Esmya czy operacja na mięśniaki macicy? [Porada eksperta]

Kobieta 49 lat. Wczoraj na rutynowym badaniu ginekologicznym lekarz stwierdził, że mam mięśniaka macicy 9/7cm, endometrium 5. Miesiączkuje cały czas regularnie. Nie mam żadnych objawów z tym związanych, o które pytał lekarz, czyli obfite krwawienia czy ucisk na pęcherz. Lekarz powiedział, że pozostaje tylko operacja i za trzy miesiące mam się zgłosić do kontroli z decyzją. Nie chcę operacji, okropnie się boję. Sugerował lek Esmya, jestem gotowa się na niego zdecydować. Co robić? Czy tylko operacyjnie można to usunąć? Czy można zostawić do obserwacji?

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Mięśniaki macicy są zmianami łagodnymi. Wskazaniem do operacyjnego usuwania są objawy; dolegliwości, które powodują, ich wielkość i szybkie powiększanie się. O Esmyii powinna pani porozmawiać z lekarzem i dowiedzieć się, jakie w pani przypadku będą korzyści zastosowania tego leku.

Jeśli nie ma pani dolegliwości, to chyba niewielkie lub nawet żadne. Ja jednak wszystkiego o pani nie wiem. Mogę tylko napisać tak ogólnie. Wszelkie wątpliwości dotyczące leczenia operacyjnego i zakresu operacji należy wyjaśniać z lekarzem prowadzącym. Jeśli je wszystkie pani wyjaśni, łatwiej będzie podjąć decyzję.

Więcej informacji o mięśniakach: Mięśniaki macicy: rodzaje, objawy i leczenie

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta