Wtórne zakażenia koronawirusem z Chin

2020-02-28 12:58

Czy wirusem z Chin można zarazić się drugi raz? Okazuje się, że tak, co potwierdzają przypadki z Chin i Japonii - u blisko 14 proc. osób uznanych za wyleczone infekcja COVID-19 pojawiła się ponownie.

Koronawirus z Chin - infolinia NFZ
Autor: Getty Images Bezpłatna infolinia NFZ w sprawie koronoawirusa z Chin

Spis treści

  1. Koronawirus z Chin: wirus w stanie uśpienia
  2. Koronawirus z Chin: czy wtórne zakażenia są groźne?
  3. Dowiedz się więcej na temat koronawirusa:

O wtórnych zakażeniach koronawirusem z Chin SARS-CoV-2 doniosła niedawno agencja prasowa Reuters. W południowych prowincjach Chin doszło do ponownych zakażeń wirusem.

Zakażonych zostało około 14 proc. pacjentów, którzy przechodzili łagodną lub średnią postać infekcji i po wyleczeniu zostali wypisani do domów. Po pewnym czasie część z nich zgłosiła się do szpitali z ponownymi objawami infekcji COVID-19. Ponowne testy wykazały, że u części z nich doszło do wtórnego zakażenia.

Podobna sytuacja miała miejsce w japońskiej prefekturze Osaka, gdzie u czterdziestoletniej przewodniczki, którą leczono w szpitalu z powodu COVID-19, ponownie zdiagnozowano wirusa w niespełna trzy tygodnie po uznaniu jej za wyleczoną (kobietę wypisano ze szpitala 1 lutego, a testy wykonane przed wypisem potwierdziły, że jest zdrowa). Niedługo później zgłosiła się ona do szpitala z silnym bólem gardła, dusznościami i bólem w klatce piersiowej.

Koronawirus z Chin: wirus w stanie uśpienia

Dlaczego dochodzi do wtórnych zakażeń koronawirusem? Tego póki co nie wiadomo.

Jak powiedział agencji Reuters prof. profesor mikrobiologii i patologii na New York University Philip Tierno Jr, koronawirus z Wuhan ma prawdopodobnie zdolność przechodzenia w stan uśpienia - wówczas nie daje żadnych objawów infekcji lub są one bardzo niewielkie.

Gdy jednak dotrze do płuc, stan pacjenta może gwałtownie się zaostrzyć.

Koronawirus z Chin: czy wtórne zakażenia są groźne?

Niektórzy eksperci podejrzewają, że istnieje również inny scenariusz: osoby, które zostały wypisane ze szpitala, mogły ponownie zarazić się koronawirusem na przykład drogą kropelkową od osób spotkanych na ulicy lub zarażonych bliskich. A jak wskazują najnowsze badania, nie jest to trudne, gdyż wirus utrzymuje się w powietrzu około 30 minut, a osoba chora może zarażać innych w promieniu 4-5 metrów.

Prawdopodobne jest również, że w ich organizmach pozostały fragmenty materiału genetycznego wirusa. Nie wiadomo, czy osoby uznane za wyleczone nie są nosicielami wirusa, tzn. zarażają innych, choć u nich samych nie ma żadnych objawów infekcji.

Za wcześnie jest też na ocenę, w jaki sposób przebiega wtórna infekcja COVID-19 i czy jest groźna dla życia.

#RazemPrzeciwKoronawirusowi logotypy
Autor: Materiały prasowe

#RazemPrzeciwKoronawirusowi

Warto wiedzieć

Wtórne zakażenie koronawirusem to nie to samo, co wtórne ognisko koronawirusa - z tym drugim mamy do czynienia wówczas, kiedy na danym obszarze zachorują osoby, które nigdy nie były w Chinach, Włoszech lub na innych terenach objętych epidemią.

Dowiedz się więcej na temat koronawirusa:

Kompendium wiedzy o koronawirusie - sprawdź, czy wiesz wszystko!

Pytanie 1 z 7
Czy jedzenie czosnku uchroni nas przed zachorowaniem?
Czosnek