Czy można wybrać płeć dziecka? Sposoby na urodzenie chłopca lub dziewczynki

Konsultant: prof. dr hab. Sławomir Wołczyński, specjalista ginekolog położnik
21 komentarze
Autor: Agnieszka Roszkowska

Nie ma stuprocentowej, potwierdzonej naukowo metody na urodzenie chłopca lub dziewczynki. Ale istnieją sposoby planowania płci dziecka, które możecie wypróbować, by zwiększyć na to szanse. Pamiętaj jednak, że te metody nie dają gwarancji, a jedynie zwiększają prawdopodobieństwo urodzenia dziecka wybranej płci.

Płeć dziecka zależy od tego, czy komórkę jajową (która ma zawsze chromosom X) zapłodni plemnik z chromosomem X (wtedy urodzi się dziewczynka) czy Y (będzie chłopiec). Natura urządziła to sprawiedliwie - jednych i drugich plemników jest mniej więcej tyle samo. Dlatego na świecie rodzi się prawie tyle samo chłopców co dziewczynek (100:105). Równowaga ta zostaje zaburzona, gdy w sprawy te ingeruje człowiek, czego przykładem są Chiny - tam, z powodów społecznych (gorsza pozycja kobiet) na 100 dziewczynek rodzi się obecnie 118 chłopców (w wyniku aborcji płodów żeńskich). Dlatego "majstrowanie" przy płci dziecka budzi uzasadnione wątpliwości i w niektórych krajach jest prawnie zabronione. Za jedynie uzasadniony powód do takiej ingerencji wielu uważa wskazania medyczne, czyli sytuacje, gdy dziecku określonej płci grozi poważna choroba (np. hemofilia czy dystrofia mięśniowa Duchenne'a, które ujawniają się tylko u chłopców). Jeśli chcecie tylko zrównoważyć proporcje w swojej rodzinie, bo np. macie już 3 synów, możecie spróbować opisanych tutaj metod planowania płci dziecka, pamiętając jednak, by nie traktować tego śmiertelnie poważnie. Z dwóch powodów: bo w razie niepowodzenia (tzn. gdy urodzi się czwarty syn) mogą pojawić się trudności z zaakceptowaniem i pokochaniem dziecka, ale przede wszystkim dlatego, że właściwie żadna z tych metod nie jest poparta dowodami naukowymi.

Planowanie płci dziecka: dieta

Zacząć możecie od sposobu najprostszego, a więc od… jadłospisu. Uważa się bowiem, że dieta słona sprzyja poczęciu chłopca, a słodka – dziewczynki. Nie do końca chodzi jednak o sól i cukier. Rodzice, którzy pragną syna, powinni jeść dużo produktów zawierających sód i potas, a jeśli chcą mieć córeczkę - polecana jest dieta bogata w wapń i magnez (co konkretnie należy jeść – patrz ramka). Dietę trzeba rozpocząć co najmniej 6 tygodni przed zapłodnieniem. Ale uważajcie, by nie przesadzić: stosowanie zwłaszcza słonej diety zbyt długo może źle wpłynąć na zdrowie, np. powodując nadciśnienie. Według badań przeprowadzonych kilka lat temu w RPA, ważną rolę odgrywa też kofeina: panie pijące przynajmniej dwie kawy dziennie rodziły synów trzy razy częściej niż te, które kawy nie piły.

Planowanie płci dziecka: metoda owulacyjna

Ta bardzo popularna metoda opiera się na odkryciu, że plemniki "męskie" różnią się od plemników "żeńskich". Te pierwsze są mniejsze i szybsze, ale mniej odporne i krócej żyją, natomiast żeńskie są większe, wolniej się poruszają, ale są bardziej odporne na kwaśne środowisko w pochwie i dlatego mogą przetrwać dłużej w drogach rodnych. Odkrycia tego dokonał amerykański ginekolog dr Landrum B. Shettles, toteż metoda ta zwana jest też metodą Shettlesa. A polega ona na tym, by stosunek seksualny, podczas którego ma dojść do poczęcia, odbyć w ściśle określonym momencie cyklu. Aby w ogóle doszło do zapłodnienia, plemnik musi połączyć się z komórką jajową kobiety. Komórka jajowa jest uwalniana z jajnika tylko jeden raz w ciągu cyklu (jest to tzw. owulacja) i żyje około 24 godzin. A zatem jeśli chcecie mieć chłopca, należy odbyć stosunek w momencie jak najbliższym owulacji - w ciągu kilku godzin przed nią lub tuż po niej, bo plemniki "męskie" są szybsze i pierwsze dotrą do gotowego na zapłodnienie jaja. Jeśli zaś wolicie córeczkę, lepiej kochać się 1 lub 2 dni przed owulacją - wtedy jest szansa, że zanim jajeczko będzie gotowe do zapłodnienia, słabsze plemniki Y (męskie) w dużej części już wyginą, a przetrwają bardziej odporne plemniki X - i na świat przyjdzie dziewczynka. Aby metoda ta była skuteczna, trzeba umieć precyzyjnie określać czas owulacji. Można to robić, obserwując śluz (podczas jajeczkowania jest przezroczysty i rozciągliwy), codziennie mierząc temperaturę ciała (od chwili owulacji wzrasta o 3-4 kreski) albo stosując proste w obsłudze testy owulacyjne (do kupienia w aptece). Skuteczność metody Shettlesa wynosi 75-80 proc.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Dieta "na dziewczynkę"

  • Co jeść? Przetwory mleczne (oprócz słonych serów), jogurty, jaja, ryż, potrawy mączne, gruboziarniste kasze, figi, migdały, niesolone orzechy, marchew, fasolę, cebulę, paprykę. Raz dziennie - słodycze, zwłaszcza czekoladę i miód.
  • Co pić? Mleko, koktajle mleczne, kakao, wodę niskosodową.
  • Czego unikać? Soli i słonych potraw.

Dieta "na chłopczyka"

  • Co jeść? Potrawy słone, mięso, solone wędliny, ryby, ryż, makaron, białe pieczywo, sucharki, warzywa (oprócz wymienionych w diecie "na dziewczynkę") - zwłaszcza pomidory i ziemniaki, banany, daktyle, pestki słonecznika, oleje, margarynę.
  • Co pić? Wodę o dużej zawartości sodu, herbatę, kawę, coca-colę (umiarkowanie).
  • Czego unikać? Mleka, ciast i ciastek zawierających mleko, skorupiaków, chleba pełnoziarnistego, czekolady i orzechów.

Planowanie płci dziecka: metoda Selnas

Francuski biolog Patrick Schoun twierdzi, że plemniki męskie i żeńskie mają różny potencjał elektryczny - plemniki Y są naładowane dodatnio, a X - ujemnie. Potencjał komórki jajowej jest zaś zmienny: przez 60-70 dni w roku - ujemny, przez 60-70 dni – dodatni, a w pozostałe dni - nie ma ładunku elektrycznego. Na tej podstawie opracowano metodę polaryzacji (tzw. metoda Selnas): kiedy jajo jest naładowane ujemnie, przyciąga plemniki „męskie” i wówczas może być spłodzony tylko chłopiec, a gdy jajo naładowane jest dodatnio, przyciąga plemniki gwarantujące poczęcie dziewczynki. Dla kobiety chcącej skorzystać z tej metody opracowuje się indywidualny kalendarz cyklów polaryzacji, czyli okresów, które sprzyjają poczęciu dziecka określonej płci. Kalendarz wyznacza się na podstawie indywidualnych danych, m.in. daty urodzenia, grupy krwi, daty pierwszej miesiączki i przebiegu cyklów menstruacyjnych. Z metody można skorzystać on-line, wystarczy na stronie internetowej wypełnić formularz, podając swoje dane. Kalendarz na 12 miesięcy (dla jednej płci) kosztuje 299 euro. Zwolennicy metody twierdzą, że jej skuteczność wynosi około 90 procent.

Planowanie płci dziecka: selekcja plemników

Najpewniejszym sposobem na to, by jajeczko zapłodnił plemnik określonego rodzaju, jest rozdzielenie plemników X od plemników Y i wprowadzenie takiego spreparowanego nasienia do dróg rodnych kobiety. Najpierw robiono to tak, że odwirowywano plemniki X od Y, wykorzystując różnice w ich wielkości i ciężarze. Jest to jednak sposób zawodny - skuteczność wynosi zaledwie około 70 procent. Od kilku lat amerykańska firma MicroSort sortuje plemniki, wykorzystując tzw. cytometr przepływowy. To urządzenie, które analizuje po kolei wszystkie plemniki i dzieli je - ze względu na różnicę masy DNA - na lżejsze (Y) i cięższe (X). Według danych firmy, skuteczność w przypadku narodzin dziewczynek wynosi 92 procent, a w przypadku chłopców - 81 procent. Jest to na razie metoda eksperymentalna, a jej koszt to 4-6 tys. dolarów. W Polsce żadna z metod selekcji plemników nie jest dostępna.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 15.12.2015

Komentarze (1 - 10 z 21)
?, 19.03.2017 00.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziwna sprawa ja jestem kawalerem a nie mogę kobiety poznać?? nawet na żywo wszystkie prawie są zajęte albo wydane i o czym tu mówić.Powiem jedno w moim wieku parę osób nie znajdzie miłości tej drugiej połówki co z tego że mam pracę ale czy to ma jakieś znaczenie a jestem wieku 30 lat? to będzie ciekawe.
 
sysia, 06.12.2014 21.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
synus mamusi a corunia tatunia i ma sie w tym duzo na rzeczy ja wole core jako pierwsza a potem synus rzecz jasna.W planowaniu plci powiedzmy ze sobie radze ale nasz organizm to jedna wileka niewiadomowa
 
Tomek, 05.11.2014 00.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja myślałem że to będzie w marketach do kupienia lub jest w połowie lat 90-tych, a tu się okazuje że lekarz walczy z pacjentem na zardzewiałe noże, kobietom brakuje psychiatry, mężczyznom dwóch uzbrojonych, a większości ich pieniędzy. Przecież to trzeba działać, a nie głosować w burdelu i szczuć męża psychicznym lub uzbrojonym transwestytą. Ja myślałem że te metody to ksiądz będzie nawet uprawiał na plebani z in vitro na czele. Dla ludzi nie ma naturalnej metody poczęcia oprócz in vitro i klonowania. Wiecie kiedyś więcej piło się jaboli, a teraz kwasów i lakierów do paznokci i dzieci wyglądają jakby je ktoś wysmarkał na ulice i wtedy nic tylko z krzyżem na sejm. Dajcie spokój, kto ukradł ten kraj?
 
Mama synka, 04.05.2014 19.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja jak usłyszałam na usg, że to chłopiec popłakałam się z radości :) Choć wiem, że najważniejsze żeby dziecko było zdrowe, a co do wartości człowieka to Twoja wartość wyrażona w tym co napisałaś jest raczej ujemna ;p
 
MP3, 03.02.2014 02.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
http://populationpyramid.net/pl/swiat/1995/ Taka mala notka potwierdzajaca cala nedze intelektualna autorki tego zenujacego pseudoartykulu
 
MP3, 02.02.2014 19.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W zyciu nie widzialem takiego pseudonaukowego belkotu jaki stworzyla chora wyobraznia tej podrzednej pismaczki raczej powinna zajac sie fantastyka :) W kazdym kraju od poczatku prowadzenia danych statystycznych ZAWSZE rodziło się więcej chłopców. Tyle w temacie. Oczywiscie w malych grupach badawczych typu osiedle obraz moze byc przeklamany na korzysc dziewczynek jednak przy duzej grupie badawczej jak panstwo (lub nawet duze miasto) powiedzmy zawsze rodzi sie wiecej dziewczynek. Wystarczy spojrzec na strukture demograficzna kazdego kraju zawsze i wszedzie jest wiecej chlopakow wsrod noworodkow (nie liczac pewnie jakis ingerencji ludzkich pokroju Herodota ). tendencja ta utrzymuje sie chyba do 40 roku zycia gdzie wzrasta smiertelnosc mezczyzn i nastepuje przewaga kobiet nad mezczynzami. Takze wojny zmieniaja strukture demograficzna jeszcze bardziej na korzysc kobiet. Ale z checia przeczytam jakis przykladd panstwa gdzie rodzi sie wiecej dziewczynek. Rok moze byc dowolny. Wiec droga autorko tego pseudonaukowego belkotu moze nas oswiecisz w jakim panstwie rodzi sie wiecej dziewczynek nawet rok sobie wybierz.
 
karla , 04.01.2014 21.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
estera co za bzdury piszesz
 
ela, 19.11.2013 19.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja też mam dwóch kochanych synów i marzy mi się córa - może do trzech razy ?/ Słyszałam też o separacji plemników ale chyba nie u nas w Polsce.
 
Ewcia...., 19.11.2013 15.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam dwóch cudownych synów...wiadomo marzy mi się też córeczka ale nigdy w życiu nie posunęłabym się do sformułowania że dziewczynki są bardziej wartościowe... kompletna bzdura wszystkie dzieci są na tyle wartościowe na ile kochane są przez rodziców
 
estera, 21.10.2013 12.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Lepiej mieć córkę niż syna bo córki są dużo dużo bardziej wartościowe
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Gdy chcesz zostać mamą, czyli fakty i mity o planowaniu ciąży Gdy chcesz zostać mamą, czyli fakty i mity o planowaniu ciąży

Wokół planowania ciąży narosło wiele mitów. Mówi się o tym, jak powinno wyglądać ciało kobiety...

więcej

139

Jakie badania kontrolne wykonać przed i w czasie ciąży? Jakie badania kontrolne wykonać przed i w czasie ciąży?

Przed zajściem w ciążę warto wykonać wszystkie niezbędne badania, które mają znaczenie dla...

więcej

90

Po trzydziestce nie jest za późno na CIĄŻĘ Po trzydziestce nie jest za późno na CIĄŻĘ

Nasłuchałaś się niepokojących rzeczy o “późnym” macierzyństwie? Czas oddzielić...

więcej

88

Progesteron, LH, FSH i prolaktyna - hormony niezbędne do zajścia w ciążę Progesteron, LH, FSH i prolaktyna - hormony niezbędne do zajścia w ciążę

Do zapłodnienia potrzebne jest nie tylko jajeczko i plemnik. Muszą współgrać ze sobą cztery...

więcej

80

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Plamienia i krwawienia są najczęstszym powikłaniem wszystkich tabletek antykoncepcyjnych. Nie ma sposobu, aby ich uniknąć, ani badań, których wyniki pozwoliłyby wybrać taki preparat, przy którym...

Tak, jest możliwe, aby dziecko miało grupę krwi Rh-, jeżeli rodzice mają grupę RH+.

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.