Stulejka - zabieg. Co to jest stulejka i na czym polega zabieg likwidacji stulejki

55 komentarze
Autor: Anna Ławniczak

Stulejka to drobny defekt anatomiczny u chłopców i mężczyzn. Im prędzej się go zlikwiduje tym lepiej. Zabieg zlikwidowania stulejki jest prosty i krótki. Można go wykonać u chłopców i dorosłych mężczyzn.

Stulejka to zwężenie napletka, które uniemożliwia zsunięcie go z żołędzi penisa. Zabieg usunięcia stulejki można wykonać w każdym wieku. Jeszcze niedawno uważano, że to wada wrodzona, jednak częściej stulejka jest efektem nieprawidłowej pielęgnacji niemowlęcia płci męskiej, niewłaściwych nawyków higienicznych (nieodciąganie napletka podczas oddawania moczu i mycia), stanów zapalnych cewki moczowej, żołędzi i napletka, a także komplikacji cukrzycowych (zwykle u starszych mężczyzn). Nieleczona stulejka utrudnia a czasem wręcz uniemożliwia prowadzenie normalnego życia seksualnego (z powodu bólu), jest też powodem stanów zapalnych u mężczyzny i jego partnerki.

Kiedy można stwierdzić stulejkę?

Jeśli u trzyletniego chłopca napletek nie daje się zsunąć z żołędzi penisa, najprawdopodobniej dziecko ma stulejkę. Wcześniej ścisłe przyleganie napletka jest fizjologiczne, bo u małego chłopca jest on przyklejony do żołędzi mastką - tłuszczową wydzieliną, w której są złuszczone komórki nabłonka i flora bakteryjna. U dwuletniego chłopca mastka powinna się już dać wypłukiwać i napletek stopniowo zaczyna się odklejać. Nie wolno jednak na siłę zsuwać napletka, bo to powoduje ból. Jeśli u trzylatka nie można tego zrobić swobodnie trzeba skontaktować się z lekarzem. U nastolatka czy dorosłego mężczyzn stulejkę stwierdza się, gdy napletek nie zsuwa się lub zsuwa tylko częściowo z żołędzi. Nie wolno go odsuwać na siłę bo można doprowadzić do uwięźnięcia napletka w rowku zażołędnym i do martwicy prącia.

Na czym polega zabieg usunięcia stulejki

U dzieci możliwe jest leczenie maściami sterydowymi, które są w stanie doprowadzić do odklejenia napletka i przywrócenia jego funkcji. Czasem jednak niezbędna jest operacja, którą u dzieci obowiązkowo wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Zabieg polega na poszerzeniu ujścia napletka, tak by swobodnie dawał się zsuwać z żołędzi lub na całkowitym usunięciu napletka (obrzezaniu). Druga technika jest bezpieczniejsza, bo raz na zawsze chłopiec pozbywa się problemu. Poszerzanie napletka może okazać się niewystarczające lub blizny pooperacyjne sprawiają, że napletek ponownie się zwęża i wtedy konieczna jest kolejna operacja. Po zabiegu likwidowania stulejki przez pierwsze dwa tygodnie konieczne jest noszeni opatrunku i utrzymywanie penisa w pozycji do góry, np. za pomoc plastra przyklejanego do brzucha. W takiej pozycji znacznie lepiej się goi. W kolejnych tygodniach po operacji może być konieczne stosowanie łagodzących maści, np. alantan, bo żołądź nieprzyzwyczajona do bodźców dotykowych jest nadwrażliwa.

Leczenie stulejki u dorosłych mężczyzn

Stulejka u dorosłych z reguły jest wynikiem niewłaściwej higieny (nie zsuwanie napletka przy oddawaniu moczu i myciu) i powstałych w jej wyniku stanów zapalnych pozostawiających blizny. Leczenie u dorosłych w zdecydowanej większości przypadków wymaga zabiegu operacyjnego. Może on być wykonany w znieczuleniu miejscowym, ale ze względu na silne unerwienie penisa pacjenci często wybierają znieczulenie ogólne. Po operacji lekarz zakłada opatrunek, który jest zmieniany po 24 godzinach. Penis powinien być utrzymywany w pozycji pionowej, by ograniczyć obrzęk po operacji. Na pierwszą zmianę opatrunku mężczyzna idzie do lekarza, następne zmienia sam. Po operacji konieczne jest przyjmowanie środków przeciwbólowych i antybiotyku. Przez pierwszych dziesięć dni po operacji należy się obchodzić z penisem bardzo łagodnie, by nie urażać rany i nie uszkodzić szwów. Po zrośnięciu tkanek i usunięciu szwów (chyba że zastosowano rozpuszczalne) można zacząć rehabilitację penisa. Podejmujemy ją wtedy, gdy operacja polegała na poszerzeniu ujścia napletka. Trzeba go odwodzić, i przywodzić, by po zagojeniu nie stał się znów zbyt wąski. Mężczyźni, u których wykonano zabieg likwidacji stulejki powinni przez miesiąc powstrzymać się współżycia.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 18.11.2014

Komentarze (1 - 10 z 55)
ardi, 23.08.2016 23.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zabieg trwa 45 minut i wychodzisz ze szpotala po nim
 
kj, 29.05.2016 23.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Udaj się do lekarza pierwszego kontaktu i powiedz jaki jest problem, np. nie zsuwa się napletek. Lekarz da Ci skierowanie do urologa lub chirurga. Niezależnie od tego gdzie z tym skierowaniem pójdziesz to wizyta będzie darmowa. Następnie urolog lub chirurg skieruje Cię na zabieg.
 
bulwar, 20.05.2016 21.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Gdzie mam się zgłosić z problemem? Do lekarza pierwszego kontaktu czy do urologa? Jak moge znaleźć urologa który jest refundowany przez NFZ? Czy lekarz pierwszego kontaktu też może wypisać mi takie skierowanie do szpitala?
 
egon, 20.05.2016 18.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miesiąc temu na nap letku pojawił się stan zapalny.Piekło i były problemy przy oddawaniu moczu.Lekarz urolog zalecił operacje stulejki.W klinice w Katowicach -powiedział - trzeba czekać min. pół roku. Gabinety prywatne robią to od zaraz za 800 do 2000 zł.Zgłosiłem się ze skierowaniem na urologię do szpitala nr 2 w Jastrzębiu Zdroju i w ciągu 10 dni zostałem przyjęty i zoperowany w ramach NFZ -tj .za darmo.Bardzo kompetentni lekarze i pielęgniarki.Dziękuję i pozdrawiam.
 
gryficzka666, 17.05.2016 11.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
o co chodzi, jakies chore
 
gagatek, 12.05.2016 13.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a ile mniej więcej płacili za zabieg? zastanawiam się czy cena w lux medzie będzie wyższa czy niższa.
 
matka chrzestnia, 06.05.2016 07.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A jak mieszkasz w Tychach skorzystaj z kliniki dea salus, gdzie przyjmują bardzo dobrzy fachowcy w tym urolodzy i chirurdzy, także dziecięcy. U mojego 5 letniego chrześniaka własnie tam wykonano operację stulejki.. Jest już miesiąc po zabiegu , po konsultacji lekarskiej i wszystko jest w jak najlepszym porządku) Pozdrawiam.
 
gagatek, 05.05.2016 14.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
idź na konsultacje do lux medu, tak jak pisałąm mój chłopak u nich lec zył stulejkę, wieć wszystko poszło sprawnie.
 
gorgol, 04.05.2016 00.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam 16lat mam skórkę która mi przyrosła koło cewki moczowej wstydzę się o tym mówić i iść do lekarza jak mi nie stoi da się naciągnąć skórkę ale jest sklejona z napletkiem na dole co robić
 
Emir123, 01.05.2016 22.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rodzice Cię kochają!! Komu jak komu ale Im możesz powiedzieć wszystko! Będą Ci nawet wdzięczni, że Im zaufałeś!! Nic się bój... Sam zabieg jest bezbolesny... Zaufaj swoim Rodzicom!! P o w o d z e n i a !!
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie - co oznaczają? Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie - co oznaczają?

Zaczerwienienia, plamki i krostki na penisie zwykle są objawem jednej z infekcji: grzybiczej,...

więcej

46573

BÓL JĄDRA - przyczyny. Co oznacza ból jądra?

Przyczyny bólu jądra to zwykle poważne choroby, które mogą doprowadzić do niepłodności. Są jednak...

więcej

41799

Prostata - objawy. Po czym poznasz, że masz problem z prostatą? Prostata - objawy. Po czym poznasz, że masz problem z prostatą?

Prostata to malutki gruczoł umiejscowiony tuż pod pęcherzem moczowym mężczyzny. W dojrzałym wieku...

więcej

41269

Zapalenie prostaty: przyczyny, objawy, leczenie Zapalenie prostaty: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie prostaty (czyli stercza lub gruczołu krokowego) może zdarzyć się w każdym wieku....

więcej

37141

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Wada wrodzona jest często genetycznie uwarunkowana. Natomiast, jeśli opisywany objaw występuje u przynajmniej 2 osób w rodzinie, to jest ryzyko, że będzie również u potomstwa męża, czyli Państwa...

Mogę tylko Pani napisać, że bardziej miarodajne dla oceny narządów płciowych jest badanie wykonane sondą dopochwową, ponieważ badając sondą przezbrzuszną trudno jest odróżnić mięśniaki macicy od...

Półpasiec nie zawsze wiąże się z bólem, choć jest to bardzo częsty objaw w tej chorobie. Niestety nie jest możliwe zweryfikowanie rozpoznania lekarskiego bez badania dermatologicznego. Sugeruję w...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.