Usuwanie mięśniaków macicy przed menopauzą [Porada eksperta]

2018-11-06 20:10 Monika Sieńkowska - Kamińska

Mam 54 lata, przy badaniu USG jamy brzusznej wynik wykazał powiększenie macicy i mięśniaki, największy z nich miał 2,5 cm. Lekarz ginekolog natychmiast wypisała mi skierowanie do szpitala i nakazała operacyjne usunięcie. Ja jednak się boję. Nie mam żadnych objawów świadczących o mięśniakach. Miesiączki co 28-30 dni. W drugim dniu dość obfite, ale chyba to normalne. Miesiączka trwa do 5 dni. Proszę o poradę, czy muszę poddać się operacji? Jestem w okresie przedmenopauzalnym. Jeszcze może rok i będę miała menopauzę. A w tym okresie mięśniaki mogą się zmniejszyć. Proszę o radę.

Jeśli nie ma niepokojących zmian w jajnikach, to nie musi pani spieszyć się z podejmowaniem decyzji o operacji, ale powinna pani to jeszcze raz przedyskutować ze swoim ginekologiem. Może w wyniku USG zaobserwował coś wymagającego dalszej diagnostyki w szpitalu.

Warto wiedzieć: Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Monika Sieńkowska - Kamińska

Ginekolog, cytolog, przyjmuje w Pułtusku, Krajewskiego 5.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE