Infekcje pęcherza u kobiet - ZAPALENIE PĘCHERZA i odmiedniczkowe zapalenie nerek

2008-12-03 12:16

Zakażenie pęcherza moczowego i odmiedniczkowe zapalenia nerek to najczęstsze infekcje układu moczowego u kobiet. Możesz im zapobiec zapaleniu pęcherza między innymi pijąc dużo wody i dbając o higienę intymną.

Zakażenia układu moczowego (ZUM) znajdują się na drugim miejscu, po grypie i infekcjach grypopochodnych, jeśli chodzi o częstość występowania. Schorzenie to związane jest z występowaniem drobnoustrojów w drogach moczowych, które w prawidłowych warunkach powinny pozostawać jałowe. W końcowym odcinku cewki moczowej bakterie mogą być obecne, ale nie wywołują zakażenia. Środowisko niekorzystne dla rozwoju bakterii utrzymują w drogach moczowych proantycyjany – związki roślinne występujące w żurawinie. Najczęściej spotykanymi postaciami choroby są: zakażenie pęcherza moczowego (ok. 90% przypadków) i odmiedniczkowe zapalenie nerek (ok. 10% przypadków).

Posłuchaj, skąd się biorą infekcje pęcherza u kobiet i jak sobie z nimi radzić. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Podatność na zapalenie pęcherza

Pęcherz moczowy jest dobrze umięśnionym i sprężystym zbiornikiem o objętości 400-700 ml. Jest umiejscowiony w miednicy małej, za spojeniem łonowym. Wypełnienie pęcherza moczem powoduje wzrost ciśnienia w jego wnętrzu, podrażnienia zakończeń nerwów czuciowych, co w efekcie wywołuje parcie. Dochodzi do skurczu mięśnia wypierającego oraz rozkurczu zwieraczy i mocz wydostaje się na zewnątrz przez cewkę. Prawidłowa objętość moczu na dobę wynosi około 1-3 litrów. Zapalenie pęcherza dotyka przeważnie kobiety, głównie osoby młode. Bardziej narażone na dolegliwości są panie często uprawiające seks. Podatność kobiet na to schorzenie bierze się z budowy anatomicznej. Ich cewka moczowa jest znacznie krótsza niż u mężczyzny (ok. 5 cm wobec około 20 cm), dlatego też bakterie mają do przebycia mniejszy dystans. Blisko ujścia cewki znajduje się odbyt, co sprzyja przenoszeniu bakterii na skutek niezachowania należytej higieny.

Przyczyny zapalenia pęcherza

Najczęściej infekcje pojawiają się w okresie zimowym na skutek przeziębień i przemarznięcia. Siadanie na zimnych ławkach, murkach, poręczach jest niewskazane. Poza tym pęcherzowi nie służą płyny do higieny intymnej niedostatecznej jakości. Podobnie tampony czy podpaski - zdarza się, że wywołują różnorakie reakcje alergiczne, a stąd prosta droga do infekcji pęcherza. Mechaniczne środki antykoncepcyjne (spirale, krążki) także mogą wywołać infekcje. Zwiększoną czujność powinny zachować kobiety w ciąży czy przechodzące klimakterium ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie.
Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zakażenia pęcherza moczowego i niejednokrotnie wiąże się z anatomicznymi nieprawidłowościami narządów układu moczowo-płciowego. Mężczyźni do 50-60 roku życia rzadko cierpią na ZUM. Schorzenie zaczyna się pojawiać w okresie zaburzeń związanych z oddawaniem moczu, wiążących się najczęściej z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego i zastojami moczu w pęcherzu.

Mechanizm zapalenia pęcherza

Bakterie najczęściej przenikają do układu moczowego z cewki moczowej (ponad 90% przypadków), znacznie rzadziej z innych narządów, z krwią lub limfą. Blisko 90% zakażeń pęcherza moczowego wywoływanych jest przez bakterię Escherichia coli, która bytuje w jelicie grubym. Zagrożenie stanowi w momencie wniknięcia jej do układu moczowego. Poza bakteriami, innymi patogenami zakażającymi drogi moczowe są chlamydie, mikolazmy, dwoinka rzeżączki oraz wirusy, które przenoszone są głównie drogą płciową.

Objawy zapalenia pęcherza

  • bóle brzucha w okolicy nadłonowej, występujące także podczas oddawania moczu
  • zwiększona częstotliwość parcia na mocz
  • pieczenie w trakcie oddawania moczu
  • wzrost temperatury
  • nietrzymanie moczu (w niektórych przypadkach)

Zdarzają się sytuacje, kiedy zakażenie może przebiegać jako bezobjawowy bakteriomocz, charakteryzujący się tym, że nie odczuwa się dolegliwości. W drogach moczowych znajdują się bakterie, których istnienie stwierdza się w badaniu ogólnym i bakteriologicznym moczu. Bezobjawowy bakteriomocz wymaga leczenia wśród kobiet w ciąży, dzieci i osób mających problemy z odpływem moczu.

Profilaktyka zapalenia pęcherza

Istnieje wiele sposobów zapobiegania zakażeniom dróg moczowych, ale najważniejszym z nich jest dbanie o zdrowie układu moczowego każdego dnia, niezależnie od okoliczności. Pomocne w prawidłowym dbaniu o zdrowie układu moczowego jest picie dużej ilości płynów, aby stale wypłukiwać bakterie z układu moczowego, korzystanie częściej z prysznica zamiast kąpieli. Ponadto unikanie produktów mogących podrażnić cewkę moczową (np. kobiece preparaty perfumowane czy nylonowa bielizna). To co jednak jest bardzo ważne, a co więcej potwierdzone badaniami, to wzbogacenie codziennej diety o żurawinę, która słynie ze swoich dobroczynnych właściwości na zdrowie układu moczowego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
MartynaWik
|

Ale jednak najlepiej nie dopuszczać do zapalenia :) Sama przyznasz? Lepiej ciepło się ubierać, niż potem cierpieć nawet kilka dni, bo sposób leczenia, o którym piszesz jest rzeczywiście skuteczny i objawy dość szybko mijają.

Natalia
|

Potwierdzam słuszność tej metody i nikt mi za to nie płaci bym tak napisała. Urofuraginum, czy furaginum (czasami stosowałam zamiennie) i witamina C zawsze działają. Jeśli jest bardzo źle, warto udać się do lekarza. Przechodze obecnie zapalenie i otrzymałam antybiotyk na 3 dni. Pije tez około 2l wody dziennie, sok żurawinowy i dodaje żurawinę do owsianek. Pomogły tez herbaty z pokrzywy i krwawnika.
Pozdrawiam

MIKA
|

Kobitki - urofuraginum i witamina C co 3-4 godziny przez 3 dni!!!
Przez pierwszy dzien brac po 3 tabletki, drugi i trzeci dzien po 2 i jak tylko poczujecie swedzenie chociaz, brac po jedenj tabletce witaminy C i urofuragin od razu! Wazne zeby ta 3 dniowa kuracje dokonczc!
Ja zawsze mam przy sobie po listku witaminy C albo rutinoskorbinu i urofuraginum.
Ja sie z tym problemem zmagalam latami, 2-3 razy w mieisiacu mialam zapalenie pecherza, a lekarz mi powiedzial ze jestem po prostu no to podatna, musze z tym zyc i sie z tym pogodzic. Seksu zero bo to tylko wzmagalo problemy - zapalenie po KAZDM stosunku ( i nie - nie bylo to zaniedbanie higieny osobistej mojej czy partnera!!!!)
Ja zaczelam robic sobie zawsze te 3 dniowe kuracje zamiast przestac brac kiedy przestanie bolec moje zycie zmienilo sie diametralnie !
Teraz mam infekcje 2-3 razy do roku!!! :D I szybko jestem w stanie z nich wyjsc i normalnie funkcjonowac, a bywalo juz naprawde zle - krew w muczu itp.
Glowa do gory!Da sie z tego wyjsc :)

kim
|

To fajnie, szkoda tylko, że ktoś ci zapłacił za ten komentarz. Tutaj są ludzie, którzy szukają pomocy, a nie Twojej nachalnej reklamy!!!

krysia
|

co mam robić jeśli wciąż mam dużo erytrocytów w moczu, czuję się chyba dobrze???????????

arabella
|

Gagatek a jak długo brałaś? Jeśli wybrałaś całe opakowanie to infekcja nie powinna wrócić.

Blabla
|

Jak w artykule obyło się bez namawiania na jakieś leki, to w komentarzach aż huczy... Masakra!!!

gosh
|

ja pierdzieleeee same reklamy

sabina
|

dawniej bardzo często zdarzało mi się mieć zapalenie pęcherza, dyskomfort, ból, pieczenie, koszmar. Teraz wychodzę z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, biore regularnie żurascin uro z żurawiną i pokrzywą i już nie mam tych przykrych dolegliwości co kiedyś

Kinga S,
|

a ja dostałam do antybiotyku urolact - bakterie - jako ochrona i by pozniej juz nie miec zapalenia