Rośliny uczulające. Jakie rośliny najczęściej uczulają?

2019-04-10 13:54

Rośliny uczulające uprzykrzają życie alergikom. Osoby uczulone na pyłki roślin powinny wiedzieć, kiedy stężenie alergenów odpowiedzialnych za objawy alergii jest największe. Sprawdź, które rośliny najczęściej uczulają i kiedy można spodziewać się najwyższego stężenia pyłków w powietrzu.

kalendarz alergika
Autor: Photos.com Osoby uczulone na pyłki roślin powinny wiedzieć, kiedy stężenie alergenów odpowiedzialnych za objawy alergii jest największe. W tym celu warto skorzystać z kalendarza pylenia roślin, który dostarcza szczegółowych informacji odnośnie do stężenia pyłków w powietrzu w danym miesiącu.

Spis treści

  1. Rośliny uczulające: trawy
  2. Rośliny uczulające: jesion
  3. Rośliny uczulające: lipa
  4. Rośliny uczulające: leszczyna
  5. Rośliny uczulające: olcha, topola
  6. Rośliny uczulające: brzoza, buk, wierzba
  7. Rośliny uczulające: grab, lebioda

Rośliny uczulające to przede wszystkim trawy i drzewa. Które z nich najsilniej i w jakich okresach uczulają?

Rośliny uczulające: trawy

Katar sienny to jeden z głównych objawów alergii wziewnej. Najczęściej wywołują go pyłki wytwarzane przez trawy, jesion oraz lipę drobnolistną. Główny czas pylenia traw ma miejsce od drugiej połowy maja do pierwszej połowy lipca. To właśnie pyłki traw najczęściej wywołują sezonowe dolegliwości alergiczne w Polsce.

Największe stężenie pyłków traw obserwuje się między 5 a 8 rano, a także od 17 do 19. W tym czasie alergicy powinni w miarę możliwości przebywać w domu.

Rośliny uczulające: jesion

Katar sienny jest reakcją organizmu alergika również na jesion, który należy do rodziny roślin oliwkowatych. Silnie uczulający pyłek jesionu powoduje alergiczny nieżyt nosa oraz spojówek przede wszystkim w krajach basenu Morza Śródziemnego. W naszym kraju notuje się wiele przypadków reakcji krzyżowych między alergenami ligustru oraz oliwki europejskiej.

Rośliny uczulające: lipa

Katar sienny wywołuje również lipa drobnolistna, powszechnie występujące w Polsce drzewo. Lipa ma właściwości lecznicze – napar uzyskany z jej kwiatów znajduje zastosowanie w leczeniu anginy, grypy, zapalenia gardła lub stanów gorączkowych. Nie zmienia to jednak faktu, że pyłki lipy powodują wystąpienie symptomów alergii: kataru siennego, pokrzywki oraz zapalenia spojówek.

Czytaj też

Rośliny uczulające: leszczyna

Dość powszechnym zjawiskiem jest alergia na leszczynę. Osoby uczulone na pyłek leszczyny mogą doświadczać objawów alergii również w okresie pylenia brzozy oraz olchy. Oprócz alergii na pyłki niektórzy alergicy zauważają u siebie symptomy uczulenia na owoce leszczyny, czyli orzechy laskowe.

Rośliny uczulające: olcha, topola

Coraz więcej osób zmaga się również z uczuleniem na kwiaty olchy, mimo iż do niedawna olcha nie była uznawana za drzewo o właściwościach alergennych. Co ciekawe, roślina nie musi mieć właściwości uczulających, by powodować wystąpienie objawów uczuleniowych.

Tak jest w przypadku topoli. Jej pyłki podrażniają błonę śluzową nosa oraz spojówki, ale nie jest to reakcja alergiczna. Typowe symptomy alergii pojawiają się po styczności uczulonej osoby z pyłkami wiązu. Alergik doświadcza świądu, łzawienia oczu, kichania, świszczącego oddechu, bólu głowy oraz zatok.

Rośliny uczulające: brzoza, buk, wierzba

Zapalenie błon śluzowych ma miejsce także po styczności z pyłkami brzozy. Stosunkowo silne reakcje alergiczne są również wynikiem kontaktu z pyłkami buku. Drzewo to pyli najsilniej na początku maja. Warto pamiętać, że pyłki buku mają właściwości rakotwórcze. Inaczej jest w przypadku wierzby – mimo działania alergennego drzewo to ma właściwości lecznicze. W ziołolecznictwie wykorzystuje się również bez czarny, szczaw, pokrzywę oraz babkę zwyczajną.

Rośliny uczulające: grab, lebioda

Niektóre alergie wziewne są dość rzadkie, tak jest w przypadku uczulenia na pyłek grabu. Może się również zdarzyć, że alergia jest dość powszechna, ale jej objawy są niezbyt nasilone, czego przykładem jest uczulenie na komosę białą (lebiodę). Mimo iż lebioda nie wywołuje dotkliwych symptomów alergii, warto jej unikać, gdyż jest to roślina trująca. Wskazane jest także ograniczenie styczności z alternarią – grzybem pleśniowym wykazującym silne działanie alergiczne.

Testy alergiczne: kiedy je zrobić i które wybrać?

Zapoznaj się z kalendarzem pylenia roślin

Alergia czy przeziębienie: jak je odróżnić?