Cystografia - RTG pęcherza moczowego

Cystografia to radiologiczne badanie pęcherza moczowego, wykonywane z użyciem kontrastu. RTG pęcherza moczowego pozwala wykryć nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu i ewentualne zmiany w jego budowie. Jakie są wskazania do cystografii? Jak się do niej przygotować? Jak przebiega badanie?

Cystografia to badanie pęcherza moczowego, wykonywane z użyciem promieni rentgenowskich i kontrastu. RTG pęcherza moczowego pozwala ocenić wielkość i kształt pęcherza. Dostarcza także informacji na temat nieprawidłowości w funkcjonowaniu pęcherza moczowego.

Cystografia - wskazania do badania

Wskazaniem do przeprowadzenia cystografii są:

Badania nie wykonuje się u osób uczulonych na środek cieniujący, w przypadku ostrego zakażenie układu moczowego i ciąży.

Cystografia - jak się przygotować?

Tuż przed badaniem należy opróżnić pęcherz.

Cystografia - na czym polega?

Pacjenta kładzie się na wznak na stole aparatu rentgenowskiego. Następnie do pęcherza moczowego zostaje wprowadzony cewnik, przez który wstrzykuje się środek cieniujący do momentu, gdy pacjent poczuje silne parcia na pęcherz (oznacza to, że pęcherz został dobrze wypełniony). Następnie wykonuje się zdjęcia RTG pęcherza, często w kilku pozycjach ciała i projekcjach. Cewnik zostaje usunięty z pęcherza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Katarzyna
|

Mielismy to badanie 21.03.2016. Tzn corka miala. Znieczulenie daja tylko przy zakladaniu cewnika. Pozniej juz samo badanie jest calkowicie bezbolesne. Jedyny minus dziecko nie moze sie ruszac a badanie trwa okolo 20 minut. Moja corka 17 miesieczna akurat grzecznie lezala ale plakala bo nie wiedziala co sie dzieje. Ale dzieki temu ze lezala praktycznie bez ruchu to badanie trwalo 10 minut.
Naprawde nie jest to straszne badanie.

do stasia4
|

Znieczulenie przy RTG pęcherza moczowego? Chyba nie, bo jest napisane, że gdy pacjent poczuje parcie na pęcherz, to wyciąga się cewnik. Ale dzieci to chyba jakieś środki na uspokojenie dostają.

stasia4
|

czy znieczulają przy tym badaniu??? moja córcia przecież nie pozwoli sobie na takie badanie. trzeba będzie robić to na siłe:(

Paweł
|

Niedługo będę miał cystografie przyznam że nawet się boję proszę o odpisanie mam 13 lat lecz mimo to troszkę się cykam czy mam się czego bać ?