Soda oczyszczona na opryszczkę – czy działa?

2023-07-19 9:07

Opryszczka potrafi uprzykrzać życie, powoduje dyskomfort i szpeci. Dlatego warto pozbyć się jej jak najszybciej, również wykorzystując dostępne sposoby domowe. Jedną z nich jest papka z sody oczyszczonej. Czy zastosowanie sody pomaga w walce z uporczywym "zimnem"?

Soda oczyszczona na opryszczkę – czy działa?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Opryszczka wargowa – skąd się bierze?
  2. Soda oczyszczona na opryszczkę

Opryszczkę wargową, potocznie określaną jako „zimno”, wywołuje wirus Herpes simplex typ 1 - HSV1. Jest wykwitem skórnym pojawiającym się najczęściej w czerwieni wargowej. To problem wielu osób - lekarze szacują, że zarażonych nią jest niemalże 80 proc. społeczeństwa. Zakażenie jest stosunkowo powszechne i dotyka zarówno dzieci, jak i osoby starsze.

Opryszczka na ustach jest schorzeniem uciążliwym i nieestetycznym, a pierwsze jej pojawienie się uznawane jest za najboleśniejsze. Każda osoba, u której chociaż raz wystąpiło "zimno", jest nosicielem tego wirusa już do końca życia.

Opryszczka w ciąży - co robić?

Opryszczka wargowa – skąd się bierze?

Opryszczka przenosi się przez bezpośredni kontakt z błonami śluzowymi i skórą, a także z wydzieliną pęcherzykową lub śliną. Stosunkowo łatwą się nią zarazić poprzez picie z tych samych naczyń czy używanie tych samych sztućców.

Do zarażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z rzeczami osoby będącej nosicielem wirusa - przykładowo w wyniku używania tego samego ręcznika.

Wirus przenosi się podczas pocałunku i dotyku. Jednak równie dobrze opryszczka wargowa może pojawić się w wyniku spadku odporności, osłabienia czy przemęczenia.

Czytaj też: Soda oczyszczona - właściwości i zastosowanie. Leczenie sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona na opryszczkę

Soda oczyszczona najczęściej wykorzystywana jest w leczeniu oparzeń i łagodzeniu stanów zapalnych. Co ciekawe, przyspiesza zasuszanie surowiczych pęcherzy i posiada działanie utleniające. Dzięki temu może posłużyć w leczeniu opryszczki na ustach.

Sodę oczyszczoną należy zalać kilkoma kroplami letniej wody, tak by powstała papka. Następnie tak przygotowane smarowidło nakładamy na zimno, tak często, jak to tylko możliwe – najlepiej kilka lub kilkanaście razy w ciągu dnia.

Miksturę z sody oczyszczonej bez obaw można stosować w leczeniu opryszczki na ustach.

Sonda
Jak często masz opryszczkę?