Czy można usunąć mięśniaki bez usuwania macicy? [Porada eksperta]

2018-04-08 10:31

Witam serdecznie, mam 36 lat, 11 miesięcy temu wykryto u mnie mięśniaki macicy, największy 4 cm. W tej chwili mięśniak urósł do 5,5 cm. Diagnoza lekarska - macica mięśniakowata. Lekarz zasugerował usunięcie macicy lub założenie wkładki Mirena. Dodam, że nie chcę mieć więcej dzieci, ale też nie chcę usuwać macicy. Nie wiem, czy Mirena to rzeczywiście dobry pomysł, ponieważ palę papierosy, no i czytałam, że wkładka ma wiele działań ubocznych typu długotrwałe krwawienia, plamienia, przyrost masy ciała - choruję na pooperacyjną niedoczynność tarczycy i przytyłam 20 kg, więc boję się dalszego tycia, wypadanie włosów itd. Dodam, iż zawsze miałam obfite 7-dniowe miesiączki, od 2 lat bolesne, wiążę to z powstaniem mięśniaków. Czy istnieje możliwość usunięcia samych mięśniaków bez usuwania macicy? Proszę o poradę, bo nie wiem, co robić. Pozdrawiam

Porada ginekologa
Autor: Getty Images

Mirena nie leczy mięśniaków macicy, leczy obfite krwawienia miesiączkowe. Działania niekorzystne Mireny zna Pani. Nie znaczy, że one wystąpią, ale jest takie ryzyko. Mięśniaki można wyłuszczyć. Operacja wyłuszczenia mięśniaków to operacja polegająca na ich usunięciu, nie znaczy to jednak, że za jakiś czas nie zaczną rosnąć nowe.

Usuwa się mięśniaki, nie skłonność do ich tworzenia. Istnieją wskazania do leczenia operacyjnego mięśniaków macicy, zbyt mało podała Pani danych, aby było wiadomo, czy ma Pani wskazania do tego zabiegu. Wszystkie wątpliwości, jakie ma Pani, radziłabym wyjaśnić podczas wizyty u lekarza.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta