Czy mięśniaki przeszkodzą zajść w ciążę? [Porada eksperta]

W grudniu skończę 33 lata, nie rodziłam jeszcze, a niedawno okazało się, że mam 3 mięśniaki blisko macicy, o 1 cm 8 mm i 6 mm wielkości. Jestem załamana i bardzo się boję, że już nie będę mogla mieć dziecka. Dodam, że mam grupę krwi a Rh-, a mój partner a Rh+. Jaką mam szansę zajść w ciążę?

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Mięśniaki są guzami łagodnymi, najczęściej zlokalizowanymi w mięśniu macicy, a nie "blisko macicy". Mięśniaki o podanych wymiarach są małe i o ile nie zniekształcają jamy macicy - nie mają znaczenia dla zachodzenia w ciążę. Radziłabym jednak nie zwlekać z decyzją o ciąży, ponieważ mogą urosnąć lub pojawić się nowe.

Różnica grup Rh pomiędzy Panią i Pani partnerem nie ma żadnego znaczenia dla zapłodnienia, natomiast jak już będzie Pani w ciąży trzeba będzie wykonywać badania na obecność przeciwciał anty Rh (skierowanie otrzyma Pani na pewno od lekarza prowadzącego ciążę).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta