Nieregularne miesiączki i hirsutyzm - jakie badania wykonać? [Porada eksperta]

2014-01-13 17:21 Monika Sieńkowska - Kamińska

Moim problemem są nieregularne miesiączki i bardzo długie cykle, około 40-50 dniowe. Podczas badania ginekologicznego pani doktor stwierdziła, że mam hirsutyzm, więc przepisała mi tabletki antykoncepcyjne, które brałam przez cały rok. Od kiedy nie biorę tabletek (10 miesięcy) wszystko wróciło do stanu przed leczeniem. Zrobiłam także badanie poziomu testosteronu, mój wynik to 1.2 czyli jest w normie. Czemu mam tak rozregulowane cykle? Czy można brać jakieś inne leki, zamiast tabletek antykoncepcyjnych i jak długo muszę brać leki, aby całkiem to wyleczyć? Czy w ogóle da się to wyleczyć? Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

Powinna pani wykonać badania hormonalne TSH, fT3, fT4 , w piątym dniu cyklu stosunek FSH do Lh, powinna pani zbadać BMI i wykonać badania w kierunku insulinooporności, jeśli to będzie konieczne. Leczenie powinno odbywać się pod kontrolą ginekologa i ewentualnie endokrynologa.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Monika Sieńkowska - Kamińska

Ginekolog, cytolog, przyjmuje w Pułtusku, Krajewskiego 5.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE