Czy za anemię mogą odpowiadać mięśniaki macicy? [Porada eksperta]

Czy mięśniaki macicy o średnicy 5 cm wychwytują z krwi żelazo i gromadzą w sobie? Jeśli tak, to czy suplementacja żelaza i czekanie parę lat do menopauzy jest bez sensu, mimo tego że nie wywołują one mocnych krwawień podczas okresu, a cały czas moja hemoglobina bez tabletek żelaza jest poniżej normy, a przy jego suplementacji w dolnych granicach normy, przy braku innych czynników, które mogłyby tę niedokrwistość wywoływać.

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Sama obecność mięśniaków macicy nie jest powodem niedokrwistości. Tylko obfite krwawienia miesiączkowe spowodowane obecnością mięśniaków podśluzówkowych są przyczyną niedokrwistości.

Polecamy: Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta