Ryzyko zainfekowania płodu opryszczką wargową [Porada eksperta]

2016-12-08 23:18

Obecnie jestem w 5. tygodniu ciąży, kilka dni temu na ustach pojawiła mi się opryszczka. Nie było to po raz pierwszy, opryszczka pojawia mi się na ustach regularnie już od kilkunastu lat. Opinie dotyczące ryzyka zainfekowania płodu, jakie niesie ze sobą ten wirus, są bardzo różne (od informacji, że tylko pierwotne zakażenie w ciąży jest niebezpieczne dla płodu, po opinie, że wtóre zakażenie nie ma żadnego wpływu na płód, jak również i takie, że to jest wirus i zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia i obumarcia płodu). 1) Jakie są możliwe konkretne wady rozwojowe, które mogą wystąpić u płodu, spowodowane wystąpieniem tego wirusa w ciąży? 2) Czy wady te mogą zostać wykryte podczas badania USG i na jakim etapie ciąży? 3) Czy wady te pojawiają się u płodu do określonego etapu rozwoju, czy mogą pojawić się również pod koniec ciąży? 3) Czy są jakieś badania genetyczne, które potwierdzają lub wykluczają ewentualne wady u płodu spowodowane wystąpieniem tego wirusa, np. test Nifty lub inny? Czy są ewentualnie jakieś inne badania, które są w stanie stwierdzić, czy wirus uszkodził płód?

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

1. Zakażenie wirusem opryszczki jaja płodowego ma różne skutki i nie da się ich przewidzieć, od obumarcia zarodka/płodu do braku jakichkolwiek objawów zakażenia. Możliwe są wady, ale nie ma wad charakterystycznych dla tego zakażenia.

2. Widoczne wady mogą zostać wykryte w badaniu USG podczas ciąży, a małe wady, których nie widać i zakażenia narządów, dopiero po urodzeniu. Wady można uwidocznić w każdym badaniu USG. Rutynowo przeprowadza się 3 badania USG w:

  • 11-14 tygodni ciąży
  • 21-26 tygodniu
  • 27-32 tygodniu

Jeśli jednak jest taka potrzeba, to można je wykonać w każdym tygodniu ciąży.

3. Wady rozwojowe zależne są od tego, który narząd rozwija się w momencie zadziałania czynnika teratogennego.

4. Badania genetyczne badają kariotyp, a test Nifty wykrywa jedynie kilka chorób genetycznych i nie ma na nie wpływu zakażenie wirusem opryszczki.

5. Ocena rozwoju płodu jest możliwa jedynie na podstawie badań ultrasonograficznych. Objawy zakażenia wirusem opryszczki obecne są po urodzeniu dziecka.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta