Czy można usunąć mięśniaka w ciąży? [Porada eksperta]

Mam mięśniaka na tylnej ścianie macicy. Miał być usunięty, ale okazało się jednak, że jestem w 4 tyg ciąży. Czy jest to duże zagrożenie dla mnie i dla dziecka? Czy jeśli donoszę tę ciążę i wszystko pójdzie dobrze, to czy można usunąć go przy porodzie przy cesarskim cięciu?

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Ani w ciąży, ani podczas porodu nie usuwa się mięśniaków. W ciąży taki zabieg najprawdopodobniej skończyłby się poronieniem. Sama obecność mięśniaka macicy nie stanowi wskazania do cięcia cesarskiego. Podczas cięcia cesarskiego nie usuwa się mięśniaków, ponieważ taki zabieg może zakończyć się krwotokiem.

Zobacz także: Mięśniaki macicy w ciąży

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta