Esmya czy operacja na mięśniaki macicy? [Porada eksperta]

2018-12-31 17:07
Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Kobieta 49 lat. Wczoraj na rutynowym badaniu ginekologicznym lekarz stwierdził, że mam mięśniaka macicy 9/7cm, endometrium 5. Miesiączkuje cały czas regularnie. Nie mam żadnych objawów z tym związanych, o które pytał lekarz, czyli obfite krwawienia czy ucisk na pęcherz. Lekarz powiedział, że pozostaje tylko operacja i za trzy miesiące mam się zgłosić do kontroli z decyzją. Nie chcę operacji, okropnie się boję. Sugerował lek Esmya, jestem gotowa się na niego zdecydować. Co robić? Czy tylko operacyjnie można to usunąć? Czy można zostawić do obserwacji?

Mięśniaki macicy są zmianami łagodnymi. Wskazaniem do operacyjnego usuwania są objawy; dolegliwości, które powodują, ich wielkość i szybkie powiększanie się. O Esmyii powinna pani porozmawiać z lekarzem i dowiedzieć się, jakie w pani przypadku będą korzyści zastosowania tego leku.

Jeśli nie ma pani dolegliwości, to chyba niewielkie lub nawet żadne. Ja jednak wszystkiego o pani nie wiem. Mogę tylko napisać tak ogólnie. Wszelkie wątpliwości dotyczące leczenia operacyjnego i zakresu operacji należy wyjaśniać z lekarzem prowadzącym. Jeśli je wszystkie pani wyjaśni, łatwiej będzie podjąć decyzję.

Więcej informacji o mięśniakach: Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.