Choroby przyzębia - objawy, przyczyny, leczenie

2017-07-25 13:08

Choroby przyzębia dzieli się na zapalenia dziąseł oraz zapalenia przyzębia. Zapalenie dziąseł to najwcześniejszy i najłatwiejszy w leczeniu etap choroby przyzębia. Jeśli stan zapalny dziąseł będzie lekceważony, może dojść do zapalenia przyzębia, którego końcowym etapem może być utrata zębów. Jakie są przyczyny i objawy chorób przyzębia? Na czym polega leczenie?

Choroby przyzębia - objawy, przyczyny, leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com Choroby przyzębia - objawy, przyczyny, leczenie

Spis treści

  1. Choroby przyzębia - przyczyny i czynniki ryzyka
  2. Choroby przyzębia - objawy
  3. Choroby przyzębia - leczenie
  4. Choroby przyzębia - jak zapobiegać?
  5. Nieleczone zapalenie dziąseł u kobiety ciężarnej może doprowadzić do poronienia

Zapalenie przyzębia rozwija się na bazie długotrwałego i nieleczonego zapalenia dziąseł. Jest to proces nieodwracalny. Oprócz dziąseł, zmiany chorobowe obejmują kość i więzadła zęba.

Choroby przyzębia to grupa chorób, która swoim zasięgiem obejmuje zespół tkanek otaczających szyjkę i korzeń zęba. W jego skład wchodzi ozębna, wyrostek zębodołowy oraz dziąsło. Przyzębie stanowi aparat odżywiający ząb i umocowujący go w zębodole.

Choroby przyzębia dzieli się na zapalenia dziąseł oraz zapalenia przyzębia. Zapalenie dziąseł to najwcześniejszy i najłatwiejszy w leczeniu etap choroby przyzębia. Jeśli stan zapalny dziąseł będzie lekceważony, może przenieść się na tkanki utrzymujące zęby, czyli na włókna kolagenowe, łączące zęby z kością, jak i na kość go otaczającą. Gdy dojdzie do tego stanu mówimy wtedy o chorobie przyzębia, która jest stanem poważnym. Nie leczona choroba przyzębia doprowadza do zniszczenia tkanek otaczających ząb. Dziąsła cofają się, odsłaniają się szyjki i korzenie zębów. Zęby pozbawione oparcia, zaczynają się ruszać, przemieszczać i na koniec wypadają.

Choroby przyzębia - przyczyny i czynniki ryzyka

Pozostałe przyczyny chorób przyzębia to:

  • bruksizm
  • wady zgryzu
  • nieprawidłowo wykonane wypełnienia i uzupełnienia protetyczne
  • cukrzyca
  • zaburzenia metaboliczne
  • mechaniczne uszkodzenia dziąseł, np. twardym jedzeniem, zbyt mocnym szorowaniem zębów.
  • częste wymioty - oznaczają nadmierną ilość kwasu w ustach, a to prowadzi do wytrawienia błony śluzowej. Powstają głębokie wżery, dziąsła stają się słabe
  • leki podawane chorym na padaczkę, blokery kanału wapniowego, czyli preparaty stosowane przy zwalczaniu chorób układu krążenia, antybiotyki (cefalosporyny)
  • braki witamin – głównie z grupy B i C

Choroba przyzębia dotyka nie tylko ludzi starszych, u których mają wolny przebieg, ale również osób młodych, nawet przed 30. rokiem życia. Wtedy mówimy o postaci agresywnej, w której destrukcja tkanki kostnej może w przeciągu 3 miesięcy sięgnąć  2 mm, co związane jest często z defektem układu odpornościowego pacjenta.

Choroby przyzębia - objawy

Stan zapalny może się rozwinąć już po 3-4 dniach nieusuwania płytki. Wtedy dziąsła stają się:

Pierwszym niepokojącym objawem stanu zapalnego tkanek otaczających zęby jest krwawienie z dziąseł podczas mycia lub  przy badaniu stomatologicznym, w postaci zgłębnikowania rowka dziąsłowego.

  • tkliwe
  • obrzęknięte
  • zaczerwienione
  • skłonne do krwawień dziąsła w trakcie mycia i podczas jedzenia nawet niezbyt twardych pokarmów
  • nadwrażliwość szyjek zębowych na ciepło i zimno
  • suchość, niesmak i brzydki zapach z ust
  • obniżenie się szyjek zębowych
  • rozchwianie zębów

Pacjent na widok krwawiących dziąseł zaczyna słabiej czyścić zęby. Wydaje się, że zaprzestając czyszczenia, pozwolimy wygoić się chorym dziąsłom. Nic gorszego zrobić nie można. Gdy będziemy myć słabiej zęby, błędne koło się zamyka. Powstaje coraz grubsza płytka nazębna, toksyny bakteryjne drażnią dziąsło, dlatego krwawi ono jeszcze bardziej.

Warto wiedzieć

Choroba przyzębia - powikłania

Choroba przyzębia ma wpływ na wiele powikłań ogólnoustrojowych. Może:

  • przyspieszyć rozwój miażdżycy naczyń krwionośnych, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu
  • pogarszać przebieg cukrzycy
  • stymulować rozwój chorób układu oddechowego
  • mówi się nawet o pewnym wpływie onkogennym

Powiązania te związane są głównie z istnieniem kieszonek przyzębnych czyli otwartych źródeł infekcji, a także z produkcją cytokin zapalnych przez organizm w odpowiedzi na bakterie, które są w płytce nazębnej jak i kamieniu nad- i poddziąsłowym.

Choroby przyzębia - leczenie

Jeśli dojdzie do stanu zapalnego dziąseł, należy udać się do stomatologa który najpierw usunie kamień nadziąsłowy, podziąsłowy i usunie płytkę nazębną.

Jeśli dojdzie do zapalenia przydziąseł, w pierwszej kolejności przeprowadza się leczenie przeciwzapalne (podobne jak w przypadku zapalenia dziąseł), usuwające przyczynę choroby. Kolejnym etapem są zabiegi naprawczoregeneracyjne dla uszkodzonych struktur przyzębia, usuwające skutki schorzenia. Do nich zalicza się min. kiretaże, gingiwektomię czy operacje płatowe. Tym wszystkim zajmuje się już lekarz specjalista periodontolog.

Choroby przyzębia - jak zapobiegać?

Należy regularnie odwiedzać lekarza stomatologa, a w razie objawów niepokojących wybrać się do periodontologa - lekarza zajmującego się chorobami przyzębia. Oczywiście, ważna jest również prawidłowa higiena jamy ustnej polegająca na zachowaniu dobrej techniki mycia zębów i używaniu nitek dentystycznych

Konieczne są także zabiegi higienizacyjne przeprowadzane profesjonalnie w gabinetach stomatologicznych, takie jak skaling i piaskowanie.

Ważne

Choroby przyzębia szczególnie groźne dla kobiet w ciąży

Częste spożywanie pokarmów oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i nasilają zmiany próchnicze. Dodatkowo pod koniec trzeciego trymestru pojawia się ciążowe zapalenie dziąseł, które może przejść w bardziej niebezpieczne zapalenie przyzębia. W przebiegu nieleczonych, przewlekłych zapaleń w jamie ustnej może dojść do wysiewu toksyn bakteryjnych do naczyń krwionośnych, które przenoszą się wraz z krwią do płodu. W skrajnych przypadkach uogólnione zakażenie doprowadza do przedwczesnego porodu lub poronienia. Dlatego kobieta w ciąży powinna odwiedzać dentystę.  – Takie wizyty powinny być przynajmniej dwie. Pierwsza tuż na początku ciąży. Ta wizyta ma na celu zbadanie jamy ustnej, ewentualnie przeprowadzenie sanacji czy ekstrakcji zębów, które też można wykonywać w ciąży w określonym czasie. Druga wizyta po okresie 4-6 miesięcy – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Ewa Franczak lekarz dentysta I stopnia stomatologii ogólnej z NZOZ Prima-Dent w Warszawie.

Nieleczone zapalenie dziąseł u kobiety ciężarnej może doprowadzić do poronienia

Specjalizacje medyczne - test wiedzy
Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się:

Źródło: x-news.pl/lifestyle.newseria.pl