Stulejka - zabieg. Co to jest stulejka i na czym polega zabieg likwidacji stulejki

17 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Stulejka to drobny defekt anatomiczny u chłopców i mężczyzn. Im prędzej się go zlikwiduje tym lepiej. Zabieg zlikwidowania stulejki jest prosty i krótki. Można go wykonać u chłopców i dorosłych mężczyzn.

Stulejka to zwężenie napletka, które uniemożliwia zsunięcie go z żołędzi penisa. Zabieg usunięcia stulejki można wykonać w każdym wieku. Jeszcze niedawno uważano, że to wada wrodzona, jednak częściej stulejka jest efektem nieprawidłowej pielęgnacji niemowlęcia płci męskiej, niewłaściwych nawyków higienicznych (nieodciąganie napletka podczas oddawania moczu i mycia), stanów zapalnych cewki moczowej, żołędzi i napletka, a także komplikacji cukrzycowych (zwykle u starszych mężczyzn). Nieleczona stulejka utrudnia a czasem wręcz uniemożliwia prowadzenie normalnego życia seksualnego (z powodu bólu), jest też powodem stanów zapalnych u mężczyzny i jego partnerki.

Kiedy można stwierdzić stulejkę?

Jeśli u trzyletniego chłopca napletek nie daje się zsunąć z żołędzi penisa, najprawdopodobniej dziecko ma stulejkę. Wcześniej ścisłe przyleganie napletka jest fizjologiczne, bo u małego chłopca jest on przyklejony do żołędzi mastką - tłuszczową wydzieliną, w której są złuszczone komórki nabłonka i flora bakteryjna. U dwuletniego chłopca mastka powinna się już dać wypłukiwać i napletek stopniowo zaczyna się odklejać. Nie wolno jednak na siłę zsuwać napletka, bo to powoduje ból. Jeśli u trzylatka nie można tego zrobić swobodnie trzeba skontaktować się z lekarzem. U nastolatka czy dorosłego mężczyzn stulejkę stwierdza się, gdy napletek nie zsuwa się lub zsuwa tylko częściowo z żołędzi. Nie wolno go odsuwać na siłę bo można doprowadzić do uwięźnięcia napletka w rowku zażołędnym i do martwicy prącia.

Nie przegap

Na czym polega zabieg usunięcia stulejki

U dzieci możliwe jest leczenie maściami sterydowymi, które są w stanie doprowadzić do odklejenia napletka i przywrócenia jego funkcji. Czasem jednak niezbędna jest operacja, którą u dzieci obowiązkowo wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Zabieg polega na poszerzeniu ujścia napletka, tak by swobodnie dawał się zsuwać z żołędzi lub na całkowitym usunięciu napletka (obrzezaniu). Druga technika jest bezpieczniejsza, bo raz na zawsze chłopiec pozbywa się problemu. Poszerzanie napletka może okazać się niewystarczające lub blizny pooperacyjne sprawiają, że napletek ponownie się zwęża i wtedy konieczna jest kolejna operacja. Po zabiegu likwidowania stulejki przez pierwsze dwa tygodnie konieczne jest noszeni opatrunku i utrzymywanie penisa w pozycji do góry, np. za pomoc plastra przyklejanego do brzucha. W takiej pozycji znacznie lepiej się goi. W kolejnych tygodniach po operacji może być konieczne stosowanie łagodzących maści, np. alantan, bo żołądź nieprzyzwyczajona do bodźców dotykowych jest nadwrażliwa.

Leczenie stulejki u dorosłych mężczyzn

Stulejka u dorosłych z reguły jest wynikiem niewłaściwej higieny (nie zsuwanie napletka przy oddawaniu moczu i myciu) i powstałych w jej wyniku stanów zapalnych pozostawiających blizny. Leczenie u dorosłych w zdecydowanej większości przypadków wymaga zabiegu operacyjnego. Może on być wykonany w znieczuleniu miejscowym, ale ze względu na silne unerwienie penisa pacjenci często wybierają znieczulenie ogólne. Po operacji lekarz zakłada opatrunek, który jest zmieniany po 24 godzinach. Penis powinien być utrzymywany w pozycji pionowej, by ograniczyć obrzęk po operacji. Na pierwszą zmianę opatrunku mężczyzna idzie do lekarza, następne zmienia sam. Po operacji konieczne jest przyjmowanie środków przeciwbólowych i antybiotyku. Przez pierwszych dziesięć dni po operacji należy się obchodzić z penisem bardzo łagodnie, by nie urażać rany i nie uszkodzić szwów. Po zrośnięciu tkanek i usunięciu szwów (chyba że zastosowano rozpuszczalne) można zacząć rehabilitację penisa. Podejmujemy ją wtedy, gdy operacja polegała na poszerzeniu ujścia napletka. Trzeba go odwodzić, i przywodzić, by po zagojeniu nie stał się znów zbyt wąski. Mężczyźni, u których wykonano zabieg likwidacji stulejki powinni przez miesiąc powstrzymać się współżycia.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 18.11.2014

Komentarze (1 - 10 z 17)
Alex, 14.07.2015 17.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie bój się! I idź do lekarza z tym! To nie jest nic strasznego (przechodziłem to, ale nie pozwolilem się obrzezać) Do zabiegu będziesz uśpiony. Po zabiegu nie boli, jedynie pierwsze sikanie bo cewka jest sucha, potem rechabilitacja( dźwignia w gore i w dol
 
Niki, 03.07.2015 02.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy stulejka może być przyczyną inny chorób lub objawów ?
 
22, 06.06.2015 13.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tak czy nie
 
22, 06.06.2015 13.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam napisać ile mam lat
 
22, 06.06.2015 13.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam lat .. . . i sikam w gacie ostatnio zrobiłem siku w gacie w lesie jak byłem z kolegą
 
unko, 31.05.2015 22.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja tez mam 20 lat i nie wiem co robic bo troche pekam :)
 
Infek, 27.05.2015 13.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chyba mam stulejkę ale wstydzę się do tego przyznać co robić ?
 
ja , 06.05.2015 23.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy po przeprowadzonym zabiegu penis zaczyna się prostować? Gdyż mój jest wygiety napletkiem ku dołowi.
 
Mama, 06.04.2015 23.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mi w szpitalu położne radziły żeby właśnie tak robić. Przy kązdej kapieli starac sie rozciagac jesli sie da delikatniusio i stopniowo. I tak robiłam dzien w dzien. Niestety okazało się że ma wędzidełko krótkie i zwężenie wrodzone. Od urodzenia nie dało się tam pod napletkiem nic umyć. Jest szpara w skórce jak główka od szpilki tylko do siusiania. Dlatego niestety ale moj mały będzie miał zabieg. Trochę to przerażające ,ale wyjścia nie ma. Nie chce zeby miał infekcje i potem w dorosłym życiu problemy.
 
Antek , 13.02.2015 21.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałem 12 lat jak zacząłem interesować się dlaczego mój Wacuś nie jest taki fajny jak mojego brata. Zacząłem go ćwiczyć na siłę i robiłem podobne ćwiczenia jak napisali poprzednicy. Obecnie mam żonę, dwoje ślicznych dzieci i moje życie seksualne jest zadowalające. OK nie pozbyłem się zupełnie skórki która we wzwodzie tworzy rodzaj wąskiego szalika za żołędziem ale może to rodzaj karmy. Seks bez prezerwatywy jest super, z gumką mam trochę zabawy przy zakładaniu bo zaczepia się o wspomniany szalik .....ale wolę tak niż operować. Bez urazy ale pamiętam jak kiedyś było głośno o 3-4 letnim malcu , który zmarł pod czas operacji głupiej stulejki..
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Choroby męskie i problemy ze zdrowiem u MĘŻCZYZN Choroby męskie i problemy ze zdrowiem u MĘŻCZYZN

Mężczyźni nie lubią mówić o swoich problemach ze zdrowiem, a ich niektóre słabości wręcz urosły do...

więcej

1437

Obrzezanie - przyczyny, zalety i wpływ obrzezania na seks Obrzezanie - przyczyny, zalety i wpływ obrzezania na seks

Niektórzy twierdzą, że obrzezanie to zwyczaj okrutny i pozbawiony sensu, inni, że niezbędny dla...

więcej

21350

ŻYLAKI POWRÓZKA NASIENNEGO: przyczyny, objawy, leczenie ŻYLAKI POWRÓZKA NASIENNEGO: przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki kojarzą nam się z nogami. Jednak nierzadko pojawiają się również w tak intymnym miejscu jak...

więcej

21512

Zespół niedoboru testosteronu Zespół niedoboru testosteronu

Zespół niedoboru testosteronu nie tylko obniża libido i powoduje zaburzenia wzwodu, ale również...

więcej

1008

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W przypadku mężczyzn leczonych acitretyną dostępne dane wskazują na minimalne, jeśli w ogóle, ryzyko działania teratogennego.

Sugeruję poddać się najpierw zabiegowi higieny jamy ustnej. Zabieg taki można przeprowadzać w znieczuleniu, jeśli jest to stresujące dla pacjenta. Po takim zabiegu dentysta oceni stan Pani jamy...

Nie stosuje się leczenia operacyjnego rozstępów. Polecane są to raczej inne techniki z zakresu medycyny estetycznej. Leczenie zabiegowe rozstępów jest terapią plastyczną, która nie jest objęta...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.