Lubczyk ogrodowy - naturalny afrodyzjak. Właściwości i zastosowanie lubczyku

2018-12-13 13:00

Lubczyk ogrodowy to przyprawa, która wykazuje właściwości lecznicze. Wykorzystuje się zazwyczaj jej korzeń, nasiona oraz liście. Swoje zastosowanie znalazł nie tylko w kuchni. Lubczyk to także naturalny afrodyzjak. Dowiedz się, jak wygląda uprawa lubczyku oraz jaka jest jego cena.

Lubczyk ogrodowy – naturalny afrodyzjak. Uprawa, właściwości i zastosowanie lubczyku
Autor: Getty images Lubczyk

Spis treści

  1. Lubczyk - właściwości i zastosowanie
  2. Lubczyk a układ pokarmowy
  3. Lubczyk a układ moczowy
  4. Lubczyk na serce
  5. Lubczyk na przeziębienie
  6. Lubczyk - wpływ na skórę
  7. Lubczyk - zastosowanie w kuchni
  8. Lubczyk - afrodyzjak
  9. Lubczyk - cena

Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) to gatunek rośliny należący do rodziny selerowatych. Pochodzi z Afganistanu i Iranu. Jego uprawa prowadzona w wielu rejonach świata, w tym w Polsce. Rzadko kiedy można go spotkać jako roślinę dziczejącą.

Lubczyk - właściwości i zastosowanie

Najwięcej właściwości leczniczych ma korzeń lubczyku. Zawiera on kwasy organiczne, olejki eteryczne, fitosterole oraz duże ilości skrobi.

Dzięki zawartości fitosteroli lubczyk wpływa na obniżanie poziomu złego cholesterolu, chroni przed chorobami serca, pozytywnie wpływa na skórę oraz zapobiega chorobom prostaty.

Lubczyk wpływa także pozytywnie na układ moczowy i nerki. Ponadto oczyszcza organizm z toksyn, przyspiesza przemianę materii oraz wspomaga walkę z niestrawnością.

Polecamy: 5 ziół, które możesz trzymać w domu i na balkonie

Nazwy ludowe lubczyku: lubiśnik lekarski, korzeń, łakotne ziele, mlecze.

Lubczyk a układ pokarmowy

Lubczyk reguluje procesy trawienne. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, przyspiesza przemianę materii oraz hamuje nadmierną fermentację w jelitach.

Lubczyk pomaga także w walce z niestrawnością. Można go stosować na wzdęcia, niestrawność oraz inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Ponadto lubczyk działa na organizm detoksykująco - oczyszcza organizm z toksyn. Lubczyk działa także antybakteryjnie, dlatego też zmniejsza ryzyko powstawania wrzodów żołądka lub zatruć pokarmowych.

Lubczyk a układ moczowy

Lubczyk ma właściwości moczopędne. Dzięki temu doskonale się sprawdzi w przypadku dolegliwości ze strony układu moczowego. Można go stosować przy infekcjach pęcherza, układu moczowego oraz nerek.

Dzięki moczopędnemu działaniu zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych.

Zapobiega także chorobom prostaty.

Wykazuje także właściwości rozkurczowe, na skutek czego łagodzi także bóle menstruacyjne.

Ze względu na właściwości rozkurczowe lubczyku, nie powinny go spożywać kobiety w ciąży.

Lubczyk na serce

Dzięki dużej zawartości fitosteroli, lubczyk jest doskonałym sprzymierzeńcem osób borykających się z problemami z sercem i układem krwionośnym.

Lubczyk obniża poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu zapobiega miażdżycy. Jego inny składnik - kumaryna - działa przeciwzakrzepowo. Ponadto lubczyk chroni przed wszelkimi chorobami serca.

Lubczyk na przeziębienie

Lubczyk bogaty jest w witaminę C, przez co wzmacnia odporność. Lubczyk wykazuje także działanie wykrztuśne, dzięki czemu może wspomóc leczenie uporczywego kaszlu.

Oprócz tego rozluźnia zalegającą w płucach wydzielinę, tym samym ułatwiając oddychanie i oczyszczanie płuc.

Lubczyk - wpływ na skórę

Lubczyk jest źródłem witamin z grupy B oraz witaminy C, dzięki czemu doskonale działa na skórę.

Dodawany do maści lub stosowany bezpośrednio na skórę w postaci okładów z liści może wpłynąć na zmniejszenie objawów łuszczycy oraz zmian trądzikowych.

Lubczyk bogaty jest także w antyoksydanty, dzięki czemu zapobiega pojawianiu się zmarszczek. Poprawia także wygląd skóry i jej koloryt.

Warto wiedzieć

Lubczyk stosowany jest także w kosmetyce! Olejek lubczykowy dodawany jest do niektórych kompozycji perfum.

Lubczyk - zastosowanie w kuchni

Lubczyk ze względu na niepowtarzalny smak i aromat, swoje zastosowanie znalazł w kuchni. Jego smak na początku jest gorzkawy, potem lekko ostry, aż staje się przyjemnie cierpki. Lubczyk można dodać do potraw w całości lub posiekać. Należy jednak pamiętać, aby nie dodać go zbyt dużo, ponieważ jest bardzo aromatyczny.

Lubczyk najlepiej komponuje się jako dodatek do różnego rodzaju sosów, dań mięsnych, rybnych i warzywnych oraz owoców morza. Można go także dodawać do ziemniaków, zup (szczególnie do rosołu) oraz twarożku.

Lubczyk to jeden z głównych składników słynnej przyprawy maggi.

WARTO WIEDZIEĆ: Zioła w ogrodzie: lubczyk ogrodowy. Uprawa lubczyka w ogrodzie

Warto wiedzieć

Lubczyk należy do rodziny selerowatych. Z tego względu jego liście przypominają nać selera. W kuchni wykorzystuje się zarówno liście, jak i nasiona i korzeń lubczyku.

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie

Lubczyk - afrodyzjak

Lubczyk oprócz właściwości leczniczych i zastosowania w kuchni pełni także rolę naturalnego afrodyzjaka. Jego olejki eteryczne, żywice i kumaryny wpływają na rozszerzanie naczyń krwionośnych, przez co lubczyk wykazuje działanie pobudzające.

Lubczyk jako afrodyzjak stosowany był dawniej w formie składniku wywarów miłosnych. Wierzono, że zwiększa potencję oraz pobudza libido nie tylko mężczyzn, lecz także kobiet.

Lubczyk - cena

Lubczyk jest dość tanim ziołem. Lubczyk świeży w doniczce to zakup w granicach 12-15 zł. Natkę lubczyku można kupić już za 6 zł za 50 g. Suszony korzeń lubczyku kosztuje ok. 10 zł za 100 g. Nasiona natomiast kosztują ok. 3 zł za 150 sztuk.