9 skutecznych sposobów na blizny

2021-02-22 14:06

Każda rana pozostawia po sobie ślady. Niektóre nie zwracają niczyjej uwagi, ale bywają blizny, które są już problemem - przede wszystkim estetycznym. Są jednak metody, które pozwalają się skutecznie ich pozbyć.

blizny
Autor: Getty Images

Blizny najlepiej leczyć u specjalisty - dermatologa, chirurga plastycznego lub kosmetologa - który, po dokładnym obejrzeniu skóry, dobierze zabieg, który w konkretnym przypadku zapewni najlepszy efekt. Warto pamiętać, że w przypadku większości metod liczy się czas: im młodsza, świeższa blizna, tym lepsze rezultaty da się osiągnąć.

Nie zawsze - zwłaszcza w przypadku dużych blizn - zmianę da się usunąć tak, by była niemal niewidoczna, jednak w większości przypadków można uzyskać naprawdę zadowalające efekty leczenia. Które metody działają skutecznie?

1 Mikrodermabrazja. Zazwyczaj w trakcie tego zabiegu usuwa się tzw. blizny zanikowe, np. po trądziku młodzieńczym. Zabieg nie jest skomplikowany: polega na mechanicznym  ścieraniu naskórka warstwa po warstwie za pomocą głowicy diamentowej lub końcówki z kryształami korundu, który wiruje pod ciśnieniem. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, ale po kilku dniach wraca do normalnego wyglądu. Nie trzeba nosić opatrunku.

2. Presoterapia, czyli uciskanie. Stosuje się ją na duże blizny na ciele. Nie jest bolesna, ale uciążliwa: najpierw szyje się na miarę specjalny kostium, który przykrywa pokrytą blizną lub bliznami część skóry - tkanina przylepia się do ciała niczym folia, ale mimo to skóra może oddychać. Kostium trzeba nosić właściwie bez przerwy przez trzy miesiące - można go zdjąć najwyżej dwa razy na dobę na pół godziny, w tym czasie wykąpać się i wyprać kostium.

3. Dermabrazja. Ją również wykorzystuje się do zmniejszania dużych blizn. Podczas zabiegu wykorzystywana jest szybkoobrotowa głowica diamentowa lub laser, które usuwają zewnętrzne warstwy skóry (oprócz naskórka również warstwę brodawkową) - głębsze jej warstwy pozostają nienaruszone, dzięki czemu naskórek, który zaczyna odrastać, jest gładszy, a jego kolor zbliżony do odcienia zdrowej skóry. Po zabiegu przez kilka dni trzeba nosić opatrunek, by nie doszło do zakażenia.

4. Ostrzykiwanie blizny sterydami. Sterydy na nowo "układają" włókna kolagenowe, które w bliźnie są splątane, przypominając kłębek wełny, którym bawił się kot. Zastrzyki z preparatów sterydowych w odpowiednim stężeniu podaje się do środka blizny. Zazwyczaj efekty pojawiają się stopniowo i są widoczne po kilku zabiegach wykonywanych w odstępie kilku tygodni 5. Plastry silikonowe. Stosuje się je po operacjach brzusznych, cesarskim cięciu, usunięciu tarczycy, ale także po zranieniach czy oparzeniach. Plaster nakłada się po pewnym czasie od zranienia - wówczas, kiedy rana pokryta jest już nowym nabłonkiem. Kuracja trwa zwykle miesiąc. Opatrunek (pod którym skóra oddycha) musi znajdować się na ranie minimum 12 godzin na dobę - można go nosić nawet przez 24 godziny, ale w takim przypadku trzeba go dwa razy w ciągu doby odkleić, przemyć ranę, starannie osuszyć i ponownie nałożyć plaster.

6. Żele i maści stosowane miejscowo. Zawierają wyciągi rozpuszczające kolagen (np. wyciąg z cebuli morskiej). Nakłada się je bezpośrednio na bliznę. Można je stosować dopiero po dwóch miesiącach od zagojenia się rany.

7. Mezoterapia. Tę metodę stosuje się zwykle w przypadku blizn np. po oparzeniach: lekarz delikatnie wstrzykuje bezpośrednio do blizny substancje, które silnie pobudzają wytwarzanie kolagenu (np. krzemionkę organiczną).

8. Zabiegi laserem Fraxel Dual lub Fraxel CO2. Wykonywane są w przypadku blizn przerosłych, zanikowych, keloidów, dobre efekty można osiągnąć np. w przypadku blizn po trądziku. W trakcie zabiegu blizna jest drażniona światłem lasera - gojąc się, skóra odzyskuje dawny kolor, a jej powierzchnia jest gładsza.

9. Kriochirurgia. Tą metodą można pozbyć się niektórych blizn i bliznowców. Polega na zamrożeniu blizny - miejscowe działanie bardzo niskiej temperatury niszczy bliznę bez potrzeby jej chirurgicznego wycinania.  By były widoczne efekty, potrzeba nawet kilku zabiegów. Ich wadą jest stosunkowo długi czas gojenia skóry, który zazwyczaj wynosi od 2 do 3 tygodni.

Sonda
Czy uważasz, że można skutecznie pozbyć się blizn?