Kaszel mokry czy suchy. Jak rozpoznać i jak leczyć?

2022-11-25 14:59

Kaszel mokry czy kaszel suchy? Jak rozpoznać, czy masz mokry kaszel, czy suchy? Rozróżnienie, jaki rodzaj kaszlu się rozwinął w organizmie ma duże znaczenie, ponieważ inaczej leczy się kaszel suchy, a inaczej kaszel mokry.

Kaszel mokry czy suchy. Jak rozpoznać i jak leczyć?
Autor: Getty Images Kaszel mokry czy suchy. Jak rozpoznać i jak leczyć?

Spis treści

  1. Jak rozpoznać kaszel mokry?
  2. Jak leczyć kaszel mokry?
  3. Jak rozpoznać kaszel suchy?
  4. Jak leczyć kaszel suchy?
  5. Kaszel suchy i mokry - jak z nim walczyć?

Jak rozpoznać kaszel mokry i suchy? Rozróżnienie, czy mamy kaszel mokry, czy kaszel suchy ma duże znaczenie. Przede wszystkim decyduje o wyborze lekarstw.

Kaszel suchy oznacza bowiem początek infekcji lub alergię, astmę, a nawet reakcję na niektóre leki. Wymaga podawania leków przeciwkaszlowych lub antyalergicznych.

Kaszel mokry natomiast jest prawie zawsze sygnałem infekcji, od banalnych przeziębień po poważne zakażenia. Wymaga podania leków wykrztuśnych, a niekiedy antybiotyków. 

Jak rozpoznać kaszel mokry?

Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego? Kaszel mokry jest głębszy, o nieco bulgoczącym dźwięku niż suchy.

Kaszel mokry, nazywany inaczej produktywnym, charakteryzuje też obecność wydzieliny, którą odkrztuszamy, kaszląc. Jest lepka, gęsta, biała lub żółtawa. Taka ropna wydzielina podczas kaszlu mokrego świadczy o obecności infekcji.

Mokry kaszel jest naszym sojusznikiem w zwalczaniu zakażenia, bo dzięki niemu z gardła, krtani i tchawicy, czy też oskrzeli i płuc usuwana jest tworząca się tam podczas procesu zapalnego wydzielina wraz z żywymi i martwymi drobnoustrojami, które wywołały chorobę.

Jak leczyć kaszel mokry?

Aby go wyleczyć, trzeba wspomagać stosując środki mukolityczne, czyli preparaty o działaniu wykrztuśnym oraz często przeciwzapalnym. Warto też stosować leki na kaszel o działaniu wykrztuśnym, stymulujące oczyszczanie się dróg oddechowych.

Skutecznym i naturalnym sposobem na kaszel jest syrop z cebuli, który działa antybakteryjnie i wykrztuśnie, a także różnego rodzaju inhalacje (np. z olejku eukaliptusa). W leczeniu kaszlu mokrego sprawdza się oklepywanie pleców.

Na kaszel mokry nie podaje się leków hamujących odruch kaszlu, aby nie zatrzymywać wydzieliny w drogach oddechowych.

Jak rozpoznać kaszel suchy?

Suchy kaszel wywołuje inne odczucia niż z mokry. Przy suchym kaszlu charakterystyczne jest uczucie drażnienia w tchawicy - jakby głęboko w gardle tkwiło łaskoczące piórko. Powoduje to ataki duszącego kaszlu lub ustawiczne pokasływanie.

Kaszel suchy jest męczący brzmi jak poszczekiwanie i nie powoduje odkrztuszania wydzieliny. Suchy kaszel charakterystyczny jest dla początków infekcji, np. przeziębienia, ale może także być sygnałem alergii czy astmy (zwłaszcza wtedy, gdy ataki suchego kaszlu budzą nas w nocy).

Przyczyna suchego kaszlu może leżeć też poza układem oddechowym. Suchy kaszel pojawia się przy niewydolności serca, może też powstawać w reakcji na niektóre z przyjmowanych leków, np. niektórych leków na nadciśnienie.

Jak leczyć kaszel suchy?

Jeśli suchy kaszel jest symptomem infekcji, zazwyczaj po 2-3 dnia samoistnie zmienia się w mokry kaszel. Zanim to się stanie, można podać syrop na kaszel suchy, przyspieszający pojawienie się wydzieliny i zmianę kaszlu na mokry. 

Uporczywy kaszel suchy złagodzą też leki hamujące odruch kaszlu. Sprawdzają się zwłaszcza w nocy - napady suchego kaszlu zakłócają sen.

Przeczytaj również:

Kaszel suchy i mokry - jak z nim walczyć?

Kaszel suchy i mokry. Jak z nim walczyć?