Kaptopryl (Captoprilum) - działanie, dawkowanie, wskazania do stosowania

2021-08-20 15:24

Kaptopryl jest dobrze znanym lekiem z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE; ang. angiotensin-converting enzyme). Są to leki hamujące działanie enzymu przekształcającego angiotensynę I w angiotensynę II, która podwyższa ciśnienie tętnicze, odpowiada za powstawanie powikłań narządowych nadciśnienia tętniczego oraz stanowi ważną składową układu renina-angiotensyna-aldosteron.

Kaptopryl (Captoprilum) - działanie, dawkowanie, wskazania do stosowania
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Działanie kaptoprylu 
  2. Wskazania do stosowania kaptoprylu
  3. Przeciwwskazania do stosowania kaptoprylu
  4. Dostępne preparaty
  5. Dawkowanie kaptoprylu
  6. Działania niepożądane kaptoprylu
  7. Interakcje z innymi lekami
  8. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych
  9. Przechowywanie leku

Działanie kaptoprylu 

Kaptopryl powoduje spadek ciśnienia oraz zmniejsza przerost lewej komory serca. W niewydolności mięśnia sercowego, w skutek redukcji oporu obwodowego, kaptopryl zmniejsza wysiłek serca, a w nefropatii cukrzycowej - białkomocz.

Wskazania do stosowania kaptoprylu

Główne wskazania to nadciśnienie tętnicze (zarówno w monoterapii, jak i w skojarzeniu z innymi lekami) oraz przewlekła niewydolność serca z osłabieniem czynności skurczonej komór (kaptopryl łączy się wówczas z lekami moczopędnymi i, jeśli jest to zasadne, z glikozydami naparstnicy oraz beta-adrenolitykami).

Lek ten stosuje się także u pacjentów po zawale mięśnia sercowego oraz w nefropatii cukrzycowej.

Domowe sposoby na nadciśnienie

Przeciwwskazania do stosowania kaptoprylu

Bezwzględne przeciwwskazania to nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub inne inhibitory ACE, obrzęk naczynioruchowy związany ze stosowaniem inhibitora ACE w wywiadzie, dziedziczny lub idiopatyczny obrzęk naczynioruchowy, II i III trymestr ciąży.

Lek jest również przeciwwskazany w okresie karmienia piersią oraz w sytuacji, gdy pacjent ma cukrzycę lub zaburzenia czynności nerek i jest leczony lekiem obniżającym ciśnienie krwi zawierającym aliskiren.

Dostępne preparaty

Lek jest dostępny w postaci tradycyjnych tabletek. Jedna tabletka zawiera 12,5 mg, 25 mg lub 50 mg kaptoprylu.

Dawkowanie kaptoprylu

Kaptopryl, jako lek wydawany wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej, stosuje się ściśle według zaleceń lekarza. Preparat może być podawany przed, podczas i po posiłku.

W przypadku pominięcia dawki leku nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

U większości pacjentów działanie przeciwnadciśnieniowe kaptoprylu pojawia się po około 15-30 minutach od doustnego przyjęcia leku, natomiast maksymalne obniżenie ciśnienia krwi po 4 tygodniach regularnego stosowania.

Działania niepożądane kaptoprylu

Często odnotowuje się:

Jednym z częstszych powikłań stosowania inhibitorów ACE jest hiperkaliemia, czyli zbyt duże stężenie potasu we krwi.

W trakcie terapii kaptoprylem zaleca się wstępną i okresową kontrolę stężenia potasu w surowicy, zwłaszcza u chorego z niewydolnością nerek lub przyjmującego równocześnie leki oszczędzające potas.

Interakcje z innymi lekami

  • Stosowanie kaptoprylu w skojarzeniu z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas (np. spironolakton) lub innymi preparatami zwiększającymi stężenie potasu we krwi może zwiększać ryzyko hiperkaliemii.
  • Jednoczesne stosowanie nitrogliceryny lub innych leków rozszerzających naczynia, niektórych leków znieczulających ogólnie, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych oraz leków przeciwpsychotycznych z inhibitorami ACE może powodować nadmierne zmniejszenie ciśnienia tętniczego i zwiększać ryzyko niedociśnienia.
  • Jednoczesne stosowanie inhibitorów ACE i  leków przeciwcukrzycowych może wiązać się z ryzykiem wystąpienia hipoglikemii. Działanie takie jest bardziej prawdopodobne w pierwszych tygodniach leczenia skojarzonego.
  • Podczas jednoczesnego stosowania inhibitorów ACE obserwowano odwracalne zwiększenie stężeń soli litu w surowicy oraz zwiększenie jego toksyczności.
  • W skojarzeniu z lekami przeciwbólowymi z grupy NLZP (niesteroidowe leki przeciwzapalne) kaptopryl może zwiększać ryzyko zwykle odwracalnego pogorszenia czynności nerek. Przewlekłe stosowanie NLPZ może też zmniejszać skuteczność hipotensyjną leku.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych

Zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń mechanicznych może być zaburzona, zwłaszcza w początkowym okresie leczenia lub po zmianie dawkowania. Zależy to od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Przechowywanie leku

Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku. Lek należy przechowywać w odpowiednim miejscu, które jest niewidoczne oraz niedostępne dla dzieci. Nie powinno się stosować leku po upływie terminu ważności znajdującego się na opakowaniu.