Zapalenie oskrzeli czy astma? Poznaj objawy

26 komentarze
Autor: lek. med. Grzegorz Prasałek, pediatra

Jak odróżnić zapalenie oskrzeli od astmy? Nawet pediatrzy mają z tym kłopoty. Wtedy zamiast na astmę, leczą dziecko na nawracające zapalenie oskrzeli. Jakie są objawy zapalenia oskrzeli, a jakie są objawy astmy?

Czy astma i zapalenie oskrzeli rzeczywiście mają tak bardzo podobne objawy? Każde dziecko może się przeziębić, czy złapać grypę i kaszleć. Każde może się zasapać, gdy przebiegnie przez podwórze lub wejdzie po schodach na drugie piętro. Jednak tylko co dwudzieste ma astmę. To choroba na całe życie, ale wcześnie rozpoznana i dobrze leczona przez alergologa lub pulmonologa (specjalistę chorób płuc) pozwala normalnie funkcjonować zarówno dziecku, jak i dorosłemu człowiekowi. Złe rozpoznanie i faszerowanie dziecka antybiotykami utrwala niekorzystne zmiany w oskrzelach i odsuwa w czasie właściwe leczenie.

Co odróżnia astmę od zapalenia oskrzeli?

Oskrzela to rurkowate przewody łączące tchawicę z płucami. Ich stan zapalny mogą wywołać zarówno wirusy, jak i bakterie. Wirusy robią to częściej, ale jako powikłanie pojawia się potem często nadkażenie bakteryjne. Przy każdej infekcji błona wyścielająca oskrzela jest zmieniona zapalnie, co powoduje wytwarzanie większej ilości śluzu, a to z kolei wywołuje kaszel. Chore dziecko ma temperaturę, ale zwykle nie za wysoką. Kaszle i przez kilka dni może odkrztuszać ropną, żółtozieloną wydzielinę. Gdy infekcja zajęła oskrzeliki (cienkie rozgałęzienia oskrzeli sięgające do pęcherzyków płucnych), dziecku dokucza duszność. Jeśli mama lub tata przystawią ucho do klatki piersiowej, usłyszą „grube furczenia" podczas wciągania powietrza do płuc. Niestety, nie ma leku, który zapobiegałby zapaleniu oskrzeli. Rodzice mogą jedynie zadbać o zwiększenie ogólnej odporności dziecka. W czasie choroby powinno odpoczywać w domu, dużo pić, zażywać syropy, które rozrzedzają śluz i ułatwiają odkrztuszanie. Jeśli ma wysoką temperaturę, można mu podać paracetamol. Gdy lekarz podejrzewa bakteryjne zapalenie oskrzeli lub chce zapobiec nadkażeniu bakteryjnemu, zleca antybiotyk. Infekcja zwykle mija po kilku, kilkunastu dniach. Jeżeli zapalenie oskrzeli powtarza się 3-4 razy w roku, powinno to zaniepokoić zarówno rodziców, jak i pediatrę. Może to bowiem być astma.

Ważne

Ważne

Astmę od zapalenia oskrzeli odróżnia głównie reakcja oskrzeli na alergeny. Lekarz powinien to uwzględnić, gdy dziecko często choruje. Diagnoza nie jest prosta. Zapaleniu oskrzeli może towarzyszyć ich umiarkowany skurcz. Dziecko może odkrztuszać plwocinę, mieć kaszel, duszności. Przy obu chorobach podczas osłuchiwania lekarz stwierdza furczenia i świsty. Napad astmy bywa poprzedzony zapaleniem oskrzeli z gorączką. Dlatego istotny jest wywiad lekarski. Lepszym wyjściem jest podawanie kromoglikanu zapobiegającego napadom astmy niż mnożenie antybiotyków.

Astma często jest chorobą dziedziczną

Kasia zachorowała na astmę, gdy miała 5 lat. - Pamiętam, że nie mogłam złapać powietrza - przypomina sobie dziś dziesięciolatka. - Mama stała nade mną przestraszona i klepała mnie po plecach, bo myślała, że czymś się zadławiłam. A mnie coraz bardziej coś ściskało w klatce piersiowej. Dzisiaj, gdy czuję, że atak się zbliża, wiem, że nie wolno mi panikować. Muszę wziąć inhalator i wciągnąć ustami powietrze razem z lekiem. Po dwóch, trzech takich wdechach przestaje mnie ściskać. Trochę odpoczywam i mogę wrócić do zajęć.

Lekarze nie wiedzą dokładnie, co jest przyczyną astmy. Częściej zapadają na nią dzieci z rodzin, w których ta choroba już się pojawiała, a więc do pewnego stopnia skłonność do niej jest dziedziczna. Wiadomo, że można zapobiegać atakom lub nie dopuszczać do ich nasilenia, jeśli regularnie stosuje się przepisane leki i postępuje zgodnie z zaleceniami lekarza.

Astma - objawy choroby

Astma to inaczej dychawica oskrzelowa. Dosłownie oznacza trudności w oddychaniu. Dawniej sądzono, że są one wynikiem wyłącznie zwężenia (obturacji) dróg oddechowych. Mięśnie gładkie oskrzeli i oskrzelików kurczą się, powodując zmniejszenie przepływu powietrza. Dzisiaj wiadomo, że to nie sam skurcz, ale zapalna choroba dróg oddechowych odgrywa najważniejszą rolę w pojawianiu się objawów astmy. Można więc powiedzieć, że astma jest specyficznym zapaleniem oskrzeli, któremu towarzyszy ich znaczny skurcz. Ten skurcz, czyli atak astmy, najczęściej następuje po zetknięciu się z alergenem, czyli pyłkami roślin, roztoczami, sierścią zwierząt czy niektórymi pokarmami, np. mlekiem. Wtedy mówi się o astmie oskrzelowej alergicznej. Z kolei atak tzw. astmy oskrzelowej nieswoistej może być wywołany niemal przez wszystko: intensywny zapach, gwałtowną zmianę temperatury, wzięcie aspiryny, dym papierosowy, infekcję, wysiłek fizyczny czy emocje, choćby głośny śmiech. Atak astmy za każdym razem może wyglądać nieco inaczej. Zwykle dziecko nie ma gorączki (chyba że temperatura towarzyszy jakiejś istniejącej już infekcji), jest mu duszno, czuje, jakby obręcz zaciskała się wokół jego klatki piersiowej. Jego wydech się wydłuża, a kaszel staje się suchy, „szczekający". Jeśli mama lub tata przyłożą ucho do jego klatki piersiowej, usłyszą świsty przede wszystkim w czasie wydechu. Dziecko walczy o powietrze, jest więc przerażone. Mówi urywanymi zdaniami. Atak może trwać nawet kilka godzin. Pod koniec dziecko odkrztusza śluzowatą wydzielinę (wyjątkiem są najmłodsi, którzy w ogóle nie odkrztuszają). Gdy poda się odpowiednie leki, objawy szybko ustępują. Jeśli dziecko nie jest właściwie leczone i rodzice nie pilnują, by przestrzegało zaleceń lekarza, może mieć nawet kilka ataków astmy w ciągu roku. Duszność bez wysiłku, trudności z mówieniem, zasinienie skóry palców rąk i skóry wokół ust, zaburzenia tętna, szybkie ruchy klatki piersiowej - świadczą o ciężkim napadzie astmy. Może dojść do niewydolności oddechowej, która zagraża życiu. Trzeba szybko podać dziecku leki i wezwać lekarza.

Życie z astmą

Jeżeli dziecko choruje na astmę, alergolog lub pulmonolog dobierze terapię. Rodzice powinni usunąć wszystko, co może uczulać, np. grube kotary i dywany - jeśli uczulają roztocze, kwitnące rośliny - jeśli alergenami są ich pyłki, mleko - gdy ataki wywołuje nabiał. Czasem trzeba oddać w dobre ręce pieska lub kotka. Warto też się pokusić o szczepionkę odczulającą, o ile lekarz stwierdzi, że nie zaszkodzi to dziecku. Specjalista może natomiast zlecić leki, które:

  • rozkurczają oskrzela i przerywają napad - beta-2-mimetyki, teofilinę i jej pochodne, preparaty przeciwcholinergiczne;
  • zapobiegają napadom astmy - są to przeciwzapalne kortykosteroidy, kromoglikan i nedokromil oraz leki modyfikujące leukotrieny.

Można je stosować przez wiele lat. Do niedawna dzieci brały sterydy w tabletkach. Teraz są to preparaty do wdychania przez inhalator. Dzięki temu dawki są nawet kilkanaście razy mniejsze, a skutki uboczne (np. tycie) zminimalizowane. Nie trzeba więc bać się nowoczesnych leków sterydowych. Po zażyciu leku dziecko powinno przepłukać usta wodą. To chroni przed grzybicą jamy ustnej.

Diagnoza astmy

Lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu z rodzicami i zbadaniu dziecka, u którego podejrzewa astmę, często zleca wykonanie mu dodatkowych badań - są to:

  • gazometria - określenie stężenia tlenu i dwutlenku węgla we krwi. Ułatwia podjęcie decyzji o sposobie leczenia.
  • spirometria - polega na wdmuchiwaniu powietrza przez ustnik do specjalnego urządzenia. Pozwala na ocenę zaawansowania astmy.
  • badanie krwi na obecność krwinek kwasochłonnych, tzw. eozynofili - jeśli jest ich więcej niż 250-400 w milimetrze sześć. krwi, to jeden z dowodów potwierdzających astmę. Zmniejszenie ilości tych krwinek świadczy o prawidłowym leczeniu dziecka, głównie sterydami.
  • badanie plwociny - przy astmie jest w niej dużo eozynofili oraz obecne są tzw. kryształy Charcota-Leydena.
  • rtg. klatki piersiowej  - może wykazać różne zmiany w zależności od tego, jak ciężki przebieg ma choroba.
  • identyfikację alergenu - polega na przeprowadzeniu testów skórnych (potwierdzeniem uczulenia jest zaczerwienienie i obrzęk w miejscu naniesienia alergenu), testów RAST (w surowicy pobranej krwi oznacza się swoiste przeciwciała IgE przeciw konkretnym alergenom) oraz wziewnych testów prowokacyjnych z alergenem (dziecko wdycha kolejne substancje, które mogą je uczulać, a osoba przeprowadzająca test ocenia, na co najbardziej reagują oskrzela).

Astma [wideo]

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Purestock

Aktualizacja: 18.03.2015

Komentarze (1 - 10 z 26)
basia, 22.10.2016 21.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy można uzyskać jakieś namiary od pani na tego lekarza bo moje dziecko też jak choruje to wszyscy lekarze tylko antybiotyk? Pozdrawiam
 
Agnieszka, 01.10.2015 15.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W przypadku astmy czy zapalenia oskrzeli leczenie warto wspomagać inhalacjami. Za pomocą inhalacji dostarczamy lek dokładnie tam, gdzie jest potrzebny. Dobry inhalator to koszt około 150zł, a dostajemy profesjonalny sprzęt, który pozwala regulować wielkość cząsteczki mgiełki i 5 letnią gwarancję.
 
lakimi, 31.07.2015 12.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja odkryłam że te wszystkie zapalenia oskrzeli były winą nieleczonej alergii i astmy oskrzelowej. Kochani, nie dawajcie się zwodzić lekarzom i róbcie badania, nawet prywatnie. Po co faszerować się antybiotykami? Nieleczona astma to nic dobrego.
 
kitkit, 22.02.2015 00.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moja córka na zapalenie oskrzeli w grudniu dostała antybiotyk i sterydy wziewne - nebbud i berodual. w stycziu znów kolejna infekcja i znów antybiotyk. teraz znów kaszle - dostała na razie syrop i mam nadzieję, że da radę, bo to taki prawie antybiotyk.
 
Agnieszka, 10.02.2014 14.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój syn (2,5 roku) robi inhalację 2 razy dziennie sterydem Seretide 125. Proszę o pomoc w kwestii reakcji organizmu na ten lek.
 
dawid lat8, 17.04.2013 17.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ej ja uwielbiam psy i nie oddam w dobre rence
 
milka, 16.01.2012 18.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam 7letnią córeczkę,od 2lat choruje na astmę oskrzelową,duszności u niej występują często,ok.3razy w roku trafia do szpitala,uczęszczam z nią do pulmonologa lecz nie widzę jakiejkolwiek poprawy,w związku z jej chorobą dużo opuszcza godzin lekcyjnych.proszę mi pomóc bo nie wie co czynić
 
KasiaK, 19.07.2010 14.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jednak stwierdzenie astmy u malego dziecka nie jest takie proste jak by się moglo wydawac. Wyglądało tak jak pogarszające się przeziębienia, kaszel, zapalenia oskrzeli, pluc. Dziecko dostawalo coraz to nowe antybiotyki, dzis wiem, ze to pogarszalo jeszcze jego stan. Teraz kiedy w koncu postawiono wlasciwa diagnoze, syn jest leczony na astme Monkastą to sytuacja troche się uspokoila. Nie choruje tak czesto, przynjamniej nie czesciej niż rowesnicy. na takie sprawy trzeba być wyczulonym, nie isc tylko po najproszej linii.
 
asia , 12.02.2010 20.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mieszkamy w walii,moj 3letni synek od amy 3tyg.zycia choruje na wlasnie taki duszacy kaszel.Straszne to jest,jego meczarnie i noce bezzsenne,bo nasluchuje czy nadal oddycha.Podaje mu salbutamol 2.5ml do nebulizatora,plus tabletki sterydowe.a od jutra zaczynamy kuracje sterydami wdychanymi z nebulizatora.Zobaczymy moze podziala.Trzymajcie kciuki
 
gabi, 02.10.2009 14.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój syn jak byl mlodsz/teraz ma 10 lat/tez czesto chorowal.Lekarka przychodzila,przepisywala antybiotyki i tak w kolko az ktoregos roku znalazl sie w szpitalu.Po szpitalu skontaktowalam sie z inna lekarka,ktora \byla przeciwnikiem antybiotykow i ona go z tego wyciagnela.Jak przedtem byl chory co 2 miesiace i antybiotyk,bo lekarka stwierdzala zapalenie oskrzeli to teraz choruje raz na 1.5 roku .Ja tez od paru lat/od 5/korzystalam z uslug lekarki,ktora na zwykle przeziebienie dawala mi antybiotyki.Od wczoraj mam goraczke,bo zaziebilam sie od klimatyzacji,ale nie zamierzam brac antybiotykow,mam juz ich dosyc..Tak mysle,ze czeste zapalenia oskrzeli pojawiaja sie,gdy jestesmy wyjalowieni antybiotykami.
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
SWĘDZĄCA POKRZYWKA: przyczyny, objawy i leczenie pokrzywki SWĘDZĄCA POKRZYWKA: przyczyny, objawy i leczenie pokrzywki

Pokrzywka daje dokuczliwe objawy, takie jak swędzenie skóry, czerwone bąble, opuchlizna i obrzęki....

więcej

217

Uczulenie (alergia) na słońce: przyczyny, objawy i leczenie alergii słonecznej Uczulenie (alergia) na słońce: przyczyny, objawy i leczenie alergii słonecznej

Uczulenie (alergia) na słońce to schorzenie, na które każdego lata skarży się wiele osób. Do jej...

więcej

177

Uczulenie na JAD MESZEK. Jak się objawia alergia na jad meszek?

Alergia na jad meszek jest jedną z popularniejszych alergii na jad owadów. Podczas ukąszenia meszki...

więcej

155

ALERGIA SKÓRNA: jak walczyć z uczuleniem ALERGIA SKÓRNA: jak walczyć z uczuleniem

Swędzi cię skóra, masz krostki, czerwone plamy... Alergię skórną może wywołać nie tylko płyn do...

więcej

137

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Plamienia i krwawienia są najczęstszym powikłaniem wszystkich tabletek antykoncepcyjnych. Nie ma sposobu, aby ich uniknąć, ani badań, których wyniki pozwoliłyby wybrać taki preparat, przy którym...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.