Kolor języka to ważny sygnał ostrzegawczy. Może świadczyć o chorobie serca
Kolor języka może dostarczać cennych informacji o stanie zdrowia, w tym o problemach z sercem. Zmiany jego barwy nie powinny być bagatelizowane, zwłaszcza jeśli przybierają trzy szczególne odcienie. Dowiedz się, jak język może ostrzegać przed schorzeniami układu krążenia i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.
O czym świadczy kolor języka?
Czarny język
Czarny owłosiony język jest często skutkiem nagromadzenia keratyny - białka obecnego w skórze, włosach i paznokciach. Najczęstsze przyczyny to:
- niewłaściwa higiena jamy ustnej,
- palenie tytoniu,
- przyjmowanie niektórych leków, np. antybiotyków,
- picie ciemnych napojów (kawa, herbata),
- radioterapia.
Czarny język u niektórych osób wskazuje na poważniejsze schorzenia, takie jak cukrzyca czy HIV.
Biały język
Biały nalot lub plamy na języku mogą świadczyć o infekcji grzybiczej, która powodują ból, pieczenie i trudności w połykaniu. Inne przyczyny to:
- leukoplakia - najczęściej wywołana paleniem,
- liszaj płaski - choroba autoimmunologiczna, objawiająca się wysypką.
Biały język może też być wynikiem suchości w ustach lub osłabienia układu odpornościowego.
Fioletowy język
Fioletowy język może wskazywać na problemy z krążeniem krwi, a także na poważne problemy z sercem. W niektórych przypadkach wiąże się z chorobą Kawasaki - rzadkim schorzeniem zapalnym naczyń krwionośnych, najczęściej występującym u dzieci. Tego typu zmiana wymaga konsultacji lekarskiej.
Czerwony język
Język o intensywnie czerwonym kolorze może być oznaką:
- niedoboru witamin, zwłaszcza witaminy B12,
- szkarlatyny, której towarzyszy ból gardła i wysypka,
- zapalenia języka, wywołanego alergią lub infekcją.
W przypadku choroby Kawasaki język staje się opuchnięty, grudkowaty i czerwony, co sprawiło, że zyskał miano „języka truskawkowego”.
Szary język
Według Krajowej Organizacji ds. Rzadkich Chorób, szary lub szaro-biały język jest często efektem języka geograficznego, który powoduje powstawanie nieregularnych plam na języku oraz białych linii pomiędzy nimi, co przypomina wyglądem mapę. Zmianę koloru na szary może spowodować również egzema.
Żółty język
Żółknięcie języka jest zazwyczaj wynikiem nagromadzenia bakterii, pojawia się przy niedostatecznej higienie jamy ustnej, suchości w ustach lub infekcjach. W niektórych przypadkach może być wczesnym objawem cukrzycy lub żółtaczki. Niekiedy żółty język jest etapem przejściowym przed zmianą koloru na czarny.
Pomarańczowy język
Podobnie jak w przypadku żółtego języka, pomarańczowy odcień wynika z obecności bakterii lub spożywania pokarmów bogatych w beta-karoten, takich jak marchewki. Zmianę mogą też powodować niektóre antybiotyki.
Zielony język
Zielony język wskazuje na rozwój bakterii, przyczyną bywają te same czynniki, co w przypadku białego lub żółtego odcienia. W niektórych sytuacjach zielonkawy język może nabrać futrzastego lub owłosionego nalotu.
Niebieski język
Niebieski odcień języka jest oznaką niedotlenienia organizmu. Najczęstsze przyczyny tego symptomu to:
- niedobór tlenu w płucach,
- zaburzenia krwi,
- choroby naczyń krwionośnych,
- choroby nerek.
Jest to stan wymagający natychmiastowej pomocy medycznej, aby zidentyfikować i usunąć przyczynę.
Kiedy należy pójść do lekarza?
Zmiany koloru, tekstury lub wyglądu języka nie zawsze oznaczają poważne problemy, ale są sytuacje, w których warto skonsultować się z lekarzem. Jeśli zmiany utrzymują się mimo poprawy higieny jamy ustnej, towarzyszy im ból, obrzęk, pieczenie, nieprzyjemny zapach lub inne niepokojące objawy, takie jak trudności w przełykaniu czy mówieniu, warto zgłosić się po pomoc medyczną.
Szczególnie ważne jest szybkie skonsultowanie się z lekarzem, gdy zmiany pojawiają się nagle i towarzyszą im inne symptomy ogólnego pogorszenia stanu zdrowia, takie jak gorączka, duszność, zażółcenie skóry czy ogólne osłabienie.