WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

60 komentarze
Autor: Monika Majewska

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej witaminy to również sprawne funkcjonujący układ krążenia, szczupła sylwetka, a także mniejsze ryzyko rozwoju raka. W związku z tym zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy D w organizmie może zaszkodzić. Sprawdź, jakie są objawy nadmiaru i niedoboru witaminy D.

Witamina D pełni bardzo wiele ważnych funkcji w organizmie. Aby mogła je pełnić prawidłowo, musi być dostarczana do organizmu w odpowiednich dawkach. Zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy D w organizmie może zaszkodzić. Do przedawkowania witaminy D zwykle dochodzi w wyniku przyjęcia w nadmiarze (dawki cztery razy większej niż zalecana) preparatów witaminowo-mineralnych. Z kolei niedobór zwykle jest powodowany niewystarczającą ekspozycją na słońce. By powstała właściwa ilość witaminy D, wystarczy 20-minutowy spacer po słońcu. Jednak wiosną i latem zwykle używa się kremów z wysokim filtrem, chroniąc się przed poparzeniem. Z kolei jesienią i zimą z oczywistych powodów proces produkcji witaminy D w skórze jest niewystarczający, stąd jej niedobory.

Witamina D - objawy nadmiaru

Witamina D - skutki nadmiaru

Przedawkowanie witaminy D doprowadza do gromadzenia się wapnia w tkankach, m.in. w sercu, a w szczególności w tętnicach i nerkach. W konsekwencji dochodzi do zaburzenia pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto zwiększa się zapadalność na kamicę pęcherzyka żółciowego oraz nerek. Przedawkowanie witaminy D jest również niebezpieczne dla płodu, gdyż może powodować jego deformacje, a także choroby kości u noworodka.

Witamina D - objawy niedoboru

U niemowląt pojawia się nadmiernie płaska główka z tyłu (na skutek rozmiękania kości czaszki), a na czole mogą pojawić się wypukłe guzy czołowe. Opóźnia się także proces zrastania ciemiączka. Z kolei na skutek krzywicy żeber i słabości mięśni brzucha dziecko może mieć tzw. „żabi” brzuszek (gdy leży, brzuszek rozlewa się na boki).

Witamina D - skutki niedoboru

Niedostateczna ilość tej witaminy przyczynia się do rozwoju krzywicy u małych dzieci, a u dorosłych do osteoporozy i tzw. osteomalacji, która jest właściwie tym samym co krzywica – rozmiękaniem kości. Poza tym słabnie siła mięśni, w związku z tym mogą się pojawiać problemy z chodzeniem, a prawie zawsze występują bolesne kurcze.

Ponadto niedobór witaminy D zwiększa ryzyko rozwoju otyłości, chorób układu krążenia (szczególnie nadciśnienia tętniczego), cukrzycy, chorób zapalnych, autoimmunologicznych (np. stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń) oraz nowotworów (piersi, prostaty, jelita grubego). Niedobór witaminy D może także przyśpieszyć proces starzenia.

Z kolei niedobór witaminy D w czasie życia płodowego może doprowadzić do zaburzenia rozwoju mózgu dziecka i być przyczyną trwałego uszkodzenia funkcji mózgowych, przez co zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii czy autyzmu.

Niedobór witaminy D może być bardzo groźny

Źródło: lifestyle.newseria.pl

Polecamy
WITAMINA K2 - działanie, źródła występowania, objawy niedoboru

WITAMINA K2 - działanie, źródła występowania, objawy niedoboru

Witamina K2, podobnie jak wszystkie związki, które kryją się pod nazwą "witamina K", uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi. Przez wiele ...

Polecamy
Witamina C LEWOSKRĘTNA jest najlepsza? Właściwości witaminy C lewoskrętnej

Witamina C LEWOSKRĘTNA jest najlepsza? Właściwości witaminy C lewoskrętnej

Witamina C lewoskrętna ma właściwości lecznicze, a witamina C prawoskrętna nie działa lub jest wręcz szkodliwa - podają niektóre źródła. Tego ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Badanie poziomu witaminy D

Badanie poziomu witaminy D

Witamina D - źródła pokarmowe. Występowanie witaminy D

Witamina D - źródła pokarmowe. Występowanie witaminy D

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 15.09.2016

Komentarze (1 - 10 z 60)
Kamil, 26.10.2016 06.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"Although most people take vitamin D supplements without any problems, it’s possible to take too much. This is called vitamin D toxicity. Vitamin D toxicity, where vitamin D can be harmful, usually happens if you take 40,000 IU per day for a couple of months or longer, or take a very large one-time dose" 40.000 jednostek przez parę miesięcy aby przedawkować. Najpierw zapoznajcie się z tematem zanim zaczniecie gadać głupoty. Źródło: 1. Cusano NE, Thys-Jacobs S and Bilezikian JP. “Hypercalcemia Due to Vitamin D Toxicity.” In Vitamin D, Third Edition, by Feldman D, Pike JW and Adams JS. Elsevier Academic Press, 2011. 2. ieth, R. Vitamin D supplementation, 25-hydroxyvitamin D concentrations, and safety. American Journal of Nutrition, 1999. Ps. Słyszałem historię, jak pewna pani powiedziała lekarzowi że bierze 4000 jednostek dzienne wit. D, zaś on na to "to cud że pani żyję" :) Ja nie ufam opinii tz. "lekarzy". Lepiej mi idzie leczenie samemu niż za pomocą tych niedouków.
 
natka, 09.08.2016 20.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miesiąc temu robiłam badania na poziom własnie wit d, okazało się, że mam straszny niedobór - 7. Aktualnie biorę 4000 j. Skutki niedoboru, które u siebie zauważyłam to depresja, możliwe, że jest ich więcej, jednak na chwilę obecną nie jestem w stanie powiedzieć, czy spowodował je własnie niedobór witaminy d.
 
Mama, 09.08.2016 18.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Syn jako rocznika miał takie przedawkowanie wit. D ,że możnaby jego ubrania wykręcać tak się pocił. Jadł co 15 min. Więc ja bym nie pisała,ze przedawkowanie to bzdury
 
Bibi, 03.08.2016 20.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Właśnie ja biorę 1x 5,000 j codziennie, a miesiąc brałam 3x 2,000 j, a więc jeszcze więcej :)
 
Bibi, 03.08.2016 20.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tylko kogo "przeciętnego" stać, aby co miesiąc wywalać 90 zł na badanie poziomu D3? bo tyle u mnie kosztuje! i nie ma refundacji!
 
Bibi, 03.08.2016 20.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja miesiąc temu badałam i mam 19 !!! Biorę teraz 1x dziennie w dawce 5,000 j. Przez miesiąc brałam 3x po 2,000 j. A pani z laboratorium, która pół godziny szukała mojej żyły do pobrania krwi, powiedziała mi, że sama ma 10 i jakoś nie czuje różnicy w swoim samopoczuciu... Kazano mi brać pół roku i zrobić kolejne badanie.
 
Kaczuszka, 28.07.2016 16.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
drogi peptydzie a jak się czułeś z tym poziomem 26? ja mam 21 wg ostatnich badań
 
Matys, 26.07.2016 14.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"Czy można przedawkować witaminę D ? Właściwie jest to mit że łatwo jest przedawkować witaminę D. Toksyczność witaminy D zdarza się bardzo rzadko i tylko w przypadku brania szalonej wielkości dawek [powyżej 100.000 UI (2500 μg)] przez długi okres czasu ( 46 ). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o witaminie D to bardzo polecam stronę internetową: Vitamin D Council . Mają wiele informacji o witaminie D, opartych na badaniach i próbach klinicznych. " Także wielkim "mondralińskim" Panią radzę zgłębić na stronie badanie odnośnie wit D a potem krytykowania bo Kolo miał w sumie sporo racji. Pozdrwiam!
 
Alina, 13.07.2016 05.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U dorosłych dawka to 4000 j.m a u niemowlaków 1000 j.m Więc jak nie wiesz to się nie wypowiadaj, więc łatwo jest przedawkowac.
 
Ola, 23.06.2016 12.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Komentarz osoby o pseudonimie "Kolo" powinien zostać usunięty ze względu na kompletne bzdury w nim zawarte. To przykład osoby, która nic nie wie na dany temat, ale się wypowiada. Czysta głupota - zwłaszcza z tymi receptorami. Kolo - dla twojej wiedzy. Witaminę D można przedawkować, spożyć w nadmiarze, jak się ją suplementuje niewłaściwie. I to ma swoje skutki - jak spożycie wszystkiego w nadmiarze - nie tylko witamin
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej...

więcej

91476

OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego

Olej z czarnuszki ma wiele właściwości zdrowotnych, dzięki czemu znalazł zastosowanie jak środek...

więcej

76609

WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12 WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12

Witamina B12 to związek, którego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Witamina B12 koi...

więcej

75966

CZARNY BEZ: właściwości i działanie. PRZEPIS na sok z czarnego bzu CZARNY BEZ: właściwości i działanie. PRZEPIS na sok z czarnego bzu

Czarny bez nie tylko zwalczy gorączkę i złagodzi kaszel, ale dodatkowo dzięki dużej ilości witamin...

więcej

64836

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Po 7 dniach od zamrażania nadżerki mogą pojawiać się plamienia, ale nie bóle w nadbrzuszu.

Łupież pstry diagnozujemy na podstawie obrazu klinicznego, badania w lampie Wooda i ewentualnie mikologicznego. Podstawą rozpoznania łuszczycy jest badanie histopatologiczne.

Wada wrodzona jest często genetycznie uwarunkowana. Natomiast, jeśli opisywany objaw występuje u przynajmniej 2 osób w rodzinie, to jest ryzyko, że będzie również u potomstwa męża, czyli Państwa...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.