Sok z granatu - właściwości lecznicze, przeciwwskazania. Na co pomaga sok z granatu?

2023-11-24 11:51

Sok z granatów nie jest aż tak popularny, jak sok z malin, a szkoda! Dlatego, że sok ten robiony z bardzo soczystych nasion granatów, zawiera więc wiele witamin i substancji odżywczych. Nazywany jest nawet najsilniejszym przeciwutleniaczem. Jego właściwości prozdrowotne, m.in. przeciwnowotworowe i odmładzające, są znane już od lat. Dowiedz się, jak możesz zrobić go samodzielnie w warunkach domowych!

Sok z granatów i jego zaskakujące właściwości dla zdrowia i urody.
Autor: Getty Images

Sok z granatów wyciskany jest nasion tego owocu. Według starożytnych chińskich lekarzz był to życiodajny nektar. Natomiast w średniowieczu granat uznawany był za owoc, który zapewniał długowieczność, a sok z granatów był za to świetnym sposobem na gojenie ran. To było kiedyś, a obecnie, za co ceniony jest sok z granatów? Warto się dowiedzieć!

Spis treści

 1. Sok z granatu - właściwości lecznicze. Na co pomaga?
 2. Jak zrobić sok z granatu?
 3. Gdzie kupić prawdziwy sok z granatów?
 4. Jak pić sok z granatu? Z czym go łączyć?
 5. Sok z granatu - dawkowanie. Jak długo można pić i ile dziennie?
 6. Sok z granatu - przeciwwskazania

Sok z granatu - właściwości lecznicze. Na co pomaga?

Obecnie zarówno granat, jak i sok z granatów poddano ponad 200 badaniom naukowym, które miały na celu potwierdzić skuteczność działania przeciwko wolnym rodnikom, procesom zapalnym, a także chorobom serca. Za największy skarb granatu uznaje się polifenole zaliczane do przeciwutleniaczy. Okazuje się, że ich zawartość w soku z granatów jest trzykrotna niż w zielonej herbacie lub czerwonym winie. Dzięki przeciwutleniaczom sok z granatów zawdzięcza swoją zaletę.

Regularnie picie soku z granatów ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, wzmacniając układ odpornościowy, pomagając w redukcji nadprogramowych kilogramów oraz poprawiając i odmładzając cerę. Jego liczne właściwości prozdrowotne także mogą m.in.:

 • regulować ciśnienie krwi,
 • łagodzić objawy choroby wieńcowej,
 • obniżyć poziom cholesterolu,
 • pomóc w leczeniu ran,
 • łagodzić przebieg biegunki,
 • być wsparciem w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej,
 • poprawiać samopoczucie,
 • regulować poziom hormonów,
 • niwelować zaburzenia erekcji,
 • obniżyć poziom stresu tzw. kortyzolu,
 • łagodzić skutki menopauzy i napięcia przedmiesiączkowego,
 • hamować powstawanie komórek nowotworowych w płucach czy jelitach,
 • opóźniać proces starzenia się skóry.

Sok z granatów powinni spożywać mężczyźni, ponieważ jego właściwości stymulują pracę i rozrost mięśni. W ramach ciekawostki sok ten w Turcji uważany jest za naturalną viagrę, która podnosi libido i pomaga w osiągnięciu erekcji.

Sok z granatów to bogactwo witamin (A, B, C i E) oraz fosforu, jodu, magnezu i potasu. Ze względu na zawartość azotanów poprawia też krążenie krwi i dotlenia mięśnie, w związku z tym, napój ten zalecany jest też biegaczom. Okazuje się również, że sok z grantów poprawia znakomicie pamięć.

Sok z granatu a wątroba

Naukowcy przeprowadzili badania pod kątem tego jak sok z granatu wpływa na wątrobę. Wyniki wykazały, że granat spowodował znaczną redukcję zarówno fosfatazy alkalicznej, jak i bilirubiny w sytuacji kiedy szczurom podawany był w postaci soku lub ekstraktów ze skórki. Natomiast owoc nie miał znaczącego wpływu na ALT, ASTlub γ-GT. Specjaliści wskazują, że silne działanie antyoksydacyjne soku z granatu wspomaga regenerację narządu oraz chroni go przed chorobami.

Sok z granatu a cholesterol

Sok z granatu wpływa pozytywnie nie tylko na poziom cukru we krwi, ale także na poziom cholesterolu. Badania naukowe opublikowane na łamach Pakistan Journal of Nutrition opisują eksperyment przeprowadzony na szczurach z zastosowaniem ekstaktu z granatu.

Zwierzęta spożywały sproszkowaną skórkę z owocu przez cztery tygodnie. Pod koniec okresu karmienia, krew zwierząt została pobrana do pomiaru stężenia lipidów w surowicy. Wyniki wykazały, że u szczurów z hipercholesterolemią doszło do dużych zmian na poziomie wszystkich badanych parametrów lipidowych w porównaniu z grupą kontrolną ujemną.

Stosunek masy wątroby, śledziony i nerek do masy ciała oraz wszystkie badane parametry lipidowe, z wyjątkiem HDL, uległy znacznemu obniżeniu dla wszystkich hipercholesterolemii.

Jak zrobić sok z granatu?

Nie trzeba wiele wysiłku, aby przygotować sok z granatu. Wystarczy kilka owoców – najlepiej wybrać takie, które mają gładką i lśniącą skórkę, a następnie postępować zgodnie z poniższą instrukcją.

 1. Oddzielamy nasiona granatu od skórki i błonek.
 2. Blendujemy nasiona granatu.
 3. Następnie uzyskaną papkę przekładamy na gęste sitko i przecedzamy za pomocą łyżki.
 4. Tym prostym sposobem sok z granatów gotowy jest do picia!

Zrobiony sok z granatów można pić rozcieńczony z wodą lub dolewać kilka jego kropel do wcześniej sporządzonych koktajli, lub kompotów. Warto spożywać go w tej postaci, ponieważ bogaty jest w kwasy, które mogą podrażnić żołądek i niszczyć szkliwo. Sok z granatów to również zdrowy, a zarazem pyszny dodatek do budynku lub kisielu.

Sok z granatów zawsze można jeszcze zapasteryzować lub zamrozić w foremkach do kostek lodu. Można go bez problemu przechowywać w zamrażarce przez pół roku. Aby sok z granatów nie przeszedł zapachem różnych zamrożonych produktów, warto zabezpieczyć pojemnik, w którym jest przechowywany specjalnymi woreczkami foliowymi z przeznaczeniem do mrożenia żywności. Dzięki temu można cieszyć się pysznym smakiem soku z granatów!

Gdzie kupić prawdziwy sok z granatów?

Jeśli nie mamy zbyt dużo czasu, albo zwyczajnie szukamy gotowych produktów, to prawdziwy sok z granatów znajdziemy w sklepach z ekologiczną żywnością. Warto czytać etykiety i sięgać po takie wersje, gdzie nie dodano cukru.

Jak pić sok z granatu? Z czym go łączyć?

Sok z granatu jest dość intensywny, więc warto łączyć go z innymi owocami. Przygotowując własną wersję dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie pomarańczy, lub grejpfrutów. 

Sok z granatu - dawkowanie. Jak długo można pić i ile dziennie?

Wystarczy szklanka dziennie, aby wesprzeć organizm w walce z różnymi schorzeniami i dostarczyć mu wielu cennych witamin i minerałów. Bez obaw można sięgać po sok z granatu każdego dnia. Długotrwałe stosowanie trwające nawet kilka tygodni lub dłużej, przynosi wiele korzyści zdrowotnych.

Sok z granatu - przeciwwskazania

Niestety nie każdy może pić sok z granatów. Osoby, które cierpią na wrzody żołądka i dwunastnicy, nadkwaśność żołądka lub na zapalenie trzustki, nie mogą sięgać po ten napój. Skoncentrowany sok z granatów nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Do przeciwwskazań spożywania soku z granatów zalicza się też m.in. hemoroidy, przewlekłe zaparcia czy zawroty głowy.

Z powodu dużej zawartości kwasów – jak już wcześniej wspomnieliśmy - sok z granatów może podrażniać błonę śluzową żołądka i działać niekorzystanie na szkliwo. Dlatego warto mieć to na uwadze i zawsze spożywać sok z granatów rozcieńczony z wodą.

Sok z granatu a trzustka

Badania naukowe opublikowane na łamach International Journal of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences dowodzą, że owoce granatu wykazują pozytywny wpływ na leczenie cukrzycy, w tym pracę trzustki. Eksperci przeprowadzili eksperyment na szczurach. Na początku wywołali u gryzoni cukrzycę insulinozależną poprzez wstzryknięcie streptozotocyny. 

Następnie przez 20 dni podawano szczurom sproszkowaną skórkę z garanta, a w 21 dniu uśmiercono zwierzęta w celu wykonania histopatologii trzustki oraz wątroby. Wyniki wykazały znaczący wzrost fibrydogenu, a także wyższy poziom AST, ALT. Doszło do spadku albuminy oraz stwierdzono wyraźne zaburzenia profilu lipidowego jak również, zmiany histopatologiczne wątroby i trzustki. Po suplementacji sproszkowaną skórką z granatu poziomy wszystkich wyżej wymienionych czynników wróciły do normy.

Autorzy badań uważają, że spożywanie granatu wpływa pozytywnie na regenerację komórek β trzustki i działa silnie przeciwutleniająco na organizm. Stąd warto sięgać po tego rodzaju owoc, planując codzienne posiłki.

Sok z granatu a cukrzyca

Owoce granatu mogą być spożywane przez osoby z cukrzycą, ponieważ posiadają niski indeks glikemiczny (35). Co więcej, na przestrzeni ostatnich lat przeprowadzono wiele badań naukowych, które potwierdzają, że picie soku z granatu obniża poziom cukru we krwi. Codzienna praktyka sięgania tego typu owoc wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie, stanowiąc jeden z wartościowych elementów diety diabetyków.

Sok z granatu w ciąży

Po sok z granatu z powodzeniem mogą sięgać również kobiety w ciąży. Naukowcy dostrzegli, że owoc ma potencjał zwalczania cytokin prozapalnych przyczyniających się do różnych chorób, które mogą mieć wpływ na rozwój dziecka. Natomiast warto tę kwestię przedyskutować z lekarzem prowadzącym i dietetykiem, aby wspólnie ustalić dawkę spożywanego soku.

Sok z granatu a hemoroidy

Jednym z przeciwwskazań do picia soku są problemy układu trawiennego. Niemniej jednak nie zaleca się spożywania soku również pacjentom, u których stwierdzono obecność hemoroidów lub zaparć. Napój może podrażnić dodatkowo chore miejsce, zatem w takich wypadkach konieczna jest konsultacja medyczna celem ustalenia, czy spożywany sok nie spotęguje problemów i nie zaszkodzi zdrowiu.

Sok z granatu a leki na nadciśnienie i przeciwzakrzepowe

Sok z granatu może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Zawarte w owocu antyoksydanty działają przeciwzakrzepowo, dlatego jeżeli pacjent przyjmuje środki farmakologiczne mające na celu rozrzedzenie krwi, to powinien unikać granatu lub skonsultować zamiar zmiany diety z lekarzem prowadzącym. 

Podobnie jest w sytuacji leczenia nadciśnienia. Owoce granatu posiadają dużą dawkę potasu, która naturalnie obniża ciśnienie krwi, zatem picie soku w połączeniu z terapią lekową przepisaną przez lekarza, może być niebezpiecznym połączeniem. Konieczna jest dodatkowa konsultacja, aby nie narażać się na problemy zdrowotne.

Sok z czarnej porzeczki - do spiżarni na zimę.
Sonda
Robisz domowe soki na zimę?