Kolka nerkowa – przyczyny, objawy i leczenie

2020-07-30 9:29 Materiał sponsorowany

Kolka nerkowa to pierwszy, charakterystyczny objaw kamicy nerkowej. Przy napadzie kolki nerkowej pojawia się jeden z silniejszych bólów, którego nie są w stanie złagodzić tradycyjne leki przeciwbólowe. Jakie są przyczyny kolki nerkowej? Jak rozpoznać jej objawy? Jak przebiega jej leczenie? Jak zapobiec kolejnym napadom?

Kolka nerkowa – przyczyny, objawy i leczenie
Autor: thinkstockphotos.com

Kolka nerkowa pojawia się, gdy następuje nagły wzrost ciśnienia w górnych drogach moczowych, wywołany zalegającym i wzbierającym moczem. Stan ten jest konsekwencją zatkania moczowodu przez kamień moczowy.

Spis treści

  1. Kolka nerkowa –  objawy
  2. Kolka nerkowa – pierwsza pomoc, diagnostyka i leczenie
  3. Kolka nerkowa – czy można jej zapobiec?

Kolka nerkowa –  objawy

Objawem kolki nerkowej jest nagły, bardzo silny, ostry ból. Jest on umiejscowiony w okolicy nerki (lędźwiowej), skąd promieniuje ku dołowi w kierunku pęcherza, cewki i zewnętrznej powierzchni uda. Objawami towarzyszącymi są:

W przypadku dłuższej blokady odpływu moczu, jeśli współistnieje zakażenie i stan zapalny w drogach moczowych, może wystąpić także wzrost ciśnienia tętniczego krwi i gorączka.

Kolka nerkowa – pierwsza pomoc, diagnostyka i leczenie

Przy napadzie kolki nerkowej należy sięgnąć po tabletki przeciwbólowe i leki rozkurczowe, które wspomogą wydalenie złogu, a do bolącej nerki przyłożyć poduszkę elektryczną lub termofor. Należy także starać się chodzić, aby umożliwić kamieniowi przemieszczanie się moczowodem w dół do pęcherza.

Przy napadzie kolki nerkowej lekarz powinien zlecić badanie moczu i RTG układu moczowego. Celem leczenia jest zapobieganie powstawaniu nowych kamieni i powiększaniu się istniejących. Gdy kolka ustąpi samoistnie (chory wydala zalegający złóg), leczenie nie jest konieczne. Należy jednak zaznaczyć, że wydalanie kamieni nerkowych to bardzo bolesny proces.

Jeśli pacjent zmaga się z kamieniami, których samoistne odejście nie jest możliwe, a przy których istnieje zakażanie, konieczna może być operacja.

Kolka nerkowa – czy można jej zapobiec?

Aby zapobiec nawrotowi kolki nerkowej, należy przestrzegać zasad diety przy kamicy nerkowej - przyjmować minimum 2 l płynów dziennie, głównie pod postacią wody mineralnej, ograniczyć spożycie produktów bogatych w sól, szczawiany i fosforany.

Czytaj też: