Czy filodendron jest trujący?

2018-11-27 9:05

Filodendron często mylony jest z monsterą. Jego pielęgnacja jest dość prosta, dlatego filodendron jest jedną z najczęściej wybieranych roślin doniczkowych. Czy filodendron jest trujący? Dowiedz się, jakie są odmiany filodendrona oraz sprawdź, jaka jest jego cena.

Filodendron - uprawa i pielęgnacja. Czy filodendron jest trujący?
Autor: Getty images Na świecie istnieje blisko 700 gatunków filodendrona.

Spis treści

 1. Filodendron - jak wygląda?
 2. Filodendron - gatunki i odmiany
 3. Filodendron - pielęgnacja
 4. Filodendron - czy jest trujący?
 5. Filodendron - cena

Filodendron (Philodendron Schott) to rodzaj roślin z rodziny obrazkowatych (Araceae). Naturalnie występuje w lasach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Obejmuje ponad 700 gatunków. Filodendrony w Polsce najczęściej uprawiane są jako rośliny doniczkowe.

Filodendron - jak wygląda?

Cechą charakterystyczną filodendronów są duże, zielone liście. Ogonki liściowe mogą być różnej wielkości. Osiągają od 0,5 do 140 cm długości i od 0,1 do 22 cm średnicy (w zależności od gatunku).

Wiele gatunków i odmian filodendronów osiąga olbrzymie rozmiary.

Zależny od gatunku jest także wygląd blaszek liściowych. Mogą być one m.in. lancetowate, jajowate, równowąskie, eliptyczne, sercowate, oszczepowate, strzałkowate, skrzypcowate, do trój- do pięciolistkowych, wachlarzowatopalczaste itd.

Osiągają długość od 5 do nawet 165 cm i od 1 do 107 cm szerokości. Mogą być zarówno matowe, jak i błyszczące, a nawet welwetowe.

Filodendrony mogą wypuszczać także kwiaty. Są one dość nietypowe - kwiatostan ma kształt kolby. Filodendrony w warunkach domowych kwitną jednak bardzo rzadko.

Filodendron - gatunki i odmiany

Na świecie istnieje blisko 700 odmian filodendronów. Do najpopularniejszych należą:

 • filodendron pnący
 • filodendron pierzasty
 • filodendron czerwieniejący - 'Pink princess'
 • filodendron wytworny
 • filodendron postrzępiony
 • filodendron ciemnozłoty
 • filodendron dwuskrzydłolistny
 • filodendron 'Xanadu'
 • i wiele innych

Niektóre gatunki filodendronów są łudząco podobne do roślin z gatunku monstera.

Filodendron - pielęgnacja

Filodendrony nie są trudne w uprawie i pielęgnacji. Bardzo dobrze znoszą warunki panujące w mieszkaniu.

Należy jednak pamiętać, że filodendrony nie lubią bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi. Nie powinno się zatem trzymać ich na parapetach lub w miejscach dużego nasłonecznienia. Najlepiej rosną w półcieniu, w temperaturze 18-22 stopni Celsjusza.

Filodendrony potrzebują podłoża torfowego lub znormalizowanej ziemi o pH 5-6.5. Należy je podlewać w umiarkowanych ilościach, nieco oszczędniej w okresie letnim.

Rozmnażanie filodendronów nie jest trudne. Wystarczy przycięte pędy (lub odkłady) ukorzenić w wodzie. Po wyrośnięciu korzonków, należy posadzić je w ziemi.

Warto wiedzieć

Najczęstszą chorobą filodendronów jest antraknoza, która objawia się plamami na liściach. Rośliny te narażone są także na szkodniki, takie jak przędziorek, mszyce, tarczniki lub chmielowce).

Filodendron - czy jest trujący?

Filodendrony zawierają 0.7% szczawianu wapnia. Posiadają także 5-alkilorezorcynę i 5 alkenylorezorcynę, która jest silnie uczulająca. W przypadku długiego kontaktu z człowiekiem może wywołać dermatozę.

Filodendrony wytwarzają substancje drażniące śluzówkę, dlatego powinny być trzymane z dala od zwierząt i dzieci.

Spożycie rośliny przez człowieka powoduje:

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Filodendrony są również śmiertelnie niebezpieczne dla zwierząt, a zwłaszcza dla kotów.

Spożycie powoduje podrażnienie błon śluzowych, a nawet zaburzenie funkcjonowania nerek. W razie zatrucia, zwierzę należy jak najszybciej zawieźć do weterynarza.

Warto wiedzieć

Filodendrony oczyszczają powietrze i usuwają z niego szkodliwe substancje chemiczne.

Filodendron - cena

Filodendrony można zakupić zarówno w stacjonarnych sklepach ogrodniczych, jak i sklepach internetowych.

Ceny filodendronów zależą przede wszystkim od ich gatunku i wielkości rośliny.

Niewielkie filodendrony kosztują w granicach kilkudziesięciu złotych, natomiast duże okazy sięgają nawet kilkuset złotych.

Przeczytaj też:

O autorze
Weronika Rumińska
Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji redaktorsko-wydawniczej na Uniwersytecie Warszawskim. Zainteresowania związane z pracą redaktora rozwijała już w trakcie studiów magisterskich, czynnie współpracując z serwisem Poradnikzdrowie.pl na ścieżce redaktorskiej i social mediów. Prywatnie miłośniczka dobrego kryminału oraz jeździectwa.