Usuwanie mięśniaków macicy przed menopauzą [Porada eksperta]

Mam 54 lata, przy badaniu USG jamy brzusznej wynik wykazał powiększenie macicy i mięśniaki, największy z nich miał 2,5 cm. Lekarz ginekolog natychmiast wypisała mi skierowanie do szpitala i nakazała operacyjne usunięcie. Ja jednak się boję. Nie mam żadnych objawów świadczących o mięśniakach. Miesiączki co 28-30 dni. W drugim dniu dość obfite, ale chyba to normalne. Miesiączka trwa do 5 dni. Proszę o poradę, czy muszę poddać się operacji? Jestem w okresie przedmenopauzalnym. Jeszcze może rok i będę miała menopauzę. A w tym okresie mięśniaki mogą się zmniejszyć. Proszę o radę.

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Jeśli nie ma niepokojących zmian w jajnikach, to nie musi pani spieszyć się z podejmowaniem decyzji o operacji, ale powinna pani to jeszcze raz przedyskutować ze swoim ginekologiem. Może w wyniku USG zaobserwował coś wymagającego dalszej diagnostyki w szpitalu.

Warto wiedzieć: Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta