.newseria.pl

Polecamy
WITAMINA K2 - działanie, źródła występowania, objawy niedoboru

WITAMINA K2 - działanie, źródła występowania, objawy niedoboru

Witamina K2, podobnie jak wszystkie związki, które kryją się pod nazwą "witamina K", uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi. Przez wiele ...

Polecamy
Witamina B8 (inozytol) - działanie, źródła występowania, objawy niedoboru

Witamina B8 (inozytol) - działanie, źródła występowania, objawy niedoboru

Witamina B8 (inozytol) jest niezbędna do prawidłowego działania układu nerwowego. Witamina B8 ma także inne właściwości, dzięki którym można ją ...

JAKICH WITAMIN I MINERAŁÓW CI BRAKUJE?

JAKICH WITAMIN I MINERAŁÓW CI BRAKUJE?

Ocena: 3.7
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 06.04.2018

Komentarze (1 - 10 z 78)
Ania, 07.06.2018 09.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem na słońcu po 8 godzin dziennie. Wczoraj zrobiłam badania i poziom wit d3 23. Cos mi się wydaje, że ta wit d3 to kolejna fobia wśród ludzi. Każdy oreganizm jest inny i widocznie każdy przyswaja tyle ile potrzebuje.
 
dżejkob, 13.05.2018 17.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"wystarczy 20-minutowy spacer po słońcu"... Ja codziennie spaceruję po słońcu, żeby nie zabrakło mi witaminy D.
 
dorota, 20.03.2018 18.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ktoś w końcu odniósł się tak jak należy, dziękuję za cenne spostrzeżenia, pozdrawiam.
 
jola, 05.01.2018 10.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, tyle się umówi o witaminie D3, ale nikt konkretnie nie pisze jak długo stosował, jakimi dawkami, jakimi suplementami i jaki był efekt. Dlatego ja opiszę to dokładniej. Zrobiłam badanie swojej córce (10 lat) poziomu witaminy D3 wyszedł jej wynik 35. Zaczęłam suplementację przez ok. 2 miesięcy różnymi preparatami (nie pamiętam już nazw, ale zakupionymi w aptece) dawką 1000 czasami 2000 j.m. później zaprzestałam ponieważ przyszło lato więc uznałam, że nie ma konieczności ( 7 dni nad morzem, spacery, zabawy na powietrzu,wyjazdy nad jezioro, bez filtrów). Zrobiłam ponownie badanie pod koniec sierpnia przekonana, że poziom podniósł się do tego optymalnego 50. Otóż nic bardziej mylnego wynik 25OH na poziomie 37. Zatem znowu suplementacja tym razem środkiem vigantoletten 2000, po dwóch miesiącach badanie i ogromne rozczarowanie poziom spadł do 35, znowu zmiana suplementu na naturalną wit. D3 firmy my vita w kropelkach, chociaż opinie w internecie, ta firma ma nie najlepsze( ale pani ze sklepu zielarskiego powiedziała, że to dobry preparat) zrobiłam ponownie badania po dwóch miesiącach suplementacji dawką 2000 i wynik jest 44. Czyli powoli się podnosi, sprawdzam też zawsze poziom wapnia i fosforu w krwi, bo tak jak piszą może to być niebezpieczne. do tego też podaję jej witaminę K2mk7 niewiele bo 25 mcg. Trzeba kontrolować ponieważ nie każdy preparat daje efekt, ja straciłam 6 miesięcy przekonana, że efekt będzie. Ponadto lato i słońce też niewiele dało. Mam nadzieję, że ten długi opis będzie pomocny.
 
Marta, 28.09.2017 13.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To fakt. Nadmiar wit. D3 jest tak samo groźny jak niedobór (objawy też są podobne). Zawsze trzeba sprawdzić poziom, zanim się zacznie suplementować.
 
Jacek, 15.08.2017 14.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przy witaminie D3 trzeba koniecznie brać K2 bo inaczej grozi to osadzaniem wapnia w tętnicach. Do ok 2000 jednostek D3 trzeba ok 200 mcg K2, ale takie dawkowanie to jest dawkowanie suplementacyjne na podtrzymanie ilości D3 w organiżmie. Na uzupełnienie witaminy D3 w organiźmie (miałem 14 jedn 25OH) ja dostałem od lekarza przykaz 5000 jednostek dziennie z zastrzeżeniem, że nie wiadomo czy przez pół roku się uzupełni. Przy takiej ilości potrzebnych jest ok 400 mcg dziennie witaminy K2. Konieczne jest przyjmowanie zarówno wit D3 jak i K2 z pokarmem zawierającym tłuszcz. Może to być kromka chleba z masłem, łyżeczka oliwy. To dlatego że te witaminy są rozpuszczalne w tłuszczach Inaczej nie zostaną wchłonięte.
 
anna, 15.07.2017 13.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mamy z córeczką podobny problem z zaburzeniem gospodarki wapniowo-fosforanowej i wit. D na górnej granicy. Czy zaprzestanie suplementacji wit. D spowodowało spadek wapnia i fosforu we krwi? Dostałyśmy specjalne wytyczne dot. przepajania i rozszerzania diety, ale córeczka ma dopiero 3 miesiące i chciałabym się z tym wstrzymać jeszcze miesiąc... Z góry dziękuję za info zwrotne :)
 
Agnieszka, 28.06.2017 10.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przy braniu witaminy D trzeba pamiętać, że bez wit. K2 jest ryzyko osadzania się wapnia w tętnicach i na narządach. Jeżeli lekarz tego nie wie tzn. że to dupa, nie lekarz.
 
mam27,5vit d lekarz mi kazal brac 2000 vit d3. , 16.06.2017 02.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy to jest dobrze brac vit d zamiast vit d3 ?
 
Sylwia, 04.04.2017 22.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wit d 3 podaje się łącznie z Wit k2mk7, wtedy nie odkłada ie w tkankach miękkich
 
następne »
strona 1 z 8
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej...

więcej

258

WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12 WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12

Witamina B12 to związek, którego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Witamina B12 koi...

więcej

257

Szałwia lekarska: zastosowanie, działanie i właściwości Szałwia lekarska: zastosowanie, działanie i właściwości

Szałwię lekarską stosuje się nie tylko do produkcji kosmetyków i jako przyprawę poprawiającą smak...

więcej

237

WITAMINA B6 (pirydoksyna) – za co odpowiada? W jakich produktach występuje? WITAMINA B6 (pirydoksyna) – za co odpowiada? W jakich produktach występuje?

Witamina B6, inaczej pirydoksyna, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witamina...

więcej

211

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mogę jedynie Pani napisać, że kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować Dalacinu. Radziłabym powtórnie skonsultować się ze stomatologiem i poprosić, aby zalecił Pani antybiotyk, który może być...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.