Kaszel mokry czy suchy. Jak rozpoznać i jak leczyć?

2020-01-26 21:11 Anna Ławniczak

Kaszel mokry czy kaszel suchy? Jak rozpoznać, czy masz mokry kaszel, czy suchy? Rozróżnienie, jaki rodzaj kaszlu się rozwinął w organizmie ma duże znaczenie, ponieważ inaczej leczy się kaszel suchy, a inaczej kaszel mokry.

Jak rozpoznać kaszel mokry i suchy? Rozróżnienie, czy mamy kaszel mokry, czy suchy ma duże znaczenie. Przede wszystkim decyduje o wyborze lekarstw.

Kaszel suchy oznacza bowiem początek infekcji lub alergię, astmę, a nawet reakcję na niektóre leki. Wymaga podawania leków przeciwkaszlowych lub antyalergicznych.

Kaszel mokry natomiast jest prawie zawsze sygnałem infekcji, od banalnych przeziębień po poważne zakażenia. Wymaga podania leków wykrztuśnych, a niekiedy antybiotyków. 

Spis treści:

 1. Jak rozpoznać kaszel mokry?
 2. Jak leczyć kaszel mokry?
 3. Jak rozpoznać kaszel suchy?
 4. Jak leczyć kaszel suchy?

Jak rozpoznać kaszel mokry?

Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego? Kaszel mokry jest głębszy, o nieco bulgoczącym dźwięku niż suchy.

Kaszel mokry, nazywany inaczej produktywnym, charakteryzuje też obecność wydzieliny, którą odkrztuszamy, kaszląc. Jest lepka, gęsta, biała lub żółtawa. Taka ropna wydzielina podczas kaszlu mokrego świadczy o obecności infekcji.

Mokry kaszel jest naszym sojusznikiem w zwalczaniu zakażenia, bo dzięki niemu z gardła, krtani i tchawicy, czy też oskrzeli i płuc usuwana jest tworząca się tam podczas procesu zapalnego wydzielina wraz z żywymi i martwymi drobnoustrojami, które wywołały chorobę.

Jak leczyć kaszel mokry?

Aby go wyleczyć, trzeba wspomagać stosując środki mukolityczne, czyli preparaty rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej usunięcie. Warto też stosować leki na kaszel o działaniu wykrztuśnym, stymulujące oczyszczanie się dróg oddechowych.

Skutecznym i naturalnym sposobem na kaszel jest syrop z cebuli, który działa antybakteryjnie i wykrztuśnie, a także rożnego rodzaju inhalacje (np. z olejku eukaliptusa). W leczeniu kaszlu mokrego sprawdza się oklepywanie pleców.

Na kaszel mokry nie podaje się leków hamujących odruch kaszlu, aby nie zatrzymywać wydzieliny w drogach oddechowych.

Kaszel zakłóca Ci plany?
Sandoz - ACC optima

Autor: Sandoz

materiał partnera

Przejmij kontrolę z ACC!
ACC działa podwójnie na przyczynę kaszlu1:

 • Rozcina gęsty śluz oraz
 • Rozrzedza wydzielinę

ACC łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego2-5, działa bezpośrednio na śluz znajdujący się w drogach oddechowych, sprawiając, że staje się on rzadszy, mniej lepki i łatwiej jest go usunąć z układu oddechowego.6,7

 1. ChPL ACC
 2. Gawrońska A. N-acetylocysteina – dobry lek mukolityczny. Świat Farmacji 2010, XI
 3. Blicharska E. Acetylocysteina – mukolityk bez tajemnic. Śiwat Farmacji 2010, XI
 4. Lemke TL , David A. Williams Foye’s Principles of Medicinal Chemistry 7th
 5. Car H. Leki mukolityczne - znane działania, nowe efekty ALERGOLOGIA, PULMONOLOGIA, CHOROBY INFEKCYJNE WIEKU DZIECIECEGO Vol 17 No 1 2009
 6. Viscosity of sputum by the end of treatment had decreased from 35.3±10 to 23.7±6 ns2/m2, adhesion from 46.8±6.7 to 30.9±5.2 n/m2. Data from an investigation into the effectiveness of acetylcysteine (ACC® 200 granules for the preparation of solution) for 20 patients with acute pneumonia or chronic bronchitis (average age 55 years). Adapted from Clinical Pharmacology and Treatment 1997; 6: 29-30.
 7. Sadowska AM et al. Role of N-acetylcysteine in the management of COPD. Therapeutics and Clinical Risk Management 2006: 2; 3–18.

Przeczytaj również:

Kaszel u dziecka - rodzaje i leczenie

Kaszel w ciąży - jak sobie radzić z kaszlem w ciąży?

Jak rozpoznać kaszel suchy?

Suchy kaszel wywołuje inne odczucia niż z mokry. Przy suchym kaszlu charakterystyczne jest uczucie drażnienia w tchawicy - jakby głęboko w gardle tkwiło łaskoczące piórko. Powoduje to ataki duszącego kaszlu lub ustawiczne pokasływanie.

Kaszel suchy jest męczący brzmi jak poszczekiwanie i nie powoduje odkrztuszania wydzieliny. Suchy kaszel charakterystyczny jest dla początków infekcji, np. przeziębienia, ale może także być sygnałem alergii czy astmy (zwłaszcza wtedy, gdy ataki suchego kaszlu budzą nas w nocy).

Przyczyna suchego kaszlu może leżeć też poza układem oddechowym. Suchy kaszel pojawia się przy niewydolności serca, może też powstawać w reakcji na niektóre z przyjmowanych leków, np. niektórych leków na nadciśnienie.

Jak leczyć kaszel suchy?

Jeśli suchy kaszel jest symptomem infekcji, zazwyczaj po 2-3 dnia samoistnie zmienia się w mokry kaszel. Zanim to się stanie, można podać syrop na kaszel suchy, przyspieszający pojawienie się wydzieliny i zmianę kaszlu na mokry. 

Uporczywy kaszel suchy złagodzą też leki hamujące odruch kaszlu. Sprawdzają się zwłaszcza w nocy - napady suchego kaszlu zakłócają sen

Kaszel suchy i mokry - jak z nim walczyć?

ACC® Optima, 600 mg, tabletki musujące, ACC® Optima Active, 600 mg, proszek doustny w saszetce. Skład: 1 tabletka musująca ACC Optima zawiera 600 mg acetylocysteiny, 70 mg laktozy i 139 mg sodu. 1 saszetka ACC Optima Active zawiera 600 mg acetylocysteiny, 0,5 mg aspartamu, ok. 493 mg sorbitolu i 200 mg ksylitolu. Wskazania ACC Optima: lek rozrzedzający wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiający jej odkrztuszanie u pacjentów z zapaleniem oskrzeli związanym z przeziębieniem. ACC Optima Active: leczenie sekretolityczne w ostrych i przewlekłych chorobach oskrzeli i płuc, gdy konieczne jest zmniejszenie lepkości wydzieliny oskrzelowej w celu ułatwienia odkrztuszania u dorosłych. Przeciwwskazania ACC Optima: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku, czynna choroba wrzodowa, ostry stan astmatyczny. Nie stosować u dzieci <14 lat. ACC Optima Active: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku. Nie stosować u dzieci <2 lat.Podmiot odpowiedzialny Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria.
Informacja o leku dostępna w Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
klon
|

Praktyka czyni mistrza. Przy pierwszej chorobie dziecka byłam bardzo zestresowana. Teraz mam już dziecko uczęszczające do szkoły, co oznacza, że infekcji przeżyłam co najmniej kilka. Jak dla mnie trzeba stosować sprawdzone leki, o działaniu przeciwzapalnym. Jeśli kaszel jest mokry , najlepszym rozwianiem będą nebulizacje i syrop, ułatwiający odkrztuszanie.

maja
|

witam szukam porady dziecko kaszle mi juz od swiat przed swiętami byłysmyu lekarza po raz pierwszy kazala podawac syropki po swietach poszłysmy drugi raz dostała klabax przez tydz dzis poszlam z nią znów na kontrol i znowu klabax jeszcze cztery dni zeby sie doleczyla podobno płuca i oskrzela czyste wiec s kad te odkasływanie zwłaszcza wieczorami

Padme
|

Ja mam zawsze w apteczce syrop uniwersalny, np. herbapect, zamawiam najczęściej stosowane lekarsta zawsze w trochę wiekszej ilości na waptece (lepiej sie opłaca) - w przypadku kaszlu i przeziebienia liczy się szybka reakacja, więc lepiej miec jakies środki pod ręka.

hipcia
|

Najczęściej występuje u nas kaszel mokry - tak przynajmniej diagnozują lekarze i dlatego podaję syrop, który działa nie tylko łagodząco, ale też przeciwzapalnie, więc choroba nie atakuje dolnych dróg oddechowych.

Ilona
|

A nie łatwiej podawać syrop na jedno i drugie? U siebie jeszcze dam radę rozpoznać, ale u dziecka już gorzej.

belka
|

Lekarz mi tłumaczył, że jak kaszel jest mokry, to bardzo ważne, żeby od razu przy pierwszych objawach zacząć podawać syrop przeciwzapalny, który będzie nie tylko łagodził objawy, ale leczył przyczynę, czyli stan zapalny.

gość
|

ja zawsze najpierw miałam katar a potem kaszel i to zawsze mokry, kończyło się bardzo szybko zapaleniem oskrzeli. Dopiero po odczuleniu donosowo polyvacinnum mam spokój. Laryngolog zalecił mi aby powtórzyć odczulanie teraz w sierpniu przed sezonem grypowym.

ELiza
|

Pod warunkiem, ze po tych lekach odklepiesz dziecko. Inaczej "zalejesz" mu płuca i będzie gorzej. Tutaj o tym piszą http://chcesztowiedziec.blo...

Marita
|

U nas akurat drosetux, a jeśli chodzi o rozpoznawanie rodzaju kaszlu u dziecka, to bardzo pomógł mi artykuł na Familie. Może się komuś przyda, polecam http://zdrowie.familie.pl/a.... :)

lovja
|

kiedyś pediatra mojego dziecka powiedział mi jedną ważną zasadę, której się trzymam,zarówno jeśli chodzi o kaszel dzieciaków, jak i mój. Kaszel suchy - hamować. Kaszel mokry - usuwać/pomagać się pozbyć i odkrztusić. Generalnie przez cały czas trwania kaszlu stosujemy inhalacje, na suchy podaję dzieciakom sinecod, do tego nawilżanie śluzówki - herbata z sokiem malinowym, woda z miodem.