Maść na blizny - skład, działanie, skuteczność maści na blizny

2021-02-18 11:46

Maści na blizny pozwalają zadbać o zabliźniającą się tkankę. Zbliznowacenia są częstym problemem dermatologicznym, który dotyka pacjentów w każdym wieku. Są one efektem procesu gojenia się rany po wcześniejszym urazie, takim jak oparzenie czy cięcie chirurgiczne. Zabliźniająca się tkanka wymaga specjalnej pielęgnacji, dzięki której unikniemy powstania trwałych, nieestetycznych zmian. Apteczne maści na blizny mogą pomóc uelastycznić bliznę i zredukować jej czerwono-różowe zabarwienie. Kiedy warto je stosować? Jakie składniki powinna zawierać dobra maść na blizny?

Maści na blizny - skład, działanie, skuteczność
Autor: Getty Images

Maści na blizny często nazywane są żelami lub kremami. Nie jest to jednak poprawne określenie. Maści są odrębnym typem preparatów aptecznych.

Maści na blizny różnią się od kremów i żeli tym, że zawierają w składzie bardzo mało wody, przy jednoczesnej dużym procencie tłuszczy stałych. Sprawia to, że maści na blizny mają dużą lepkość i trudniej się rozsmarowują od pozostałych preparatów.

Zaletą maści jest to, że tworzą na powierzchni blizny warstwę zabezpieczającą przed parowaniem wody i czynnikami zewnętrznymi.

Spis treści

  1. Maści na blizny - jak działają?
  2. Maści na blizny - skład
  3. Warte polecenia składniki maści na blizny
  4. Maści na blizny - jak stosować?
  5. Maści na blizny - kiedy zacząć stosować?

Maści na blizny - jak działają?

Maści na blizny działają przede wszystkim natłuszczająco. Dzięki temu wspierają regenerację blizny oraz chronią świeżo powstały naskórek. Maści mają tłustą konsystencję, która sprawia, że mogą być niewygodne w użyciu.

Słabo się wchłaniają, w porównaniu z wygodniejszymi w stosowaniu kremami. Jednak ta cecha jest jednocześnie zaletą maści. Lepka konsystencja i słabe wnikanie w skórę sprawia, że pozostają one w postaci cienkiej warstwy na powierzchni blizny. Dzięki temu chronią tkankę blizny, ułatwiając jej regenerację.

Maści na blizny - skład

Dobra maść na blizny nie musi być droga. Godny zaufania preparat najlepiej kupić w aptece. Wśród maści aptecznych jest wiele sprawdzonych przez pokolenia produktów, zawierających substancje aktywne o potwierdzonych w badaniach właściwościach. Ceny tych maści w porównaniu do większości kremów drogeryjnych są bardzo niskie.

Przykładowe maści apteczne:

Warte polecenia składniki maści na blizny

  • Olej lniany - zawarte w nim kwasy tłuszczowe, takie jak kwasu linolowy i kwasu linolenowy, normalizują funkcje skóry jednocześnie przyspieszając jej regenerację. Maści zawierające olej lniany wpływają korzystnie na utrzymanie naturalnej bariery skóry wspierając dzięki temu procesy naprawcze w tkance blizny.
  • Alantoina - ma działanie złuszczające i osłaniające wobec skóry. Wspomaga regenerację tkanki blizny poprzez pobudzenie powstawania nowych komórek. Stosowanie maści z alantoiną łagodzi swędzenie i wygładza bliznę.
  • Deksopantenol - uelastycznia bliznę, przez co wspiera regenerację zmienionej tkanki.
  • Witamina A - rozjaśnia blizny oraz przebarwienia skóry. Maści z witaminą A mogą być szczególnie pomocne w przypadku blizn po trądziku.

Maści na blizny - jak stosować?

W przypadku maści na blizny skuteczność jest zależna od systematycznego stosowania przez kilka miesięcy. Niestety, nie możemy się spodziewać przełomowej zmiany wyglądu blizny po tygodniu wsmarowywania preparatu.

Aby osiągnąć widoczny efekt musimy stosować maść codziennie przez długi, kilkumiesięczny okres czasu. Kuracje maścią można dodatkowo wspierać aplikując żel silikonowy. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji blizny jest codzienny delikatny masaż połączony z wsmarowywaniem maści.

Maści na blizny - kiedy zacząć stosować?

Maści na blizny nigdy nie wolno nakładać na otwarte rany. Musimy czekać, aż rana całkowicie się zagoi. Tym momentem, w zależności od typu urazu, może być odpadnięcie strupków lub zdjęcie szwów chirurgicznych. W przypadku świeżo zabliźnionych ran lepszym wyborem od maści są jednak plastry silikonowe.

Pielęgnację blizny należy rozpocząć jak najwcześniej po zabliźnieniu. Jeżeli będziemy zbyt długo zwlekać z jej rozpoczęciem, regeneracja uszkodzonej tkanki może trwać dużo dłużej.

Stosowanie maści jest dobrym rozwiązaniem w przypadku starych, zaniedbanych blizn, których wygląd staramy się poprawić. Regularnie nakładając preparat apteczny i wykonując łagodny masaż możemy wygładzić i rozjaśnić nieestetyczne zbliznowacenie.

Niestety w przypadku starych blizn proces poprawy wyglądu i elastyczności tkanki trwa dużo dłużej niż w przypadku tych świeżo zabliźnionych. Osiągnięcie zadowalającego efektu będzie wymagało dużej cierpliwości i systematyczności.

Czytaj też: