Przedwczesny poród spowodowany szkarlatyną [Porada eksperta]

2018-06-19 21:53 Barbara Grzechocińska

Jestem w 34. tygodniu ciąży. Stwierdzono u mojego 19-miesięcznego synka szkarlatynę (wysypka pojawiła się już wczoraj rano). Czy powinnam jak najszybciej wykonać wymaz z pochwy na obecność bakterii Streptococco, aby ewentualnie zapobiec przyspieszonemu porodowi? Czy istnieje realne zagrożenie dla dziecka w czasie porodu pochwowego?

Szkarlatyna jest wywołana innym typem paciorkowca niż ten, który sprzyja porodom przedwczesnym.

Wymaz w kierunku Streptococcus agalactiae powinna pani zrobić niezależnie od choroby dziecka. Jeśli pani jest nosicielem tej bakterii, to może dojść do zakażenia dziecka podczas porodu.

Proszę pamiętać, że może się pani zarazić od chorego na szkarlatynę dziecka. Szkarlatynę w ciąży należy leczyć, w przeciwnym razie może dojść do bardzo poważnych powikłań u pani i zagrożenia rozwoju ciąży.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE