CYSTOGRAFIA MIKCYJNA (CUM) to badanie pęcherza moczowego

Cystografia mikcyjna, inaczej cystouretrografia mikcyjna, to badanie pęcherza moczowego. Jego wykonanie jest wskazane m.in. u osób, które zmagają się z nietrzymaniem moczu, a także u dzieci, które moczą się w nocy. Jakie są jeszcze wskazania do cystografii mikcyjnej? Na czym ona polega? Jakie są powikłania po badaniu?

CYSTOGRAFIA MIKCYJNA (CUM) to badanie pęcherza moczowego
Autor: Thinkstockphotos.com Cystografia mikcyjna , inaczej cystouretrografia mikcyjna, to  badanie pęcherza moczowego .

Spis treści

  1. Cystografia mikcyjna - wskazania do badania
  2. Cystografia mikcyjna - przeciwwskazania do badania
  3. Cystografia mikcyjna - przygotowanie do badania
  4. Cystografia mikcyjna - na czym polega?
  5. Cystografia mikcyjna - powikłania
  6. Cystografia mikcyjna - interpretacja wyników

Cystografia mikcyjna, inaczej cystouretrografia mikcyjna lub CUM, to inwazyjne badanie pęcherza moczowego i cewki moczowej, z wykorzystaniem promieni rentgenowskich i kontrastu, które jest wykonywane w czasie oddawania moczu. Pozawala ono ocenić funkcjonowanie pęcherza moczowego.

Cystografia mikcyjna - wskazania do badania

Wskazaniem do badania jest podejrzenie wad wrodzonych układu moczowego. Wykonuje się je także w przypadku zaburzeń w oddawaniu moczu, które mogą być spowodowane m.in. przez złogi w drogach moczowych, uchyłki lub guzy pęcherza, a także urazy pęcherza lub cewki moczowej. Badanie powinno być wykonane także u osób zmagających się z nietrzymaniem moczu, moczeniem nocnym (zwykle dzieci), a także z nawracającymi zakażeniami układu moczowego. Cystografię mikcyjną wykonuje się również w przypadku podejrzenia wstecznego odpływu moczu z pęcherza do jednego lub obu moczowodów. Badanie wskazane jest także przed przeszczepem nerki.

Cystografia mikcyjna - przeciwwskazania do badania

Podstawowym przeciwwskazaniem do badania są ostre zakażenia układu moczowego. Cystografii mikcyjnej nie można wykonywać także u kobiet w ciąży (przed badaniem lepiej wykonać test ciążowy) i u osób uczulonych na środek cieniujący (ze względu na ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego).

Cystografia mikcyjna - przygotowanie do badania

Na ok. godzinę przed badaniem pacjent powinien wypić ok. pół litra płynów (najlepiej wody mineralnej), a bezpośrednio przed jego rozpoczęciem opróżnić pęcherz.

Cystografia mikcyjna - na czym polega?

Pacjenta kładzie się na wznak na stole aparatu rentgenowskiego. Pierwszym etapem badania jest cewnikowanie pęcherza moczowego, czyli wprowadzenie do pęcherza cewnika. Następnie wstrzykuje się do niego środek cieniujący, który podaje się do chwili, gdy pacjent zgłasza uczucie silnego parcia na pęcherz (oznacza to, że jest on dobrze wypełniony). Następnie pacjent otrzymuje polecenie, aby opróżnił pęcherz (cały czas leżąc na stole do badania). W trakcie mikcji lekarz wykonuje serię zdjęć RTG pęcherza moczowego (tzw. cystogramy). Po zakończeniu badania cewnik zostaje usunięty.

Cystografia mikcyjna - powikłania

Po badaniu przez kilka dni pacjent może się skarżyć na częstomocz i lekkie pieczenie w trakcie mikcji. Może także zauważyć różowawe zabarwienie moczu. Są to następstwa podrażnienia cewki moczowej i pęcherza.

Ważne

Cystografia mikcyjna - powikłaniem mogą być infekcje układu moczowego

Powikłania po badaniu mogą być bardziej poważne. Może bowiem dojść do urazu cewki moczowej lub pęcherza, a także do zakażenie układu moczowego. Jeśli po badaniu pojawią się objawy, takie jak gorączka, poważne problemy z oddawaniem moczu, utrzymujący się krwiomocz lub skrzepy w moczu, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ świadczą one o toczącej się infekcji.

Cystografia mikcyjna - interpretacja wyników

Jeśli w trakcie opróżniania pęcherza w moczowodzie pojawi się środek cieniujący, oznacza to, że dochodzi do odpływu moczu z pęcherza do jednego lub obu moczowodów (tzw. odpływ wsteczny). Z kolei obecność środka cieniującego na zdjęciu wykonanym po mikcji oznacza, że mocz nie wypływa swobodnie przez cewkę moczową i pęcherz nie opróżnia się całkowicie.