Spadek beta HCG we wczesnej ciąży [Porada eksperta]

2018-05-31 20:33 Barbara Grzechocińska

Współżyliśmy 23 marca, teoretycznie 3 dni przed dniami płodnymi, o czym dowiedziałem się po fakcie. Kiedy się rozstaliśmy, nagle dostałem wiadomość, że ona jest w ciąży i wysłała mi 3 testy ciążowe z bardzo wyraźnymi dwoma paskami, po miesiącu od zaistniałej sytuacji. Czy to możliwe, aby po miesiącu były tak wyraźne kreski? Zaczęła później kręcić, że już nie jest w ciąży. Mówiła tak od 02 maja. Czy jeżeli jutro zrobi badania krwi pod kątem hormonu HCG, to z niego będzie można wywnioskować, że była jeszcze na początku maja w ciąży? Ona ma teraz 20 lat.

Beta HCG oznacza, że jest się w ciąży. Jeśli ciąża przestaje się rozwijać, stężenie beta HCG obniża się. Szybkość obniżania zależy od poziomu wyjściowego. Jeśli wczesna ciążą zakończyłaby się 2 maja to, po dwóch tygodniach stężenie beta HCG będzie bardzo niskie, nie takie jak podczas ciąży, i tym samym nie można będzie ocenić, czy była ciąża czy nie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE