Sok z granatów i jego zaskakujące właściwości dla zdrowia i urody. Poznaj najlepsze z nich!

2021-01-18 16:51

Sok z granatów nie jest aż tak popularny, jak sok z malin, a szkoda! Dlatego, że sok ten robiony z bardzo soczystych nasion granatów, zawiera więc wiele witamin i substancji odżywczych. Nazywany jest nawet najsilniejszym przeciwutleniaczem. Jego właściwości prozdrowotne, m.in. przeciwnowotworowe i odmładzające, są znane już od lat. Dowiedz się, jak możesz zrobić go samodzielnie w warunkach domowych!

Sok z granatów i jego zaskakujące właściwości dla zdrowia i urody.
Autor: Getty Images

Sok z granatów wyciskany jest nasion tego owocu. Według starożytnych chińskich lekarzz był to życiodajny nektar. Natomiast w średniowieczu granat uznawany był za owoc, który zapewniał długowieczność, a sok z granatów był za to świetnym sposobem na gojenie ran. To było kiedyś, a obecnie, za co ceniony jest sok z granatów? Warto się dowiedzieć!

Spis treści

 1. Sok z granatów: właściwości
 2. Sok z granatów: jak zrobić?
 3. Sok z granatów: przeciwwskazania

Sok z granatów: właściwości

Obecnie zarówno granat, jak i sok z granatów poddano ponad 200 badaniom naukowym, które miały na celu potwierdzić skuteczność działania przeciwko wolnym rodnikom, procesom zapalnym, a także chorobom serca. Za największy skarb granatu uznaje się polifenole zaliczane do przeciwutleniaczy. Okazuje się, że ich zawartość w soku z granatów jest trzykrotna niż w zielonej herbacie lub czerwonym winie. Dzięki przeciwutleniaczom sok z granatów zawdzięcza swoją zaletę.

Regularnie picie soku z granatów ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, wzmacniając układ odpornościowy, pomagając w redukcji nadprogramowych kilogramów oraz poprawiając i odmładzając cerę. Jego liczne właściwości prozdrowotne także mogą m.in.:

 • regulować ciśnienie krwi,
 • łagodzić objawy choroby wieńcowej,
 • obniżyć poziom cholesterolu,
 • pomóc w leczeniu ran,
 • łagodzić przebieg biegunki,
 • być wsparciem w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej,
 • poprawiać samopoczucie,
 • regulować poziom hormonów,
 • niwelować zaburzenia erekcji,
 • obniżyć poziom stresu tzw. kortyzolu,
 • łagodzić skutki menopauzy i napięcia przedmiesiączkowego,
 • hamować powstawanie komórek nowotworowych w płucach czy jelitach,
 • opóźniać proces starzenia się skóry.

Sok z granatów powinni spożywać mężczyźni, ponieważ jego właściwości stymulują pracę i rozrost mięśni. W ramach ciekawostki sok ten w Turcji uważany jest za naturalną viagrę, która podnosi libido i pomaga w osiągnięciu erekcji.

Sok z granatów to bogactwo witamin (A, B, C i E) oraz fosforu, jodu, magnezu i potasu. Ze względu na zawartość azotanów poprawia też krążenie krwi i dotlenia mięśnie, w związku z tym, napój ten zalecany jest też biegaczom. Okazuje się również, że sok z grantów poprawia znakomicie pamięć.

Sok z granatów: jak zrobić?

Nie trzeba wiele wysiłku, aby przygotować sok z granatów. Do przygotowania potrzebujemy owoce granatu – najlepiej wybrać takie, które mają gładką i lśniącą skórkę. Co dalej?

 1. Oddzielamy nasiona granatu od skórki i błonek.
 2. Blendujemy nasiona granatu.
 3. Następnie uzyskaną papkę przekładamy na gęste sitko i przecedzamy za pomocą łyżki.
 4. Tym prostym sposobem sok z granatów gotowy jest do picia!

Zrobiony sok z granatów można pić rozcieńczony z wodą lub dolewać kilka jego kropel do wcześniej sporządzonych koktajli, lub kompotów. Warto spożywać go w tej postaci, ponieważ bogaty jest w kwasy, które mogą podrażnić żołądek i niszczyć szkliwo. Sok z granatów to również zdrowy, a zarazem pyszny dodatek do budynku lub kisielu.

Sok z granatów zawsze można jeszcze zapasteryzować lub zamrozić w foremkach do kostek lodu. Można go bez problemu przechowywać w zamrażarce przez pół roku. Aby sok z granatów nie przeszedł zapachem różnych zamrożonych produktów, warto zabezpieczyć pojemnik, w którym jest przechowywany specjalnymi woreczkami foliowymi z przeznaczeniem do mrożenia żywności. Dzięki temu można cieszyć się pysznym smakiem soku z granatów!

Sok z granatów: przeciwwskazania

Niestety nie każdy może pić sok z granatów. Osoby, które cierpią na wrzody żołądka i dwunastnicy, nadkwaśność żołądka lub na zapalenie trzustki, nie mogą sięgać po ten napój. Skoncentrowany sok z granatów nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Do przeciwwskazań spożywania soku z granatów zalicza się też m.in. hemoroidy, przewlekłe zaparcia czy zawroty głowy.

Z powodu dużej zawartości kwasów – jak już wcześniej wspomnieliśmy - sok z granatów może podrażniać błonę śluzową żołądka i działać niekorzystanie na szkliwo. Dlatego warto mieć to na uwadze i zawsze spożywać sok z granatów rozcieńczony z wodą.

Sok z czarnej porzeczki - do spiżarni na zimę.
Sonda
Robisz domowe soki na zimę?