Jak rozpoznać ospę wietrzną u dziecka? Objawy i leczenie ospy u dzieci

14 komentarze
Autor: Agnieszka Paculanka

Ospa wietrzna u dzieci zwykle ma łagodny przebieg. Najczęściej chorują przedszkolaki. Czy można dziecko zaszczepić przeciwko ospie wietrznej? Jak wygląda wysypka przy wietrznej ospie i czy pomaga ona rozpoznać tę chorobę zakaźną? Objawy i leczenie ospy wietrznej u dzieci.

Ospa wietrzna u dzieci nazywana bywa również wiatrówką, bo wirus ospy - herpeswirus VZV (Varicella Zoster Virus) przenoszony jest drogą kropelkową, a także przez wiatr na odległość kilkudziesięciu metrów. Dziecko zaraża się ospą wietrzną drogą kropelkową przez kontakt z osobą chorą na ospę lub półpasiec. Ospa wietrzna to choroba, która niezwykle długo rozwija się w organizmie. Ospa ujawnia się zwykle po dwóch-trzech tygodniach od zakażenia.

Ospa wietrzna u dzieci: objawy

Objawy ospy wietrznej u dziecka pojawiają się do dwóch tygodni od kontaktu z osobą chorą. Zanim na ciele dziecka pojawi się wysypka, zwykle czuje się ono źle przez kilka dni, a początkowe objawy mogą wskazywać na przeziębienie. Dziecko może mieć gorączkę (370C-400C), marudzić, mieć katar. Wysypka przy ospie wietrznej najpierw pojawia się zwykle na tułowiu, by z czasem rozprzestrzenić się na całe ciało - krostki pojawiają się również w nosie czy w buzi. Początkowo wysypka przybiera postać czerwonych, rozlanych plam, by dość szybko zmienić się w wypukłe krostki wypełnione płynem surowiczym.

Ospa wietrzna: wysypka

  • nie używaj Pudrodermu – choć początkowo łagodzi on świąd, to zasychając ściąga skórę i sprawia ból a poza tym pod nim mogą rozwijać się bakterie, co jest najprostszą drogą do powikłań - zamiast tego smaruj pęcherzyki gencjaną
  • obetnij dziecku paznokcie, myj mu często ręce, a na noc, szczególnie młodszemu dziecku, zakładaj bawełniane rękawiczki
  • kąp dziecko codziennie przez kilka minut w delikatnym roztworze nadmanganu potasu (woda powinna mieć jasnoróżowy kolor)
  • nie trzyj skóry dziecka ani gąbką, ani ręcznikiem, a jedynie osusz ją delikatnie
  • jeśli dziecko ma wysypkę w okolicach intymnych, przygotuj nasiadówkę w ciepłej wodzie z dodatkiem rumianku
  • podawaj dziecku dużo napojów, jednak ze względu na pęcherzyki, które najprawdopodobniej pojawią się w buzi zrezygnuj z kwaśnych napojów i herbatek
  • bardzo często wysypka w buzi odbiera dziecku apetyt – sprawdzają się wtedy pokarmy płynne i w postaci papek, ale zasada jest taka sama jak  przy napojach – nic kwaśnego i drażniącego

Ospa wietrzna u dzieci: leczenie

Leczenie ospy wietrznej polega na obniżaniu gorączki i łagodzeniu świądu. Lekarz może zapisać dziecku leki przeciwhistaminowe oraz uspokajające, żeby mogło przespać noc. Tylko w wyjątkowych przypadkach podaje się leki antywirusowe lub immunoglobulinę.

Ospa wietrzna u dzieci: powikłania

Ospy wietrznej nie należy lekceważyć, bo powikłania zawsze są groźne. U dzieci najczęstszymi powikłaniami mogą być: ropne zakażenie skóry, róża i ropowica, zapalenie płuc i półpasiec oraz powikłania obejmujące ośrodkowy układ nerwowy m. in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Ospa wietrzna u dzieci: szczepienie

Dziecko można zaszczepić przeciw ospie wietrznej. Pierwszą dawkę szczepionki dziecko może otrzymać przed 9. miesiącem życia (do 12 roku życia), a po ukończeniu 13 lat powinno otrzymać dwie dawki szczepionki w odstępie minimum 6 tygodni. Szczepionka przeciw ospie wykazuje bardzo wysoką skuteczność, jednak nie jest uwzględniona w obowiązkowym kalendarzu szczepień. Jednak zdaniem wielu lekarzy przejście ospy w dzieciństwie tak naprawdę nadal jest chyba najlepszym rozwiązaniem, gdyż daje całkowitą odporność na zakażenie wirusem, który ją wywołuje.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Ospa wietrzna - choroba wieku dziecięcego

Ospa wietrzna - choroba wieku dziecięcego

Ospa wietrzna u niemowląt. Objawy i leczenie ospy wietrznej u niemowląt

Ospa wietrzna u niemowląt. Objawy i leczenie ospy wietrznej u niemowląt

Ospa wietrzna u dorosłych: objawy, leczenie, powikłania ospy u dorosłych

Ospa wietrzna u dorosłych: objawy, leczenie, powikłania ospy u dorosłych

Ospa wietrzna w ciąży. Jakie zagrożenia dla matki i płodu niesie ze sobą ospa wietrzna w ciąży?

Ospa wietrzna w ciąży. Jakie zagrożenia dla matki i płodu niesie ze sobą ospa wietrzna w ciąży?

Zdjęcia:

Aktualizacja: 05.01.2017

Komentarze (1 - 10 z 14)
Koko, 26.02.2017 11.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
słuchajcie a ile dni krosty wychodzą i pojawiają si na skórze ?
 
Aga, 28.01.2017 01.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hmmm... 370-400 stopni to raczej nie możliwe ;) Warto by było poprawić błąd :)
 
Ewa, 12.12.2016 12.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam pytanie, po ile dniach krosty zaczynają znikać?
 
Monic, 30.11.2015 19.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przy ospie podaje się tylko paracetamol to berdzo ważne lekarz powinien o tym informować pozdrawiam
 
BIGA, 09.11.2015 14.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
TO MOZNA DZIECKO KAPAC JAK MA OSPE
 
BIGA, 09.11.2015 14.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
TO MOZNA DZIECKO KAPAC JAK OSPE
 
Beata, 25.07.2015 21.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Właśnie przerabiamy ospę z moim synkiem i na szczęście już finiszujemy.Co mogę doradzić to faktycznie pryskanie octaniseptem niezwykle skuteczne,i fenistil,a dodatkowo 3xdziennie neosine przeciwwirusowy syrop.niecałe 2 tyg,a po wysypce prawie ani śladu.
 
MONIKA, 01.07.2015 13.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam smarowanie octeniseptem, mycie 3 razy dziennie mydłem szarym oraz częsta zmiany odzieży, pidżamki, pościeli i ręcznika.:)
 
zuff, 03.04.2015 21.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dobrze napisali, ten pudroderm to paskudztwo, czubek krostki zasycha co boli, a wokół robi się gorzej czerwona, odstawiłam po jednym dniu i było lepiej. Kąpiel w roztworze nadmanganianu w ciepłej ( nie gorącej wodzie) i często zmieniać ubranie na czyste. U córki po trzech dniach już nie wychodziły nowe krostki i wszystko się ładnie goi. Na swedzenie używałam fenistil maść.
 
iza , 24.02.2015 17.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tez mi lekarz tym kazał psikać a coś jeszcze przepisał , bo mi właśnie czterolatka zachorowała
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak rozpoznać ospę wietrzną u dziecka? Objawy i leczenie ospy u dzieci Jak rozpoznać ospę wietrzną u dziecka? Objawy i leczenie ospy u dzieci

Ospa wietrzna u dzieci zwykle ma łagodny przebieg. Najczęściej chorują przedszkolaki. Czy można...

więcej

64

Wysypka u dziecka –  przyczyny wysypki, objawy, leczenie Wysypka u dziecka – przyczyny wysypki, objawy, leczenie

Wysypka u niemowlaka może przyjmować różną postać - mogą to być rozmaite krostki, plamki i grudki....

więcej

62

Odra u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie i powikłania Odra u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie i powikłania

Odra to choroba zakaźna wieku dziecięcego, wywoływana przez Measles virus. Najczęściej na odrę...

więcej

57

ŚWINKA - objawy, leczenie, powikłania ŚWINKA - objawy, leczenie, powikłania

Świnka czyli nagminne zapalenie przyusznic, dziecięca choroba zakaźna, na ogół nie jest groźna....

więcej

56

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie pisze Pani, czy coś w ostatnim czasie zmieniło się u Pani w życiu, może pojawił się jakiś stres, który może powodować problemy z mową albo np. korygowała sobie Pani uzębienie, co też ma...

Na temat tego, co to oznacza i jakie leki powinna Pani stosować, powinna Pani rozmawiać wyłącznie z lekarzem prowadzącym. Zespół policystycznych jajników należy leczyć, ale nie można go wyleczyć....

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.