Cystoskopia - wziernikowanie pęcherza moczowego. Na czym polega to badanie?

Cystoskopia to badanie pęcherza moczowego polegające na wzrokowej ocenie błony śluzowej wyścielającej pęcherz moczowy za pomocą wziernika zwanego cystoskopem. Wziernikowanie pęcherza pomocne jest w diagnostyce chorób dróg moczowych.

Cystoskopia - wziernikowanie pęcherza moczowego. Na czym polega to badanie?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Cystoskopia: wskazania
  2. Cystoskopia - jak wykonuje się to badanie pęcherza moczowego?

Cystoskopia najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym w warunkach szpitalnych, trwa około 5-10 minut. Przeprowadza się je za pomocą wziernika zwanego cystoskopem, który ma średnicę zbliżoną do średnicy długopisu. Są dwa rodzaje cystoskopów: giętkie i sztywne.

Cystoskopia: wskazania

Na konieczność wykonania cystoskopii mogą wskazywać:

  • krwiomocz
  • kamica moczowa
  • wady rozwojowe cewki moczowej i pęcherza
  • dolegliwości ze strony układu moczowego, które nie poddają się leczeniu lub pojawiły się po operacji w obrębie miednicy

Cystoskopię wykonuje się również regularnie po usunięciu nowotworów np. brodawczaka pęcherza moczowego. Poza tym cystoskopia pozwala ocenić początkowy odcinek moczowodów.

Cystoskopia - jak wykonuje się to badanie pęcherza moczowego?

Wziernikowanie za pomocą giętkiego cystoskopu stosuje się zazwyczaj w celu wykrycia przyczyny objawów ze strony dróg moczowych, takich jak krwiomocz. Czasem zamiast ogólnego znieczulenia do cewki moczowej podaje się żel o działaniu miejscowo znieczulającym. Następnie przez cewkę moczową lekarz wprowadza cystoskop do pęcherza moczowego. Ogląda dokładnie jego wnętrze, czasem także pobiera do analizy fragmenty tkanki (biopsja).

Cystoskopia pozwala też usuwać niektóre guzy pęcherza, czy kruszyć i usuwać kamienie znajdujące się w pęcherzu moczowym (to tzw. cystolitotomia).

Cystoskopia z użyciem giętkiego endoskopu trwa jedynie kilka minut i najczęściej nie wymaga pozostania na noc w szpitalu. W przypadku konieczności wykonania dalszych badań lub zabiegu może okazać się konieczne wykonanie cystoskopii przy pomocy sztywnego wziernika.

Po badaniu pęcherza moczowego cystoskopem można odczuwać pewien dyskomfort przy oddawaniu moczu. Należy pić duże ilości płynów. Aby uniknąć infekcji układu moczowego, lekarz przepisuje antybiotyk.

Badanie za pomocą sztywnego cystoskopu przeprowadza się w celu stwierdzenia obecność kamieni, guzów lub innych patologicznych zmian. W czasie tego badania można jednocześnie wykonać wiele drobnych zabiegów, takich jak biopsja czy niszczenie nieprawidłowej tkanki przy użyciu ciepła (tzw. diatermia). Badanie za pomocą sztywnego cytoskopu także można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym.