Wizyta u ginekologa przed pierwszym stosunkiem i cukrzyca partnerki [Porada eksperta]

2018-04-18 17:33 Barbara Grzechocińska

Wraz z moją narzeczoną planujemy rozpocząć współżycie. Dodam, że narzeczona jest jeszcze dziewicą, a oprócz tego, co najważniejsze choruje na cukrzycę (jest pod opieką diabetologa - wyniki ma w porządku). Czy przed rozpoczęciem współżycia w takim wypadku warto/jest sens iść do ginekologa? Dodam, że nie chcemy stosować tabletek antykoncepcyjnych. Chodzi mi głównie o to, czy w razie przysłowiowej "wpadki" powinna wykonać jakieś dodatkowe badania, wskazujące na to, czy jest gotowa na ciążę czy nie? Jakie jest pani zdanie? A jeśli odpowiedź brzmi twierdząco, to na co zwrócić uwagę przy wizycie?

Zawsze warto zgłosić się na badanie do ginekologa. Lekarzowi należy powiedzieć, że zamierza się rozpocząć współżycie i chce stosować naturalne metody antykoncepcji.

Z uwagi na cukrzycę powinna też zgłosić się do diabetologa. U kobiet chorych na cukrzycę i planujących ciążę glikemia powinna być wyrównana, a większość doustnych leków przeciwcukrzycowych zastępowana jest insuliną.

Być może diabetolog i ginekolog będą mieli jeszcze jakieś zalecenia, tego nie wiem, bo nie znam pacjentki, nawet nie wiem, na jaki typ cukrzycy choruje.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE