Czy usuwać mięśniaki na trzonie macicy w okresie menopauzy? [Porada eksperta]

Witam. Mam 52 lata. W lutym br. roku dowiedziałam się, że mam mięśniaka na trzonie macicy wielkości 4-5 cm. Ze względu na mój wiek (okres przedmenopauzalny) lekarz zalecił odczekanie pół roku. Po tym okresie zgłosiłam się na badanie i okazało się, że teraz mam 2 mięśniaki na trzonie, każdy po ok. 3,5 cm. Mój doktor zaproponował mi ich usunięcie razem z trzonem i ewentualnie również macicę. Co robić? Może jeszcze trochę poczekać? Ostatnią miesiączkę miałam 10 lipca. Dzisiaj tj. 29 sierpnia trochę poplamiłam. Wcześniej mi się to nie zdarzało. Jestem zabezpieczona przed ciążą, robiłam nawet test (wynik negatywny). Może zaczęła mi się menopauza i zabieg jest zbyteczny? Trochę się boję. Dziękuję za poradę i pozdrawiam.

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Skoro mięśniaki nie powiększają się i nie dają objawów chorobowych, to nie musi pani spieszyć się z operacją.

Polecamy: Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta