Domowe sposoby na oparzenia słoneczne. 11 sposobów na złagodzenie oparzeń

2022-06-17 11:50

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne mogą nam pomóc równie dobrze, co specjalistyczne kremy regenerujące. Domowe sposoby na poparzenia słońcem pomogą ukoić podrażnioną skórę i przyspieszą gojenie. Wypróbuj domowe metody łagodzenia oparzeń słonecznych.

oparzenie słoneczne
Autor: Getty Images

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne, choć mogą pomóc, to nie wyleczą poparzonej skóry. Jedynie pomogą złagodzić skutki oparzeń. Niestety nie ma sposobu na to, aby oparzenia słoneczne zlikwidować w ciągu jednego dnia, ale właśnie specyfiki z domowej kuchni mogą proces gojenia znacznie przyspieszyć. Dzięki składnikom zawartym w wyciągu z ogórka, maślance czy świeżych ziemniakach złagodzisz ból i uczucie pieczenia towarzyszące oparzeniom słonecznym.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Zacznijmy od tego, że poparzona skóra jest jest czerwona, spuchnięta i boli tak bardzo, że nie można jej dotknąć. Pojawia się wręcz uczucie pieczenia i nierzadko zaczynają powstawać pęcherze z płynem. Poparzenie słoneczne spowodowane jest przede wszystkim promieniowaniem UVB - o średniej długości fali, ma bardzo silne właściwości rumieniotwórcze, wzmaga syntezę barwnika skóry i jest odpowiedzialne za oparzenia skóry.

Drugi rodzaj promieniowania - promieniowanie UVA - jest promieniowaniem o najdłuższej fali, jest mniej rumieniogenne, ale za to bardziej barwnikotwórcze od UVB. Warto wiedzieć, że promieniowanie słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu - pobudza wydzielanie wielu hormonów. Odpowiada także za wytwarzanie witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego.

Polecamy: Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i UVB

Poparzenia słoneczne

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne a te apteczne

Przy oparzeniach słonecznych można także sięgnąć po preparaty z apteki. Należy szukać tych zawierających składniki, które działają kojąco, takie jak, m.in. D-panthenol, alantoina, witaminy A, E, F, masła Shea, aminokwasy, aloes.

Warto także zwrócić uwagę, jaką formułę ma produkt. Gdy skóra piecze, najlepiej sprawdza się żele, pianki, lekkie balsamy i spraye. Lepiej unikać gęstych maści czy kremów, które trudno wsmarować w skórę.

Do domowych sposobów na oparzenia słoneczne zaliczamy:

Sprawdź, jak domowe sposoby na oparzenia słoneczne wcielić w życie