Współżycie podczas miesiączki a ryzyko ciąży [Porada eksperta]

2018-05-31 11:42 Barbara Grzechocińska

Jak to jest z ciążą podczas okresu? Mam raczej cykle co 28/29 dni. Ostatnio okres pojawił mi się pod wieczór 26 dnia cyklu. Czy to można uznać za okres regularny? Podczas tego okresu uprawiałam seks 3 dnia. Był to seks bez zabezpieczenia, ale i bez wytrysku. Jakie jest ryzyko ciąży?

Cykle miesiączkowe powinny trwać od 24 do 38 dni. Długość pani cykli mieści się w tych granicach. Szansa na ciążę w wyniku stosunku odbytego podczas miesiączki jest niewielka, ale nie zerowa, ponieważ plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety kilka dni i jeśli w tym czasie dojdzie do owulacji, to może też dojść do zapłodnienia. Skoro w ogóle nie było wytrysku, to i nie było plemników do zapłodnienia komórki jajowej. Jeśli był stosunek przerywany, to jego skuteczność wynosi 73-96%.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE