Ból piersi: przyczyny bólu piersi

maska dr n. med. Marzena Mazurek, ginekolog położnik, Szpital Bielański w Warszawie
Konsultant: dr n. med. Marzena Mazurek, ginekolog położnik, Szpital Bielański w Warszawie
15 komentarze
Autor: Agnieszka Paculanka, Jolanta Dyjecińska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Ból piersi wielu kobietom kojarzy się z nowotworem - zupełnie niesłusznie. Przyczyny bólu piersi mogą być różne: zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), mastopatia, torbiele czyli cysty, gruczolakowłókniaki albo brodawczaki. Ból piersi może również powodować źle dobrana bielizna. Jak rozpoznać przyczynę bólu piersi? I jak złagodzić ból piersi?

Ból piersi, ich obrzmienie i nadwrażliwość na dotyk mogą obrzydzić każdej kobiecie życie. Dlatego warto poznać przyczyny bólu piersi i metody radzenia sobie z nim.

Bóle piersi najczęściej mają podłoże fizjologiczne. Nie są związane z chorobą, ale z naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie kobiety. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mogą być również sygnałem poważnego problemu zdrowotnego, dlatego powinno ustalić się ich przyczynę. Czasami występują cyklicznie, kiedy indziej niecyklicznie. Mogą obejmować obydwie piersi lub tylko jedną, a czasami wyłącznie jej mały fragment. Niekiedy dolegliwości są stosunkowo niewielkie i sprowadzają się do nieznacznej wrażliwości na dotyk, tkliwości piersi. Kiedy indziej pojawiają się uporczywe bóle utrudniające kobiecie codzienne funkcjonowanie.

Ból piersi: zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) może powodować ból piersi. Wahania stężenia hormonów to najczęstsza przyczyna bólu piersi u kobiet między 20. a 40. rokiem życia. Fizjologiczny spadek estrogenów i jednoczesny wzrost progesteronu w drugiej połowie cyklu miesiączkowego powoduje m.in. zatrzymywanie się wody w tkance gruczołowej. Piersi stają się twarde, obrzmiałe, bolesne. U niektórych kobiet za te objawy może odpowiadać także wzrost prolaktyny.

Ból, na ogół tępy, rozlany, pojawia się cyklicznie na kilka dni przed miesiączką i zwykle ustępuje wraz z pojawieniem się krwawienia. Stanowi on jeden z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Nawracające bóle piersi przed menstruacją czasami są łagodne, nie pojawiają się podczas każdego cyku, kiedy indziej stają się dla kobiety poważnym problemem. Ograniczają aktywność fizyczną, powodują rozdrażnienie, nerwowość, przyczyniają się do stanów depresyjnych.

Poprawę samopoczucia mogą przynieść zmiany w diecie. Należy ograniczyć spożycie soli, mocnej herbaty, kawy, kakao, czekolady, napojów typu cola, alkoholu. Jednocześnie powinno się wzbogacić jadłospis w produkty bogate w witaminę E, witaminę A i witaminy z grupy B. Uważa się, że mogą one zmniejszyć nadwrażliwość i obrzęk piersi. Warto też wypróbować inne sposoby łagodzenia bólu piersi: zimne okłady, picie herbatek z ziół moczopędnych w drugiej połowie cyklu, stosowanie preparatów z olejem z wiesiołka lub leku o unikatowej kompozycji ekstraktów roślinnych (Mastodynon). Wiele kobiet odczuwa wyraźne złagodzenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego, w tym bólu piersi, dzięki dobrze dobranej doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Ból piersi: ciąża i połóg

Ból piersi w ciąży może być kłujący i napadowy lub ciągły. Może pojawić się już około 5 tygodnia: piersi stają się obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Pomóc może odpowiednia bielizna, chłodne okłady czy naprzemienne natryski (ciepły-chłodny). Po porodzie co trzecia kobieta cierpi na zapalenie gruczołów mlecznych. Z powodu zatkanych kanalików mlecznych pierś najpierw puchnie, potem staje się zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk. Pomaga odciąganie pokarmu laktatorem i przystawianie, mimo bólu, dziecka do piersi. Bezkonkurencyjne są okłady z liści kapusty - liść trzeba sparzyć i ostudzony włożyć pod stanik. Jeśli dojdzie do ostrego stanu zapalnego, interweniować musi lekarz: zaleci stosowanie leczniczych maści, okładów, zażywanie antybiotyków.

Ból piersi: mastopatia (piersi mastopatyczne)

Ból piersi, któremu towarzyszy obrzmienie, twardość oraz gruczolistość (liczne zgrubienia w piersiach) może świadczyć o mastopatii. Ból piersi wywołany mastopatią zazwyczaj ustępuje jednocześnie z rozpoczęciem miesiączki, potem powraca. Przyczyną mastopatii są zwykle zaburzenia hormonalne, najczęściej zbyt niski poziom progesteronu w stosunku do estrogenów. Zmiany miewają zwykle panie między 30. a 40. rokiem życia, po menopauzie stopniowo zanikają. Lekarz zleca wykonanie USG piersi, oznaczenie poziomu hormonów we krwi, niekiedy mammografię. Jeżeli nie ma podejrzenia o nowotwór piersi, należy przywrócić równowagę hormonalną. Przynajmniej raz w roku należy zgłaszać się na badania kontrolne. To ważne, bo w przerośniętej tkance piersi mogą się tworzyć torbiele.

Ból piersi: torbiele czyli cysty

Zazwyczaj dopiero duże torbiele mogą powodować ból promieniujący do pachy, a te niewielkie są zazwyczaj jedynie wyczuwalne pod palcami jako małe, twarde guzki. Torbiele nazywane są też cystami, pojawią się zazwyczaj między 30. a 50. rokiem życia. Torbiele to pęcherzyki wypełnione płynem. Przy dotyku są gładkie i można je swobodnie przesuwać między palcami. Aby rozpoznać torbiel, lekarz zleca USG lub mammografię i zazwyczaj biopsję cienkoigłową. W przypadku bólu piersi, biopsja przynosi również natychmiastową jego redukcję.

Warto wiedzieć

Ważne

Zdarza się, że piersi bolą, chociaż tak naprawdę nic im nie dolega. Powody mogą być banalne, takie jak źle dobrany biustonosz, noszenie ciężkiej torby na ramieniu, delikatny uraz, np. podczas zabawy dzieckiem, czy nadwerężenie mięśni w czasie ćwiczeń lub przedświątecznych porządków. Przyczyną bywa jednak także choroba. Bolesność jednego sutka przy jednoczesnym pojawieniu się wysypki po jednej stronie ciała sygnalizuje półpasiec. Przy schorzeniu tym podaje się leki antywirusowe i przeciwbólowe. Ostry ból nasilający się przy kichaniu, kasłaniu, skrętach tułowia, zlokalizowany pomiędzy piersiami lub tylko w jednej z nich może natomiast świadczyć o zapaleniu stawów żebrowo-mostkowych. Przypadłość tę leczy się niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi.

Ból piersi: gruczolakowłókniaki

Gruczolakowłókniak powoduje ból piersi bardzo rzadko - jedynie w przypadku nagłego rozrostu, w wyniku którego dochodzi do krwawego wylewu w obrębie guza. Gruczolakowłókniak piersi w dotyku jest gładki i twardy, może mieć wielkość ziarnka grochu albo małej cytryny. Najczęściej występuje w pobliżu brodawki. Pojawia się przeważnie przed 30. rokiem życia, także u nastolatek. Powstają na skutek nadmiernego rozwoju tkanki gruczołowej i włóknistej w piersi. Dla potwierdzenia diagnozy przeprowadza się USG i ewentualnie biopsję, by zbadać tkanki pod mikroskopem pod kątem obecności komórek nowotworowych. U kobiet poniżej 25. roku życia z powodu gruczolakowłókniaków rzadko rozwija się rak i dlatego pozostawia się je do obserwacji. Ale na życzenie kobiety mogą być także usunięte. W średnim wieku i starszym wieku trzeba je usunąć i sprawdzić, czy nie zawierają komórek nowotworowych. U starszych pań istnieje znacznie wyższe ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego.

Ból piersi: brodawczaki

Ból piersi spowodowany brodawczakiem może być bardzo silny. Wszystko przez to, że brodawczaki tworząc się w przewodach mlecznych, blokują je co prowadzi do powstawania stanów zapalnych i bolesnych ropni. Dotyka kobiety 40- i 50-letnie, przed menopauzą. Przy ucisku z piersi lub brodawki wydobywa się surowiczy lub mleczny wyciek. Wydzielina może być zabarwiona krwią. Chore miejsce oczyszcza się chirurgicznie.

Ból piersi: rak piersi

Ból piersi, który powoduje rak piersi pojawia się zazwyczaj dopiero gdy guzek osiągnie rozmiar co najmniej 2 centymetrów. Dlatego tak ważne jest, by zaraz po wyczuciu każdej zmiany w piersi skonsultować się z lekarzem.

Pokwitanie i przekwitanie

W obu tych okresach życia zdarzają się bóle piersi. U dziewcząt związane są z rozrostem tkanki gruczołowej sutków i ruszeniem pełną parą produkcji żeńskich hormonów płciowych. U kobiet w okresie klimakterium są skutkiem przeciwstawnego zjawiska – stopniowego zanikania tkanki gruczołowej i wygasania funkcji jajników, co związane jest ze spadkiem stężenia estrogenów i progesteronu. Mogą jednak w tym okresie życia kobiety wystąpić poważniejsze przyczyny bólu. Po 50. roku życia wzrasta ryzyko zmian nowotworowych, zarówno tych łagodnych, jak i złośliwych. Menopauza nie zwalnia zatem z obowiązku regularnego badania piersi.

Ważne

Ważne

Co oprócz bólu powinno cię zaniepokoić?

  • wydobywanie się krwistej lub ropnej wydzieliny z brodawki sutkowej
  • wciągnięcie się brodawki sutkowej
  • zmiana wyglądu skóry piersi (przypomina skórkę pomarańczy)
  • gorączka
  • wyczuwalny guzowaty twór
  • powiększenie węzłów pachowych
  • obrzęk, zaczerwienienie, ocieplenie piersi
Polecamy
Kobiece piersi: budowa, rola i pielęgnacja biustu

Kobiece piersi: budowa, rola i pielęgnacja biustu

Urodę kobiecych piersi opiewał niejeden poeta. Mężczyźni uważają biust za najważniejszy atrybut kobiecości. Ale co tak naprawdę przesądza o ich ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 10.07.2017

Komentarze (1 - 10 z 15)
ruda446699, 02.08.2017 12.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Przychodzę z pytaniem. Od ok 2 tygodni mam ból sutków , czasami całych piersi. Okres mi się trochę wcześniej zaczął (ok. tydzień wcześniej ) przez stres towarzyszący w pracy. Robiłam test ciążowy 3 tyg temu i wynik jest negatywny. Przed okresem miałam 2 dni takiego plamienia dziwnego , którego wcześniej nie miałam. Na wizytę u ginekologa niestety muszę jeszcze niestety długo poczekać.... Czy ktoś miał podobne objawy do moich. Dodam jeszcze , że często puchną mi nogi i ręce. Z góry dziękuję za komentarze
 
tosia, 21.07.2017 19.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Boli mnie jedna piersi a dokladnie sutek czy mam sie obawjaci
 
Małgorzata, 29.10.2016 09.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"W przypadku bólu piersi, biopsja przynosi również natychmiastową jego redukcję." - chyba się komuś coś "omsknęło"... Biopsja to nakłucie, pobranie zawartości igłą, w celu zbadania zmiany, więc jak może przynieść redukcję bólu? Może w przypadku ściągnięcia płynu z torbieli przynosi jakąś ulgę, jednak próba pobrania materiału z twardego włókniaka po prostu okropnie boli...
 
Jadzia, 19.10.2016 20.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam dopiero 17 lat a dwa tygodnie przed okresem strasznie puchną (czasem powiększają się o rozmiar) w prawnej piersi wyczuwalne jest małe zgrubienie co mi dolega ??
 
Gosia, 30.01.2016 15.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mam 25 lat od mies boli mnie lewa pierś nawet przy dotyku i się powiększyła co mam zrobić.
 
paulina , 18.01.2016 19.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Mam problem. Od dwóch miesięcy bolą mnie piersi. Sutki i wewnetrzna strona. Miałam okres więc ciążę wykluczam, ponadto biorę antykoncepcje. Moja ginekolog zmieniła mi tabletki na lżejsze ale to nic nie dało. Co robic? Bolą przy dotyku moim a co dopiero chlopaka.. Pomocy?!!!
 
łoś, 15.06.2015 13.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rafał, napisałeś 11 06że laska jest 5 dni przed okresem, a kochaliście się6 czerwca czyli w jej dniach płodnych!!! hahahaha będziesz płacił alimenty. Fajną masz laske - wie co robić i kiedy hahaha
 
o rety, 15.06.2015 13.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Rafale, osłabia mnie Twój komentarz... a tak na poważnie to weź rusz od czasu do czasu głową a nie tylko główką. Widzisz gdybyście po każdym stosunku zrobili jak należy- wypili po litrze zimnej coli i postali przez 2 min na głowie a ty maczał byś małego w wodzie z ogórków kiszonych to nie było by mowy o ciąży ( kwasy z koli i wody z ogórków zakwaszaja organizm i niszczą plemniki które bytują w środowisku zasadowym). Następnym razem pamiętajcie o tym! Kupcie sobie testy gimnazjalne do rozwiązywania a dowiecie się czy jest ciąża czy nie:)
 
Rafał, 11.06.2015 06.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Przychodzę z pytaniem, ponieważ z moją partnerką ze stresu nie śpimy po nocach. Skarży się ona na lekki ból podbrzusza, 2 razy miała lekki zawrót głowy, ma bolące piersi ( jest 5 dni przed okresem ), jest śpiąca. Czy te objawy są spowodowae stresem? Duży stres jej toważyszy od kilku dobrych dni z powodu sytuacji w domu ale i tez boimy sie czy nie jest w ciąży, kochalismy się 5 i 6 czerwca. Chyba za prędko na jakiekolwiek objawy ciąży, a może jednak? Czym te objawy może być spowodowane?
 
dhv, 17.03.2015 19.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Gs
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ból piersi: przyczyny bólu piersi Ból piersi: przyczyny bólu piersi

Ból piersi wielu kobietom kojarzy się z nowotworem - zupełnie niesłusznie. Przyczyny bólu piersi...

więcej

49

BÓL GŁOWY to często objaw poważnej choroby. Groźne przyczyny bólu głowy BÓL GŁOWY to często objaw poważnej choroby. Groźne przyczyny bólu głowy

Ból głowy to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości, jednak nie należy jej lekceważyć bo...

więcej

46

Szybkie sposoby na ból głowy. Jak skutecznie pozbyć się bólu głowy? Szybkie sposoby na ból głowy. Jak skutecznie pozbyć się bólu głowy?

Ból głowy bywa trudny do zniesienia, z łatwością może wyłączyć człowieka z normalnego...

więcej

35

Dlaczego codziennie BOLI GŁOWA? Przewlekły ból głowy: przyczyny, zapobieganie, leczenie Dlaczego codziennie BOLI GŁOWA? Przewlekły ból głowy: przyczyny, zapobieganie, leczenie

Codziennie boli cię głowa? Należysz do tych 5 procent Polaków, którzy cierpią na codzienny,...

więcej

33

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.