Stomia - co to jest? Kiedy jest konieczna? Jakie problemy może powodować stomia?

2020-08-18 14:15 Anna Ławniczak

Stomia, inaczej stoma lub przetoka, to wyprowadzenie ujścia narządów wewnętrznych przez skórę. Stomię wykonuje się, gdy w wyniku urazu lub choroby uszkodzeniu ulegnie jelito grube, jelito cienkie lub moczowody albo pęcherz. Jakie są rodzaje stomii? Jak wygląda życie ze stomią? Jakie problemy może powodować stomia?

Stomia polega na wprowadzeniu ujścia jelita grubego (kolostomia) lub jelita cienkiego (ileostomia), przez powłoki brzuszne, na zewnątrz brzucha. Do stomii przytwierdza się zmieniany woreczek, do którego odprowadzane są niestrawione resztki pokarmu. Podobnie sprawa wygląda ze stomią urologiczną (urostomia), kiedy przez założony do pęcherza, moczowodów lub bezpośrednio do miedniczek nerkowych cewnik lub wstawkę wykonaną z fragmentu jelita cienkiego mocz wydalany jest przez skórę do specjalnego woreczka.

Spis treści

  1. Kiedy wykonuje się stomię?
  2. Stomia - rodzaje
  3. Czy stomia jest na całe życie?
  4. Jak wygląda życie ze stomią

Kiedy wykonuje się stomię?

Stomię w jelicie trzeba zrobić, gdy niemożliwe staje się wydalanie niestrawionych resztek normalnie, przez odbyt. Do takich sytuacji dochodzi np. w przypadku raka jelita grubego oraz po urazach doznanych np. w wypadkach komunikacyjnych.

Stomię wyłania się także w przypadku chorób zapalnych jelit oraz przy powikłaniach innych operacji w obrębie brzucha. Często wówczas trzeba usunąć lub wyłączyć z działania dużą część jelita grubego. Poza tym gdy operacja wymaga przecięcia ścian jelita, później istnieje zbyt duże niebezpieczeństwo rozejścia się tkanki w miejscu cięcia pod wpływem przesuwających się resztek pokarmowych. Grozi to wylaniem się treści pokarmowej do jamy otrzewnej i infekcją zagrażającą życiu. W takich wypadkach trzeba zrobić sztuczny odbyt, czyli stomię.

Stomia - rodzaje

Zależnie od miejsca jej wytworzenia możemy wyróżnić następujące rodzaje stomii:

  • kolostomia - w jelicie grubym
  • ileostomia - w jelicie cienkim
  • gastrostomia - w żołądku
  • urostomia - w układzie moczowym.

Tę ostatnią wyłania się, gdy z powodu razu, nowotworu czy stanów zapalnych zostaje uszkodzona cewka moczowa, pęcherz lub moczowody.

Czy stomia jest na całe życie?

To zależy od rodzaju uszkodzenia i jego rozmiarów. Często stomię, zarówno jelitową, jak i moczową, wyłania się tylko na pewien czas, np. potrzebny do zagojenia się operowanego jelita czy pęcherza, wyleczenie infekcji oraz zaradzenia powikłaniom pooperacyjnym.

Zdarza się jednak, że stomia pozostaje już do końca życia, bo nie daje się przywrócić dawnych funkcji układu wydalniczego.

Jak wygląda życie ze stomią

Stomik musi używać specjalnych worków, do których odprowadzany jest kał lub mocz. Worki wykonuje się z kilkuwarstwowej folii zgrzewanej za pomocą lasera. Jest to materiał przyjazny dla skóry i pewny. Niebezpieczeństwo pęknięcia woreczka jest znikome.

Woreczki stomijne wyposażone są w filtry węglowe pochłaniające zapachy. Pielęgnacji stomii i posługiwania się sprzętem stomijnym uczą specjalnie przeszkolone pielęgniarki stomijne. Sprzęt stomijny jest refundowany przez NFZ.

Osoba ze stomią może żyć normalnie, udzielać się towarzysko, uprawiać sporty, pływać, uprawiać seks.

Ograniczenia, które nakładają czasem na siebie chorzy, wynikają z przyczyn psychologicznych: trudności w zaakceptowaniu stomii, obawy przed reakcją otoczenia na informację, że mają stomię.

Warto wtedy rozmawiać o swoich problemach z pielęgniarką stomijną, innymi stomikami skupionymi np. w Polskim Towarzystwie Stomijnym Pol-ilko lub z psychologiem.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
żona
|

odejdź od niego i nie marnuj sobie życia i przede wszystkim życia swoich dzieci!!!!!!!!! Życie każdy ma tylko jedno i niech uczy się go szanować!!!!!!!!!A może właśnie to ten twój "pierwszy
'krok bedzie dla niego takim kopniakiem,co otworzy mu oczy i weżmie sie sam w garść!!

groszek
|

Zgadzam się azile... koniecznie Ewa powinna się rozstać z tym "człowiekiem" wykończy Ciebie i całą rodzinę!! biedne dzieciaczki muszą na to patrzeć :( pomyśl czego one się uczą??? na pewno chcesz dla nich jak najlepiej dlatego wymień zamki w mieszkaniu i niech idzie sobie gdzie pieprz rośnie albo się pakuj i uciekaj. Powodzenia

AZILE
|

rozwiedz sie zycie z alkocholikiem niema sensu po co masz byc wykanczana niech zostanie pozostawiony sam sobie a ty wynajmij mieszkanie albo jego wyrzuc to koszmar zycie z takim pijakiem pomocy nigdzie nieuzysakasz musisz pomoc sobie sama spieprzaj o0d takiego alkochiolika ktory cie wykancza i dzieci jak NAJDALEJ niech radzi sobie sam

sss
|

mysle, ze najpewniej szukac pomocy w jakis najblizszych osrodkach, a moze w parafii?

Ewa
|

Moj maz od 5 lat ma stonie jest alkocholikiem zycie z nim jest nie do wytrzymania ,worki pekaja maz sie nie myje wszystko zabrudzone kalem i krwia czuje sie bez karny prosze litosci co mam zrobic gdzie szukac pomocy wyknczy cala rodzine ....odpiszcie prosze o pomoc