KRIOABLACJA - nowoczesna metoda leczenia MIGOTANIA PRZEDSIONKÓW

2012-03-07 12:40 opracowanie redakcja na podstawie materiałów prasowych

Krioablacja jest nowoczesną metodą leczenia migotania przedsionków serca. Podczas zabiegu krioablacji, za pomocą ujemnych temperatur celowo uszkadza się mięsień sercowy w miejscu, które wywołuje arytmię.

Migotanie przedsionków najczęściej leczy się farmakologiczne, choć często nie przynosi ono spodziewanych rezultatów. Stosuje się wówczas ablację przezskórną (wprowadzenie elektrody ablacyjnej do serca i celowe uszkodzenie miejsc będących źródłem arytmii). Ablację przezskórną można wykonywać prądem o wysokiej częstotliwości (ablacja RF) albo z wykorzystaniem niskich temperatur (krioablacja).

Krioablacja jest skuteczna i bezpieczna

Najnowszą metodą ablacji, stosowaną na świecie od kilku lat i dostępną od 2008 r. w Polsce, jest krioablacja (techniki: balonowa i punktowa). Podczas zabiegu lekarz wprowadza poprzez żyłę, najczęściej w okolicy pachwiny, specjalny cewnik do wnętrza serca i kieruje go na punkt odpowiedzialny za powstawanie zaburzeń rytmu. Do wnętrza cewnika wprowadzany jest czynnik chłodzący – podtlenek azotu, który celowo uszkadza obszar odpowiadający za zaburzenia rytmu serca. Miejsce to nie może już przewodzić impulsów elektrycznych, a przez to powodować arytmii.
Metoda ta ma wiele zalet, ablacja punktowa jest do pewnego etapu odwracalna, pozwala specjaliście wykonać próbę i sprawdzić, czy właśnie ta tkanka jest odpowiedzialna za tworzenie arytmii. Lekarz schładza dane miejsce tylko na chwilę, jeśli jest ono niewłaściwe, przerywa proces mrożenia i tkanka ponownie jest w stanie przewodzić impulsy. Taka możliwość ułatwia lekarzowi dokładne określenie miejsca powstawania arytmii i wpływa na bezpieczeństwo procedury. Ten rodzaj krioablacji stosuje się w leczeniu regularnych częstoskurczów  np. w zespole WPW.
- Krioablacja balonowa stosowana w migotaniu przedsionków pozwala jednym mrożeniem odizolować ogniska arytmii znajdujące się najczęściej w żyłach płucnych, czyli naczyniach prowadzących krew z płuc do lewego przedsionka serca. Daje ona najlepsze wyniki u pacjentów z napadową formą migotania przedsionków oraz z typowym układem anatomicznym żył płucnych. Skuteczność odległą krioablacji balonowej w przeciągu 6-12 miesięcy po zabiegu oceniania się od 59 do 86 proc. - mówi prof. Jarosław Kaźmierczak, kierownik Pracowni Elektrofizjologii w Klinice Kardiologii SPSK nr 2 w Szczecinie.
Zabieg trwa 1,5 do 3 godzin w zależności od rodzaju zaburzeń rytmu serca, wykonuje się go najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu pacjent zwykle następnego dnia wychodzi do domu. Po trzech miesiącach lekarz może ocenić, czy zabieg ablacji wyeliminował całkowicie przyczynę migotania przedsionków. Potem pacjent musi pamiętać o wizytach kontrolnych, w pierwszym roku po zabiegu co trzy miesiące, następnie w kolejnych dwóch latach co pół roku. Jeśli zabieg jest skuteczny, pacjent może powrócić do wcześniej wykonywanych czynności, np. aktywności sportowej. Zabieg krioablacji balonowej w leczeniu migotania przedsionków znalazł się na nowej liście procedur refundowanych przez NFZ.

Ważne

Migotanie przedsionków jest najczęściej występującą arytmiąserca u ludzi. Ryzyko jego wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Szacuje się, że w Europie na to schorzenie cierpi ok. 6 mln ludzi. Osoby z migotaniem przedsionków są pięć do siedmiu razy bardziej narażone na udar mózgu. Migotanie przedsionków zwiększa ryzyko powstawania skrzeplin w sercu, ponieważ z powodu drgań przedsionków przepływ krwi nie jest równomierny, co sprzyja tworzeniu skrzeplin. Skrzepliny mogą przedostać się do tętnic mózgowych i spowodować udar.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Arytmiczny
|

Nikt nie podaje jaki jest procent wyleczenia? Jaki jest procent zgonów?
Ja mam zdiagnozowaną arytmię od 2010 roku, leczę się farmakologicznie, biorę XARELTO 20 mg.

adek
|

No ja dostaje migotania po sexie choć nie po każdym

Piotrulek
|

powodem migotanie nie jest palenie lub nie palenie papierosów...są inne poważniejsze powody...

Piotrulek
|

w dniu 9.04.2015 miałem wykonany zabieg krioablacji w ŚCCS w Zabrzu, minęły już 2 tygodnie...już jest ok.

kk
|

Wydaje mi się, że tak. Ja miałem mieć najpierw ablacje normalną, ale okazało się, że ten punkt wywołujący arytmie jest zbyt blisko jakiegoś punktu (albo czegoś w tym stylu) hisa, coś takiego. I niedługo będę miał krioablacje, ponieważ się bali to miejsce atakować.

EM 62 lat 31.12.2014
|

Interesuje mnie, czy jeśli była raz przeprowadzona ablacja prądem w.cz., to - jeśli nie dała efektu - można teraz spróbować kardioablacji.

k..a (55lat)
|

Mam migotanie, a nigdy nie paliłam :(

arla
|

Piszesz bzdury , co ma powiedziec dziecko - mlody chlopak ktory wysilkowo uprawial sport w szkole i w wieku 13 lat rodzina dowiedziala sie ze ma wpw , nie pali prowadzi normalny tryb zycia , tylko zostal pozno zdjagnozowany to wina lekarzy ale jak oni mowia gdzie byli tyle lat rodzice , pokarzcie mi przychodnie lub lekarza rodzinnego ktrory wypisze skierowanie na badania specjalistyczne dla dziecka ktore nigdy nie chorowala ,graniczy z cudem musisz prawie blagac chyba ze!!! trafisz na lekarza z sercem a to sie zdarza zadko :(

jurek
|

to sa skutki palenia tytoniu gdybym o tych skutkach wiedzial 40 lat wczesniej , nigdy bym nie wzial do ust tej trucizny