Mastopatia to łagodne zmiany w piersiach. Objawy i leczenie mastopatii

55 komentarze
Autor: Monika Majewska

Mastopatia (choroba włóknisto-torbielowata sutka) to określenie szeregu łagodnych zmian, które rozwijają się w obrębie piersi. Mastopatia jest częstym schorzeniem kobiet w wieku pomiędzy 35. a 50. rokiem życia, choć można ją rozpoznać także u tych młodszych. Jakie są przyczyny i objawy mastopatii? Na czym polega leczenie? Jakie jest ryzyko przemiany mastopatii w raka piersi?

Mastopatia (choroba włóknisto-torbielowa sutka) to określenie na łagodne (nienowotworowe) zmiany w obrębie piersi, które charakteryzuje zwyrodnienie tkanki gruczołowej i tłuszczowej sutka. Termin mastopatia obejmuje więc takie zmiany, jak włóknienie, zwiększenie liczby gruczołów, proliferacja nabłonka, torbiele oraz rozszerzenie przewodów wyprowadzających.

Mastopatia - przyczyny

Przyczyny powstania mastopatii nie są do końca poznane. Przypuszcza się, że za chorobę włóknisto-torbielowatą sutka odpowiadają zaburzenia hormonalne, najczęściej zbyt niski poziom progesteronu w stosunku do estrogenów. Zmiany miewają najczęściej kobiety pomiędzy 35. a 50. rokiem życia, a po menopauzie stopniowo zanikają.

Przyczyną choroby włóknisto-torbielowej sutka może też być przyjmowanie leków przeciwcukrzycowy. Wówczas rozpoznawana jest mastopatia cukrzycowa. Zwyrodnienie piersi dotyka młodych kobiet, które chorują na cukrzycę.

Mastopatia - objawy

Mastopatia ma postać licznych, twardych guzów, które są wyczuwalne palcem. Mogą mieć one różną wielkość,a także powiększać i zmniejszać się podczas cyklu miesiączkowego.

Liczne zgrubienia w piersiach mogą świadczyć o mastopatii.

Poza tym mogą się pojawić objawy, takie jak: ból piersi (lub ich nadmierna wrażliwość), któremu towarzyszy obrzmienie, uczucie zbyt ciężkich piersi. Ból piersi wywołany mastopatią zazwyczaj nasila się przed miesiączką i ustępuje wraz z jej wystąpieniem (mastodynia), choć w niektórych przypadkach może występować niezależnie od fazy cyklu. Niekiedy może dojść do wycieku z brodawki sutkowej.

Dolegliwości te zazwyczaj zmniejszają się lub ustępują w okresie menopauzy.

Ważne

Ważne

Mastopatia a rak

Ryzyko przemiany zmian mastopatycznych w raka zależy do ich postaci. Jedynie atypowy rozrost nabłonka przewodów i zrazików traktowany jest jako stan przedrakowy, na podłożu którego ryzyko wystąpienia raka gruczołu piersiowego jest pięciokrotnie większe w stosunku do populacji kobiet zdrowych.¹

Mastopatia - diagnostyka

Wszelki zmiany w piersiach powinny być zbadane przez specjalistę. Powinien on uzyskać informacje od pacjentki na temat istnienia czynników ryzyka wystąpienia raka piersi (przypadki tego nowotworu w rodzinie, długotrwała ekspozycja na estrogeny), a także zapytać o opisanie swoich dolegliwości. Następnie powinien wykonać badanie przedmiotowe - ocenić symetrię piersi, wygląd skóry i brodawki, ucieplenie skóry, konsystencję gruczołu, węzły chłonne i charakter ewentualnej wydzieliny z brodawki. Ponadto wykonuje się USG piersi, badania hormonalne, niekiedy mammografię. W niektórych przypadkach konieczne może być też wykonanie biopsji cienkoigłowej.

Mastopatia - leczenie

Celem leczenia jest przywrócenie równowagi hormonalnej i złagodzenie objawów choroby. W tym celu stosuje się kurację hormonalną. U większości pacjentek leczenie powoduje zahamowanie narastania zmian lub ich ustąpienie. Dolegliwości bólowe i obrzęk złagodzą maści i żele zawierające leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (tzw. NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne).

W leczeniu mastopatii istotną rolę odgrywa także dieta. Im więcej warzyw, owoców i roślin strączkowych, tym mniej dolegliwości. Kawa i tłuszcze zwierzęce mogą natomiast nasilać nieprzyjemne objawy. Po kuracji i wprowadzeniu właściwej diety zmiany ustępują, ale mogą powracać. Dlatego przynajmniej raz w roku należy zgłaszać się na badania kontrolne.

Pacjentki, które nie mają zaburzeń hormonalnych i mastodynii (bólu piersi połączonego z ich obrzmieniem), nie muszą być leczone farmakologicznie. Powinny jednak regularnie wykonywać badania kontrolne. Pacjentkom z mastopatią po 35. roku życia poleca się wykonanie mammografii co 1-2 lata i USG piersi raz w roku. U kobiet młodszych wykonuje się mammografię tylko w przypadku podejrzanych zmian.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Badaj się raz w miesiącu, najlepiej między 6. a 9. dniem cyklu. Ważne, by robić to w pierwszej połowie cyklu, kiedy piersi nie są bolesne i nabrzmiałe. Można wyznaczyć na tę czynność ten sam dzień, np. sobotę. Pod prysznicem, gdy skóra jest namydlona, łatwiej wyczuć wszelkie zmiany.
1.Lewą rękę połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając 3 środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wokół piersi, z góry na dół i z powrotem.
2. Tak samo skontroluj drugą pierś. Sprawdź, czy nie wyczuwasz zgrubień lub guzków.
Możesz też stanąć przed lustrem:
1. Unieś obie ręce i sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi, kolorze skóry. Zobacz, czy skóra się nie marszczy, a brodawki nie są wciągnięte.
2. Oprzyj ręce na biodrach i przeprowadź takie same obserwacje.
3. Ściśnij kolejno brodawki i przyjrzyj się, czy nie wycieka z nich jakiś płyn.
Lub dokonać samokontroli po kąpieli:
1. Połóż się na łóżku płasko, bez poduszki. Pod lewy bark wsuń zwinięty w rulon ręcznik, a lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś. Wykonuj te same ruchy jak pod prysznicem. Powtórz to samo z drugą piersią.
2. Leżąc, zbadaj lewą ręką prawą pachę, potem prawą ręką lewą pachę. Tak sprawdza się, czy węzły chłonne nie są powiększone i nie ma w ich okolicy jakichś zgrubień.

1. Mazurkiewicz M., Profilaktyka i metody wczesnego rozpoznawania raka gruczołu piersiowego, "Medycyna Rodzinna" 2002, nr 2

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 22.01.2016

Komentarze (1 - 10 z 55)
ania, 07.02.2016 22.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pestki z moreli są dostępne w sklepie ze zdrową żywnością.
 
Małgorzata, 17.11.2015 13.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Gdzie Pani kupuje pestki moreli?
 
lisa, 27.10.2015 15.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
drogie panie, w tamtym roku po badaniu okazalo sie, ze mam 2 torbiele, w tym roku 3, ale po kolejnym badaniu wczoraj tylko 1. nie wiem czy wplyw na to mialo to, ze przestalam jesc mięso i sery zolte, a zaczelam pestki z moreli, ale moze ktorejs z Was to pomoze. Pozdrawiam zycze zdrowia
 
kasia, 30.06.2015 22.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam! proszę o namiar do homeopaty z Zg u którego się Pani leczyła
 
beta, 18.03.2015 20.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a ja mam zgrubienie pod brodawka i lekarz dał mi skierowanie na usg jutro ide zasugerował ze to moze byc włukniak ale wy tu piszecie ze włukniaki bola a mnie nie boli jak dotykam zato mam inne objawy boli mnie okropnie serce i mam czeste zawroty głowy
 
brednia, 06.01.2015 10.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
procesy nowotworowe to ty w głowie już masz
 
ewitka, 10.11.2014 07.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Iwa, czy możesz podać namiary na tego lekarza w ZG? Będę wdzięczna
 
Justus, 23.05.2014 09.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam,jestem po operacji usunięcia guzka,teraz mam mieć usuniętą całą pierś.Lekarz zaproponował od razu implant.Nie wiem co robić,bo niektórzy sądzą,że powinnam odczekać aż sie rana zagoi.Możecie mi pomóc?
 
Marta, 17.01.2014 15.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Błagam. Chyba nei wiesz, co to jest ból i czego można komuś nie życzyć. Ból to poród, kolka żółciowa, nieprzyjemności to gastroskopia, kolonoskopia. Biopsja to pikuś. Chyba pobranie krwi bardziej MOŻE boleć. Zależy kto pobiera.
 
Aneta, 13.07.2012 20.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja też miałam biopsję, samo wkłucie igły do piersi nic nie boli, gdy lekarz szuka igłą guza odczuwa się lekki dyskomfort, za to kiedy się już w guza wkuł, poczułam straszny ból, nie życzę nikomu biopsji.
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki RAK TRZUSTKI - objawy i leczenie raka trzustki

Rak trzustki jest wyjątkowo trudnym do leczenia nowotworem. Ta odmiana raka długo nie daje żadnych...

więcej

286

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka

Rak płuc atakuje bez ostrzeżenia i najpierw rozwija się powoli, nie dając zwykle żadnych objawów....

więcej

274

Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka? Witamina B17 w walce z rakiem. Czy amigdalina to bezpieczny lek na raka?

Witamina B17 (amigdalina) w niektórych krajach jest traktowana jako niekonwencjonalny lek na raka....

więcej

237

Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka? Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka?

Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało...

więcej

219

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Na temat tego, co to oznacza i jakie leki powinna Pani stosować, powinna Pani rozmawiać wyłącznie z lekarzem prowadzącym. Zespół policystycznych jajników należy leczyć, ale nie można go wyleczyć....

W przypadku alergii zawsze istnieje ryzyko uczulenia na kolejny czynnik, czyli po jakimś czasie po zrobieniu tatuażu, np. na barwniki. Odradzam wykonywanie u osób z potwierdzoną alergią tego typu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.