Wyniki cytologii [Porada eksperta]

2013-04-03 12:20 Monika Sieńkowska - Kamińska

Mam 56 lat. Jestem w okresie menopauzy. Robię cytologie co rok. Wynik ostatnich cytologii był bez zarzutu (tak stwierdził lekarz). II grupa. Nie miałam choroby nowotworowej. 2 razy rodziłam. Porody normalne. Ostatnio zrobiłam cytologię nie przechodząc żadnego przygotowania (10 dni prawdopodobnie przyjmuje się odpowiednie tabletki dopochwowe). Lekarz mi tego nie zlecił. Jestem teraz załamana bo nie wiem czy wynik będzie wiarygodny. Poniosłam koszty z tym związane i nie wiem czy ponownie robić cytologię u innego lekarza, żeby spać spokojnie.

Powinna pani czekać na wynik i nie martwić się na zapas. Skoro do tej pory co roku było wszystko dobrze, to nie powinna się pani obawiać. Na pewno łatwiej ocenić preparat cytologiczny po przygotowaniu kobiety do badania cytologii, ale nie jest niemożliwym i bez odpowiedniego zastosowania globulek odczytać prawidłowo wynik.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Monika Sieńkowska - Kamińska

Ginekolog, cytolog, przyjmuje w Pułtusku, Krajewskiego 5.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE